Petícia za pôdu ako národné bohatstvo v Ústave SR

Add Comment

Vyhlásenie celoslovenského zhromaždenia Gazdovskej obrody  –  spoločenstva prírodných pôdohospodárov a ďalších hospodársky uvedomelých občanov  zo dňa 12.3.2017 v Majcichove k novelizácii ústavy Slovenskej republiky:

„Keďže v týchto dňoch Národná rada SR rokuje o novelizácii Ústavy Slovenskej republiky, predkladáme k tomuto hromadnú pripomienku. Žiadame, aby NR SR novelizovala ústavu tak, aby pôda bola ústavne zakotvená ako národné  bohatstvo Slovenskej republiky.

Podporujeme návrh priložený v prílohe, podaný na ministerstve pôdohospodárstva SR Agrárnou stranou dňa 12.12.2016, ktorý celostne rieši národné bohatstvo a kultúrne dedičstvo. Pretože návrh, ktorý je v NR v druhom čítaní,  nerieši túto vec dostatočným spôsobom tak, aby občania Slovenskej republiky mohli slobodne hospodáriť a to aj v budúcnosti.

Za o.z. Rodný kruh a iniciatívu Gazdovská obroda Miro Žiarislav Švický
Za o.z. Ekotrend Slovakia – Zväz ekologického hospodárstva Zuzana Homolová
V Majcichove 12. 3. 2017

 

Výňatok z navrhovaného textu v rámci novely čl. 4 Ústavy SR:
Čl. 4
(1) Národné a kultúrne bohatstvo je vo vlastníctve Slovenskej republiky.
(2) Národným bohatstvom je predovšetkým nerastné bohatstvo, pôda, lesy, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje,  vodné toky a  nádrže.
(3) Kultúrnym bohatstvom sú predovšetkým
a) štátne symboly Slovenskej republiky; štátny znak ,štátna vlajka, štátna pečať a štátna hymna,
b) národné kultúrne dedičstvo a pamiatky,
c) výrobná zručnosť
d) vedecko-technické skúsenosti.
(4) Národné bohatstvo a kultúrne hodnoty sú spoločným dedičstvom národa, ktorých ochrana a udržiavanie pre budúce generácie je povinnosťou tak štátu ako i povinnosťou každého z občanov Slovenskej republiky.
(5) Podrobnosti o vlastníctve a používaní národného  a kultúrneho  bohatstva ustanoví zákon

Navrhovaný text v rámci novely čl. 40 Ústavy SR:
Čl. 40
Každý má právo na ochranu fyzického i duševného zdravia.
(1) Súčasťou tohto práva je aj ochrana pred
a) dovozom, pestovaním, výrobou a predajom geneticky modifikovaných produktov,
b) dovozom a predajom výrobkov, produktov ohrozujúcich zdravie a život občanov,
c) nadmieru škodlivým ovzduším.
(2) Podrobnosti o ochrane fyzického a duševného zdravia ustanoví zákon.

Petíciu je možné podpísať tu: https://www.peticie.com/peticia_za_podu_ako_narodne_bohatstvo_v_ustave

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis