PESCO: ozbrojené sily európskeho superštátu

Tagged With: , , , , 1 Comment

Tichá militarizácia Európskej únie dostáva viditeľnejší vonkajší rámec. Ministri obrany a zahraničných vecí 23 členských štátov EÚ podpísali v novembri dokument, ktorý umožní rozbehnúť projekty stálej vojensko-bezpečnostnej spolupráce. V polovici decembra ho odobrila Európska rada a počet účastníckych štátov stúpol na 25.

Európska únia tak uvádza do života svoje militaristické alter ego a vlastný komplex silových štruktúr. Pohltí aj tie členské krajiny, ktoré sú oficiálne neutrálne a musia stáť podľa svojich ústav mimo vojenských blokov. Hydra unifikovaného európskeho superštátu predstavuje svoju vojensko-bezpečnostnú železnú päsť pod skratkou s nevinne znejúcou konotáciou: PESCO (Permanent Structured Cooperation in Defence) či po slovensky trvalá štruktúrovaná spolupráca v oblasti obrany. Päťpísmenkový novotvar PESCO pripomína gazdinkám všadeprítomný nadnárodný hypermarketový reťazec, ktorý má centrálu vo Veľkej Británii a dostáva sa často pod lupu inšpektorov akosti potravinárskych výrobkov. Domovská krajina reťazca sa však do vojenského paktu PESCO nezapája, pretože opúšťa spolok dirigovaný komisármi z Bruselu. Chomút si nedáva navliecť ani Dánsko a Malta. Všetkým ostatným členským štátom PESCO flagrantne okyptí zvrchovanosť, či sa to ich obyvateľstvu páči, alebo nie.

Podpredsedníčka Európskej komisie a vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogherini mediálne predáva PESCO v najružovejších farbách. Už 13. novembra sa na tlačovej konferencii v Bruseli nadchýnala desiatkami predložených návrhov a povzbudzovala na predkladanie ďalších. Smerodajné sú projekty, ktoré má nadnárodný vojensko-priemyselný komplex podrobne vypracované a koncepčne zapracované drahými lobistami v podkladových materiáloch pre PESCO. Niektoré prvky tohto represívneho piliera postdemokratickej a postindustriálnej západnej civilizácie siahajú koncepčne do začiatku 20. storočia. Iné vyšli na svetlo pred 25 rokmi po prijatí Maastrichtskej zmluvy, ktorá zaviedla koordináciu bezpečnostnej a zahraničnej politiky členských krajín EÚ.

Vlastný rukopis na prípravných materiáloch pre PESCO zanechala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Bulvárny, ale zvyčajne dobre informovaný nemecký denník Bild Zeitung pred desiatimi rokmi publikoval jej želanie reformovať inštitúcie Únie tak, aby sa mohli zriadiť bojové sily EÚ, ktoré by spolupracovali s NATO. Tento zámer právne zakomponovala Lisabonská zmluva vytvorením úradu vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

Autor: Patrik Sloboda

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...
One Response to "PESCO: ozbrojené sily európskeho superštátu"
  1. Evropská armáda bude nakonec použita proti Evropanôm, stejně jako v roce 1968 u Sovětského svazu. Třeba v roce 2030 vyhrá Okamura volby a bude chtít vystoupit z EU a Evropská armáda nás hrdinne zachrání pťed tímhle zlým rasistou a fašistou. Kromě volného obchodu EU jenom škodí.Profitujeme akorát tak z volného obchodu – ten potřebujeme. Ale ten by jsme mohli mít i bez EU, jako napríklad Švýčarsko, Norsko atd… Jinak EU jenom škodí – zákazy, regulace, buzerace, cla na tovary ze zemí mimo EU zónu. EU je k ničomu, bylo by dobré, kdyby se rozpadla a změnila jenom na zónu volného obchodu.
    http://www.epshark.cz/clanek/173/evropska-unie-neni-k-nicemu-potrebna

Pridaj komentár

  & Časopis