Politické znásilňovanie športu

Olympiáda v Soči bola už dopredu mediálnym terčom s nenávistnou politickou muníciou s cieľom vykresliť katastrofálny obraz jej organizátora. Rusko ako terč, na ktorý treba páliť pri každej príležitosti. Čo tam po olympijskej myšlienke – odložiť spory a zabudnúť na nepriateľstvo, konflikty a vzájomnú nevraživosť. Namiesto súťaženia v športových disciplínach a podávania športových výkonov už pred začiatkom olympiády lámali rekordy propagandisti z tábora  patologických rusofóbov a rektálnej proamerickej speleológie.

Najprv to začalo vlnou šírenie strachu po atentátoch vo Volgograde s víziou rozstrieľaných a na kusy roztrhaných športovcov. Namiesto obviňovania Ruska z toho, že olympiáda bude vyzerať ako prísne strážený protiteroristický objekt s bezpečnostnými zložkami na každom kroku, mohli kritici zamerať pozornosť na Saudskú Arábiu, verného amerického spojenca, a jej kontakty na fanatikov z Kaukazského emirátu.

Potom prišla homoagenda s odstrašujúcimi ruskými zákonmi, ktoré ako keby vyvolávali masové pogromy na homosexuálov. Išlo o zákon o zákaze propagácie homosexuality medzi mládežou, s ktorým súhlasí 75 percent Rusov. Mimochodom, Saudi za homosexualitu popravujú, no americký prezident tam prichádza s úsmevom od uchu k uchu, zatiaľ čo Soči je pod jeho úroveň. Na vlnu kritiky ruského zákona naskočili aj nemecký  a francúzsky prezident, pričom ostentatívne dali najavo, že Rusko si nezaslúži ich prítomnosť, pretože ich citlivé srdcia neznesú porušovanie ľudských práv. Ešteže vo svojich krajinách sa môžu pochváliť idylickými medziľudskými vzťahmi a mimoriadnou toleranciou iba ak na novinovom papieri.

No a napokon to bolo znevažovanie otváracieho ceremoniálu a kritika, že ide o „Putinovu olympiádu“ a oslavu ruského impéria. Dokonca zazneli prirovnávania aj k nemeckej olympiáde v Berlíne z roku 1936, ktorá bola oslavou nacizmu. Vzácne sa na tom zhodli ruský NGO-ista (pracovník  mimovládnej organizácie z milosti dolárových injekcií od Veľkého Brata)  v rádiu Echo Moskvy a slovenský NGO-ista, dnes na ministerstve obrany SR – obaja v rovnakom opojení americkým sponzorovaným snom stotožnili Soči 2014 s Berlínom 1936. Ešteže olympiády v USA alebo Británii reprezentujú humanitu britského impéria s jeho koloniálnymi vojnami a americké demokratické vojenské zásahy v mene slobodného trhu a občianskej spoločnosti.

Olympiáda musí byť v krajine, ktorá vyhovuje kazateľom britsko-amerických záujmov a rado by hodnôt a vtedy je sviatkom športu, inak je to nacizmus v športe. A platí to aj pre futbalistov v anglickej lige, pokiaľ nevedia čo s rukami a používajú neschválené gestá. Vztýčený prostredník a kotrmelce s divokými tancami v štýle rozvášnených lovcov lebiek na futbalovom trávniku sú prípustné, ale nie to, čo predvádza francúzsky futbalista Nicolas Anelka v anglickom futbalovom klube West Bromwich Albion. Dovolil si po víťaznom góle prejaviť radosť francúzskym pozdravom quenelle. Ide o gesto, pri ktorom je jedna ruka natiahnutá smerom k zemi a druhá sa cez hrudník dotýka ramena. Začal ho používať francúzsky komik Dieudonné M´bala M´bala. Vyjadruje protest a vzdor proti vládnucemu establishmentu, no úrady ho označili za antisemitské a za obrátený nacistický pozdrav. Dieudonné si totiž vo svojich vystúpeniach dovoľuje zosmiešňovať sionistov. Keby tak Kaddáfího, Assada či Putina, tak je všetko v najlepšom poriadku. No dotkol sa nedotknuteľných. A platí za to aj futbalista Anelka, ktorý na sociálnej sieti Twitter tvrdí, že nie je rasista a antisemita a chcel len pozdraviť kamaráta Dieudonného.

Nevedno, či francúzsku ministerku športu Valerie Fourneyronovú  baví futbal, ale venuje pozornosť rukám futbalistu Anelku. Na twitteri napísala, že Anelkovo gesto je šokujúca a nechutná provokácia a na futbalovom trávniku nie je miesto pre antisemitizmus a podnecovanie neznášanlivosti.

Disciplinárna komisia anglickej Futbalovej asociácie potrestala Anelku za údajne antisemitské gesto pokutou vo výške 97 000 eur. Okrem toho nesmie hrať v piatich zápasoch a musí absolvovať povinné výchovné školenie. Komisia vo svojom vyhlásení skonštatovala, že v Anelkovom správaní nevníma úmysel propagovať antisemitizmus, no jeho gesto považuje za urážlivé a hanlivé. Možno ho totiž chápať ako narážku na etnický pôvod či náboženské vyznanie.

Na trest disciplinárky zareagovalo aj vedenie klubu a suspendovalo Anelku až do uzavretia vlastného interného vyšetrovania a prípadného hráčovho odvolania. Na oficiálnej webovej stránke klubu je zdôvodnenie: “Klub berie na vedomie, že disciplinárna komisia Futbalovej asociácie neuznala Nicolasa Anelku vinného z antisemitizmu pre jeho gesto. West Bromwich však musí zohľadniť jej rozhodnutie i dôsledky Anelkovho správania, najmä tie, ktoré súviseli s pohoršením židovskej komunity.”

Strážcovia sionistickej nedotknuteľnosti sú horlivejší a aktívnejší ako samotná židovská náboženská obec. Podľa predstaviteľa francúzskej židovskej obce Rogera Cukiermana je reakcia anglickej Futbalovej asociácie prehnaná a preto žiadala zastavenie disciplinárneho konania proti Anelkovi.

Keby francúzsky futbalista v anglickom drese pohoršil ruskú, srbskú, iránsku alebo venezuelskú komunitu, asi by klub a asociácia nepohli ani prstom. Aj v športe treba poznať, do koho možno beztrestne kopať a do koho je to už trestný čin. A neplatí to len pre futbalistov…

Zdroj: ČTK, TASR, Twitter  Foto: ACTION IMAGES

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply