Po udalostiach v Bruseli padli akciové trhy

Add Comment

Teroristické útoky v Bruseli prinútili investorov odvrátiť sa od európskych akcií a urýchlene siahnuť po zlate a vládnych dlhopisoch. Utorkové udalosti najviac postihli letecké spoločnosti a hotely.

„Prvou reakciou na finančných trhoch bol pokles hodnoty akcií všetkých leteckých spoločností a zvýšenie dopytu po bezpečných kapitálových produktoch, ako sú zlato, nemecké štátne dlhopisy a japonský jen,“ povedala pre agentúru Reuters Brenda Kellyová, vedúca analytička spoločnosti London Capital Group. „Táto správa dnes určite zatienila mnohé z ekonomických dát eurozóny,“ dodala.

O 11. hodine dopoludnia klesla hodnota akcií spoločnosti Air France-KLM dokonca až o 5,34 percenta, Ryanair prišiel o 2,59 percenta, zatiaľ čo akcie Lufthansy klesli o 1,59 percenta. Akcie UK’s InterContinental Hotels prišli o 2,49 percenta svojej hodnoty, kým hodnota akcií hotelov francúzskej spoločnosti Accor klesla až o 4,05 percenta.

Európske indexy boli v červených číslach s tým, že londýnsky FTSE 100, nemecký DAX a CAC 40 v Paríži poklesli asi o pol percenta. Po páde, ktorý nasledoval bezprostredne po bruselských útokoch, sa v priebehu popoludňajšieho obchodovania opäť zotavili. Nasdaq klesol o 0,42 percenta, S & P 500 o 0,41 percenta, pričom index Dow Jones Industrial Average klesol o 0,38 percenta.

„Keďže sa blížia veľkonočné sviatky, ľudia sa budú veľmi zdráhať investovať do týchto trhov viac peňazí. Ak už predsa len niečo urobia, pravdepodobne budú odtiaľ peniaze skôr vyberať,“ povedal pre agentúru Reuters Michael Hewson, hlavný stratég trhu zo spoločnosti CMC Markets v Londýne. „Akékoľvek udalosti podobné tým bruselským budú ovplyvňovať postoje ľudí k rizikovým nákupom a ich ochotu riskovať,“ dodal.

Zdroj: https://www.rt.com/business/336640-europan-markets-brussels-blasts/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis