Politológ Zoltán Kiszelly: Západné mainstreamové médiá ohľadom migrantov klamali

Add Comment

V zimnom období, keď nápor utečencov na schengenské brány povolil, európsku top tému zatlačili dočasne do úzadia iné problémy. Súčasne sa otvoril priestor na spor o zásluhy. „Na pôde európskych inštitúcií už asi tri mesiace nikto o povinných kvótach nehovorí. A to, že téma už nie je na programe dňa, je veľká zásluha Slovenska a Vyšehradskej štvorky,“ povedal v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12 (17. 1.) minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák. Mechanizmus podľa neho nefunguje a štáty ho neplnia. „K dnešnému dňu bolo relokovaných 272 ľudí, čo je 0,17 percenta z objemu. Keby sme relokovali aj všetkých 160-tisíc, čo by sme tým vyriešili, keď medzičasom prišiel milión ľudí?“ položil si otázku šéf rezortu slovenskej diplomacie.

„Maďarsko od začiatku hovorí to, čo si myslí. Vysvitlo, že jeho kritika bola neopodstatnená a že jedinou cestou je maďarská cesta. Ilegálnym migrantom musíme pomôcť v tom, aby sa mohli vrátiť k svojmu pôvodnému životu vo svojej rodnej vlasti, a nie poskytnúť im nový európsky život,“ vyhlásil v ten istý deň šéf maďarského rezortu diplomacie Péter Szijjártó. „Maďarsko splnilo podmienky, na základe ktorých má právo na európske zdroje financií, s tým ilegálna migrácia nemá nič spoločné,“ zdôraznil a v reakcii na vyhlásenie rakúskeho spolkového kancelára Wernera Faymanna o zmene politiky otvorených dverí a pozastavení platnosti schengenskej dohody dodal, že Európa v otázke migrantov nemá na výber. Jeho návrh obmedziť krajinám, ktoré v migračnej otázke nebudú solidárne, prístup k finančným zdrojom EÚ, rázne odmietol: „Ak európski lídri venujú svoj čas vzájomnému vydieraniu, oslabujú tým Európu, čo je neprípustné a neprijateľné. Zvlášť v čase krízy.“

Pozícia maďarského premiéra Viktora Orbána na medzinárodnej scéne sa v tomto roku môže posilniť a doterajšia kritika jeho politiky zrejme zoslabne, domnieva sa maďarský politológ Zoltán Kiszelly. „Záleží na tom, ako sa v otázke migračnej krízy neoliberálna bruselská elita popáli. Vidíme, že mainstreamové západoeurópske médiá, ktoré útočili na Maďarsko, sa po tom, čo klamali v otázke migrácie a zamlčiavali skutočnosti, stali v západnej Európe veľmi nedôveryhodnými,“ vyhlásil pre TASR Kiszelly. Podľa neho takisto politici, ktorí sa stavali na stranu utečencov, pohoreli a ich kritika týkajúca sa migrácie už nie je taká ostrá ako predtým. Ako spresnil, ide o „transnacionálnu elitu“, ktorá patrí napríklad do tzv. Bilderberského klubu mocných finančníkov, šľachticov, podnikateľov, lobistov a politikov (Angela Merkelová, Jean-Claude Juncker, Donald Tusk) či o ďalšie zoskupenia.

Nie každý je však z vystupovania premiérov Slovenska a Maďarska taký nadšený. „Čo mi na Orbánovi a Ficovi prekáža? Že majú dvojaký jazyk. Kritizujú protiruské sankcie tu a v Moskve, no v Bruseli hlasujú tak ako ostatní. Hovoria proti kvótam, no ich poslanci v Európskom parlamente hlasujú za ne,“ uviedol v rozhovore pre mesačník Zem&Vek 01/2016 u nás žijúci Sýrčan Jalal Suleiman. Ako podotkol, je ochotný behať po bratislavských uliciach nahý, ak mu ktokoľvek ukáže aspoň jednu kritiku oboch pánov proti NATO. Vlaňajšia jeseň ukázala, že nie je ďaleko od pravdy. Vojenské cvičenia s demonštratívnymi prejazdmi americkej techniky sa odohrávali bez významnejšej účasti legitímne zvolených ústavných činiteľov Slovenska i Maďarska, ktorí ich len mlčky zobrali na vedomie.

Prognózu možného vývoja slovensko-maďarských vzťahov v pomigračnej etape prinesieme v najbližšom – februárovom čísle mesačníka Zem&Vek.

Zdroj: TASR

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis