Paul Craig Roberts: Európsko-ruská kríza vytvorená Washingtonom, 3. časť

Add Comment

Autorom tohto textu je Paul Craig Roberts, bývalý námestník ministra financií USA pre ekonomické opatrenia, spolupracujúci redaktor Wall Street Journal a Business Week, senior asistent pre Centrum strategických a medzinárodných štúdií, ktoré je súčasťou Georgetown University. Prezident Ronald Reagan a minister financií Donald Reagan mu pridelili hlavnú úlohu pri tvorbe Economic Recovery Tax Act z roku 1981, za čo mu bola udelená medaila za „mimoriadne zásluhy pri príprave hospodárskych opatrení Spojených štátov.“

Teraz sa obráťme na materiálne záujmy. Neokonzervatívna agenda svetovej hegemónie slúži silnému vojensko-bezpečnostnému kompexu, ktorého triliónový rozpočet závisí od vojny, či studenej alebo inej.

Agenda americkej nadvlády slúži záujmom Wall Street a megabánk. Ako sa zväčšuje washingtonský vplyv a moc, tak rastie i finančný imperializmus. Dosah získavajú americké ropné spoločnosti a americký korporátny agrobiznis typu Monsanto.

Washingtonská hegemónia znamená, že korporácie dostanú zvyšok sveta ako korisť. Nebezpečenstvo neokonzervatívnej ideológie spočíva v dokonalej harmónii s mocnými ekonomickými záujmami. V USA sa ľavica stala impotentnou. Z emocionálnych príčin „zožrala“ príbeh 11.septembra. Protináboženské ľavicové presvedčenie verí, že kresťanské Rusko predstavuje hrozbu. Ľavica je presvedčená, že Američania sú rasisti a dôveruje vládnemu príbehu o zavraždení Martina Luthera Kinga.

Ľavičiari akceptujú bájky 9/11, keďže pre americkú ľavicu je emocionálne dôležitý koncept spätného útoku utláčaných. Pre americkú ľavicu je emocionálne uspokojivé, že Blízky východ, dlhodobo utláčaný Francúzmi, Britmi a Američanmi, udrel späť a ponížil unipolárnu silu v septembrovom útoku.

Emocionálna potreba je pre ľavicu natoľko silná, že uverila príbehu o niekoľkých Araboch, ktorí nevedeli lietať a oblafli CIA, FBI aj NSA. Tieto tri inštitúcie sledujú celý svet spolu so všetkými 16 americkými spravodajskými agentúrami, tajnými službami vazalských štátov a izraelským Mossadom, infiltrovali každú teroristickú sieť, vrátane tých, ktoré vytvoril Washington sám.

Títo Saudi boli schopní prekabátiť NORAD (Severoamerické veliteľstvo protivzdušnej obrany), bezpečnosť na letiskách, čo činí 4 zlyhania za hodinu, v jeden deň. Ako prví v histórii boli schopní ujsť s uneseným lietadlom americkému letectvu. Letová prevádzka nejako stratila tieto unesené lietadlá z radaru. Dve lietadlá havarovali – jedno v Pennsylvánii, druhé v Pentagone, bez stopy po troskách. Našiel sa aj nepoškodený cestovný pas vodcu útokov, Mohammeda Attu, v ruinách veží World Trade Center. Príbeh o pase bol tak absurdný, že musel byť zmenený. Západná tlač a televízie vtedy pri tomto „náleze“ ani nezdvihli obočie.

Môžem vám povedať, že ak by americká národná bezpečnosť tak totálne zlyhala ako tomu nasvedčuje oficiálne vysvetlenie udalostí, Biely dom, Kongres a médiá by „revali“ po vyšetrovaní. Za takéto masové stroskotanie by v agentúrach „padali hlavy.“ Trapas superveľmoci, byť tak ľahko napadnutá a ponížená hŕstkou nezávisle konajúcich Arabov by vyvolal rozruch ohľadne vyvodenia zodpovednosti.

Namiesto toho Biely dom bránil akémukoľvek vyšetrovaniu celý jeden rok. Pod tlakom rodín obetí zo Svetového obchodného centra, Biely dom vytvoril politickú komisiu. Komisia zasadla, vypočula si verziu vlády a zapísala ju. Tak vyšetrovanie nevyzerá.

V Spojených štátoch sa ľavica zameriava na osočovanie Ronalda Reagana, ktorý s týmto nemá nič spoločné. Nenávidia ho, pretože Reagan používal protikomunistickú rétoriku s cieľom udržať si svoj volebný základ, zatiaľ čo sa snažil ukončiť studenú vojnu tvárou v tvár mocnému vojensko-bezpečnostnému komplexu.

Je v Európe ľavica efektívnejšia? Nemyslím si. Pozrite sa napríklad na Grécko. Grécky ľud sa dostal do pasce Európskej únie, MMF, nemeckých a holandských bánk, amerických hedžových fondov. Objavil sa kandidát, ktorý sľúbil zamedzenie gréckeho rabovania. Volič odovzdal kandidátovi iba 36% pre zostavenie vlády, je však bez dostatočnej sily v boji proti veriteľom. Grécke obyvateľstvo ochromilo svoju vládu nízkou volebnou podporou a zároveň ju oslabuje požiadavkami o zotrvaní v rámci EÚ. Ak nie je odchod z EÚ reálnou hrozbou, grécka vláda nemá žiadnu vyjednávaciu silu.

Je zrejmé, že u Grékov došlo k tak dôkladnému „brainwashingu“ o nutnosti byť súčasťou EÚ, že ľudia sú viac ochotní byť ekonomicky vyvlastnení než opustiť úniu. Tak Gréci stratili svoju suverenitu a nezávislosť. Štát bez vlastných financií nie je a nemôže byť nezávislým.

Potom, čo sa európski intelektuáli upísali EÚ, odsúdili svoje národy k poddanosti voči európskym byrokratom a Washingtonu. V dôsledku toho, európske národy nie sú nezávislé a nemôžu robiť nezávislú zahraničnú politiku.

Táto impotencia znamená, že ich môže Washington vlákať do vojny. Ak chcete plne pochopiť nemohúcnosť Európy, sledujte Francúzsko. Jediný líder v Európe, hodný tohto mena, je Marine Le Pen. Keď to poviem, som okamžite označený európskou ľavicou za fašistu, rasistu atď. To ilustruje len reflexívnosť politiky európskej ľavice.

Nie som to ja, kto zdieľa názor Le Penovej na imigráciu. Je to francúzsky ľud. Le Penovej strana vyhrala nedávne eurovoľby. Kvôli čomu Le Penová kandidovala, bola francúzska nezávislosť od EÚ. Väčšina Francúzov chce Francúzmi zostať a naďalej mať svoje vlastné zákony a zvyky. Iba Le Penová spomedzi európskych politikov uviedla: „Američania nás ťahajú do vojny!“

Napriek francúzskej túžbe po nezávislosti, Francúzi zvolia Le Penovej stranu do europarlamentu, ale nebude mať dosť hlasov na zostavenie vlády vo Francúzsku. Francúzi popierajú sami svoju suverenitu vďaka predošlému vymývaniu mozgov a hanbia sa byť rasistami, fašistami, bez ohľadu na nadávky priradené Le Penovej politickej strane, ktorá stojí o francúzsku samostatnosť.

Európska ľavica, kedysi progresívna a dokonca revolučná sila, sa stala silou reakčnou. Rovnaké je to v USA. Ako prispievateľ pre CounterPunch som to už raz povedal.

Neschopnosť intelektuálov vidieť a akceptovať realitu znamená, že neokonzervatívci nemajú nikde hranice, okrem Ruska a Číny. Západ je nemohúcny, aby sa zabránilo armagedonu. Je to na Rusku, Číne a Washingtone a armagedonu sa dá zabrániť len tým, že Rusko s Čínou prijme vazalský stav. Neverím, že sa to stane. Prečo by sa akýkoľvek hrdý a sebavedomý človek podvolil skorumpovanému Západu?

Nádejou je, že Washington bude európskych poddaných tlačiť tak tvrdo do konfliktu s Ruskom, že sa začnú búriť. Nádej, že európske krajiny budú musieť „prepnúť“ na nezávislú zahraničnú politiku sa tiež zdá byť základom stratégie ruskej vlády.

Aj intelektuáli môžu pomôcť pri uskutočňovaní tejto nádeje. Ak európski politici narušia washingtonskú hegemóniu a začnú reprezentovať európske záujmy, Washington so svojimi vojnovými zločinmi zloží masku. Washingtonská agresia sa obmedzí len nezávislou zahraničnou politikou Európy. Úpadok neokonzervatívneho unipolárneho modelu by bol zrejmý aj vo Washingtone a svet by sa stal lepším a bezpečnejším miestom.

Zdroj: paulcraigroberts.org

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

& Časopis