Podľa prieskumu sú USA najväčšou hrozbou pre svetový mier v roku 2013

Add Comment

V prieskume uskutočnenom vo vyše 68 rôznych krajinách boli USA vyhodnotené ako najvýznamnejšia hrozba pre svetový mier. Protiamerické nálady boli zaznamenané nielen v nepriateľských krajinách, ale aj v mnohých krajinách aliančných partnerov NATO, ako sú Turecko a Grécko.

Globálny prieskum uskutočnený Global Independent Network  a Gallup na konci roka 2013 odhalil silnú nenávisť k úlohe USA  ako svetového policajta.  Občanom vo viac ako 60 krajinách bola položená otázka: „Ktoré krajiny sú podľa Vás  najväčšou hrozbou pre mier v dnešnom svete?“

USA sú  na špičke zoznamu, s 24 percentami ľudí, ktorí považujú Ameriku za najväčšie nebezpečenstvo pre mier. Druhý je Pakistan s 8 percentami hlasov,  tesne nasledovaný Čínou so šiestimi percentami. Afganistan, Irán, Izrael a Severná Kórea sa spoločne  umiestnili  na  štvrtom mieste s 5 percentami  hlasov.

USA boli ako hrozba  vyhodnotené najviac na  Blízkom východe a v severnej Afrike, tých oblastiach, ktoré boli v poslednej dobe najviac zasiahnuté  americkou vojenskou intervenciou. Okrem toho, prieskum ukázal, že aj Američania považujú svoju krajinu za potenciálnu hrozbu, nakoľko 13 percent z nich uviedlo, že USA  by mohli narušiť globálny status quo.

Latinská Amerika vyjadrila voči svojmu severnému susedovi zmiešané pocity,  považuje  spolu s   Peru, Brazíliou  a Argentínou USA  za najnebezpečnejšiu krajinu.

Mnoho krajín uviedlo v prieskume ako najväčšiu hrozbu pre prosperitu Izrael, po jeho početných hrozbách útokom na Irán.  Maroko, Libanon a Irak  zvolili Izrael za  číslo jeden v ohrozovaní svetového mieru.

Účastníkov prieskumu  sa  tiež opýtali: „Keby neexistovali prekážky pre život v ktorejkoľvek krajine na svete, v ktorej krajine by ste chceli žiť?“  USA vedú  tabuľku s náskokom 9 percent napriek tomu, že sú vnímané ako najväčšia hrozba pre svetový mier.

Všeobecne došlo v roku 2013 k poklesu ratingu  Obamovej administratívy. Prieskum vykonaný v AP – NORCO Center for Public Affair Research ukázal, že 50 percent opýtaných si myslí, že politický systém v USA potrebuje  „kompletné prepracovanie“.

Navyše, 70 percent Američanov verí, že vláda nemá možnosť dosiahnuť  pokrok  v riešení dôležitých  problémov a otázok, ktorým bude krajina  v roku 2014 čeliť.“

Prieskum sa uskutočnil dva mesiace po prvom prerušení činnosti  vlády za 17 rokov v USA, ktoré  krajinu stálo  odhadom cca  10 miliárd dolárov.

Dôveryhodnosť americkej vlády utrpela v tomto roku  ranu, keď prezident Obama  na základe podozrenia sýrskej vlády z útoku chemickými zbraňami na civilistov vyzval k útoku na  Sýriu. Americká verejnosť a medzinárodné spoločenstvo proti tejto akcii vystúpili.

Preklad z RT Zdroj foto: americaintheworld.typepad.com

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis