Pokles ruskej ekonomiky – najnovší vývoj

Add Comment

V júli rástla ruská ekonomika o 0,1 percenta, ako uvádza ministerstvo hospodárskeho rozvoja vo svojej mesačnej hodnotiacej správe. Ročný výkon však nie je ani zďaleka priaznivý. Od januára do júla klesol ruský hrubý domáci produkt o 3,6 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. V júli HDP klesol o 4,6 percenta oproti rovnakému mesiacu v roku 2014.

„S výnimkou sezónnych vplyvov v júli pozitívne ovplyvnili dynamiku HDP najmä ťažba, priemyselná výroba, výroba a rozvod elektriny, plynu a vody, rovnako ako maloobchod. Avšak hlavnými negatívnymi faktormi naďalej zostávajú pokles v stavebníctve a v investíciách, “ uvádza sa vo vyhlásení.

V priemyselnej výrobe sa prvýkrát ukázalo mierne zlepšenie vo výške 0,1 percenta v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Nárast bol zaznamenaný v ťažbe (0,2 percenta), v spracovateľskom priemysle (0,1 percent), vo výrobe a distribúcii elektrickej energie, plynu a vody (o 0,2 percenta).

Krajina v júli vyviezla tovar v hodnote 28,2 mld. dolárov (čo je o 39 percent menej ako v júli 2014), pričom  objem dovozu predstavoval 17 miliárd dolárov (čo predstavuje pokles o 41,9 percenta).

Za mesiac júl uvádza ministerstvo vyššiu infláciu, ceny rástli o 0,8 percenta. Celková inflácia v tomto roku dosiahla 9,3 percenta.

Medzinárodná ratingová agentúra Moody v piatok prudko upravila smerom nadol svoju predpoveď pre ruskú ekonomiku pre rok 2016. Agentúra predpovedala, že v budúcom roku HDP Ruska o 0,5-1,5 percenta poklesne. Predchádzajúca prognóza predpovedala nulový rast.

Preložené z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis