Podľa Medvedeva sa Rusko vďaka sankciám obracia k Ázii

Add Comment

Západné sankcie nútia Rusko, aby sa stalo aktívnejším obchodným partnerom Ázie, povedal ruský premiér Dmitrij Medvedev pred nadchádzajúcim summitom EÚ v Bruseli, ktorý sa bude konať tento mesiac. EÚ bude následne rozhodovať o protiruských sankciách.

„Z ekonomického hľadiska, nás, samozrejme, všetky tieto sankcie podnecujú k tomu, aby sme zabezpečili aktívnejšiu spoluprácu s ázijskými krajinami. Ďakujem všetkým štátom za to, že ich prijali,“ povedal Medvedev na XVII. svetovom kongrese ruskej tlače novinárom.

Pre Rusko bol najvyšší čas obrátiť sa k Ázii, pretože Západ ruské spoločnosti z podnikania vytláča, dodal.

Ruský výber obchodných partnerov bude vychádzať z národných záujmov, zásadný význam však majú trhy v ázijsko-pacifickom regióne a trhy krajín BRICS, povedal premiér.

„Produkuje sa tam 60 percent svetového HDP. Celý globálny rast je hlavne v ázijsko-pacifickom regióne a v krajinách BRICS. Je preto nevyhnutné, aby sme získali oporu v partnerských štátoch Euroázijskej hospodárskej únie a ázijsko-pacifickej oblasti,“ povedal Medvedev.

Rusko však dvere do Európy nezavrelo, dodal.

Počas svojho prejavu venoval Medvedev osobitnú pozornosť obchodným vzťahom Ruska s pobaltskými štátmi.

Estónsko, Lotyšsko a Litvu veľmi zasiahli protiruské sankcie, povedal.

 „Viete, boli sme nútení vyhlásiť tzv. protiopatrenia, sankcie, ako sa niekedy nazývajú, odvetné opatrenia. Obrat v obchode s Lotyšskom klesol o 40 percent, s Litvou o 30 percent, s Estónskom o 25 percent. Chápeme, aké významné sú tieto čísla pre pobaltské krajiny. Sú to z veľkej časti poľnohospodárske produkty, ktoré na našich trhoch nenájdete,“ povedal Medvedev.

Posledných 25 rokov bolo márnych a to z politických dôvodov. Obchod nemôže fungovať, keď sa uprostred sovietskej fóbie vytvára nepriateľský obraz o Rusku. Avšak, Moskva je pripravená rozvíjať dobré vzťahy s pobaltskými krajinami, povedal.

Summit EÚ sa bude konať 25. až 26. júna v Bruseli. EÚ rozhodne, či predĺži ekonomické sankcie proti Rusku, ktoré vypršia v júli. Boli zavedené kvôli zjednotenia Krymu s Ruskom a jeho pozícii v ukrajinskej kríze.

Preložené z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis