Peking zažíva masívnu zlatú horúčku

Add Comment

Objem dovozu zlata do Číny od roku 2010 vzrástol o viac ako 700 percent a krajina zostala jeho najväčším svetovým spotrebiteľom v minulom roku, podľa posledných údajov z Hongkongu.

V roku 2015 krajina doviezla takmer 1000 ton zlata, v porovnaní s asi 100 tonami pred piatimi rokmi. Čínu nasledovala India, ktorá v roku 2015 doviezla 849 ton zlata.

Vo štvrtom štvrťroku minulého roka vzrástol dopyt Číny po zlatých minciach o 25 percent  oproti predchádzajúcemu roku. Nákupný zhon nastal po devalvácii jüanu, kvôli snahe zákazníkov ochrániť svoje bohatstvo.

Čínska centrálna banka tiež urýchlila kúpu zlata k diverzifikácii rezerv krajiny bez viazanosti na americký dolár.

Avšak, Peking nevysvetlil skok v dopyte po zlate, tvrdiac, že v uplynulých rokoch vzrástli rezervy zlata v krajine len mierne.

„Čína má oveľa viac zlata, než tvrdí,“  povedal pre CNN John LaForge, šéf tímu Wells Fargo´s pre komodity.

Posledných šesť rokov držal Peking informácie o svojich rezervách zlata v tajnosti. V minulom roku vláda konečne odhalila nárast zásob o takmer 60 percent oproti roku 2009.

Krajina sa stala piatym najväčším držiteľom zlata na svete, po USA, Nemecku, Medzinárodnom menovom fonde (MMF), Taliansku a Francúzsku.

Čína teraz podáva mesačné správy o svojich zásobách zlata, keďže MMF udelil súhlas so začlenením jüanu do rezervného koša mien.

Cena zlata na burze minulý týždeň vzrástla nad 1200 dolárov za trójsku uncu, čo je jej najvyššia úroveň v priebehu viac ako ôsmich mesiacov.

Preložené z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis