Podľa Medvedeva by Rusko a Vietnam mali viac obchodovať v lokálnych menách

Add Comment

Rusko a Vietnam by mali pri vzájomných obchodoch začať aktívnejšie používať svoje domáce meny, povedal  ruský premiér, Dmitrij Medvedev.

„Samozrejme, je treba myslieť na používanie neštandardných foriem spolupráce a finančnej interakcie, vrátane, napríklad, obchodných dohôd v miestnych menách, rubľoch a dongoch,“ povedal Medvedev  pri stretnutí s podnikateľmi v najväčšom vietnamskom meste, Hočiminovom Meste, bývalom Saigone.

Premiér pripomenul, že Rusko má podobnú skúsenosť s ostatnými krajinami v ázijsko-tichomorskom regióne a že pred desiatimi rokmi vznikla vietnamsko – ruská banka.

„Mali by sme premýšľať, ako podporiť a rozširovať činnosť banky,“ povedal Medevedev.

Návrhy pre prechod na národné meny v obchodných vzťahoch medzi Ruskom a Vietnamom by mali byť hotové v máji, povedal vo Vietname Andrej Kostin, generálny riaditeľ VTB, druhej najväčšej ruskej banky.

Spoločné rusko – vietnamské spoločnosti by mohli uskutočňovať aspoň 50 percent obchodov v miestnych menách, dodal Kostin.

Šéf VTB povedal, že obe krajiny sa dohodli na posilnení spolupráce a zvýšení potenciálu dcérskej VTB vo vietnamsko-ruskej joint-venture banke. Podľa vyjadrenia VTB bude pôsobiť ako hlavná banka pre vývozné a dovozné operácie medzi oboma krajinami.

„Banka je dobre kapitálovo vybavená, jej potenciál sa však príliš nevyužíva… Verím, že spoločné podniky, ktoré tu fungujú, by mohli vykonávať až 50 percent svojho obratu prostredníctvom banky,“ povedal šéf ruskej VTB.

Medvedev  povedal, že dohoda o zóne voľného obchodu s Euroázijskou hospodárskou úniou pod vedením Ruska je v „cieľovej rovinke“, s tým, že konečná dohoda by mala byť podpísaná do júla.

Premiér zdôraznil, že návrh dokumentu obsahuje významné výhody pre Vietnam.

Medvedev bol vo Vietname od pondelka, kedy začal dvojdňovú oficiálnu štátnu návštevu  krajiny.

Obe strany potvrdili svoje plány s cieľom zvýšiť objem vzájomného obchodu v najbližších piatich rokoch na 10 miliárd dolárov. Tiež garantujú vývoj vietnamských a ruských offshore projektov v oblasti ťažby a spracovania ropy a zemného plynu. V pondelok ruský Gazprom Nefť a Oil and Gas Corporation of Vietnam podpísali memorandum o porozumení s cieľom získať 49-percentný podiel vo vietnamskej Binh Son Refining and Petrochemicals. Rusko a Vietnam podpísali celkom 17 dohôd týkajúcich sa prioritných projektov pre rok 2015, vrátane dodávok zariadení pre vietnamské elektrárne, montáže a modernizácie technológií pre podniky a vytvárania priemyselných klastrov.

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis