Poľovačka na novinárov

Konflikt na Ukrajine, či skôr už občiansku vojnu, sprevádza ako v každej vojne zápas o verejnú mienku. Medzi novinármi sú ľudia so všetkými svojimi slabosťami i kvalitami, tak propagandisti a klamári, ako aj ľudia s profesionálnou cťou. Rozdiel je v tom, či daný spravodajca vyhľadáva len určité  informácie a ponúka len taký obraz udalostí, ktorý má už vopred vytvárať mienku na objednávku, alebo sprostredkúva reálny pohľad, čo sa deje na danom mieste. Bojujúce strany v konflikte majú záujem vždy o svoju verziu udalostí a kašľú na nejakú objektivitu, navyše vedia o predajnosti a poplatnosti médií. Preto svoje násilie smerujú aj proti novinárom, no aj o poľovačke na žurnalistov sa verejnosť dozvie podľa toho, kto o nej píše, aby opäť vykreslil jednu zo zainteresovaných strán, tú „našu“, ako lepšiu a tú druhú ako predsa len neprijateľnú. Keď už si má verejnosť vybrať, tak zvolí predsa len ten „náš“ ideologický tábor, čo tam po neskreslenom a objektívnom informovaní. Ukrajinskí radikáli, stúpenci kyjevského centralizmu i proruskí povstalci žiadajúci federalizáciu, útočia na novinárov a vyvíjajú na nich nátlak, pretože každý z nich chce pôsobiť ako spravodlivý bojovník za oprávnenú požiadavku. A teraz si vyberte! Návod ponúka SMEtiarsky projekt tendenčnej informovanosti o tom, kto je nositeľom svetla poznania, v štýle Rudého práva a Pravdy.          

O situácii na Ukrajine informuje spravodajkyňa z Izraela s tým, že titulok o zastrašovaní novinárov na Ukrajine má zároveň vysvetlenie v podtitulku – Objektívnu žurnalistiku sa snažia obmedziť obe strany, no separatisti sú agresívnejší.

Sion agitátorka za práva žurnalistov, ktorá dovidí z Jeruzalema na juhovýchod Ukrajiny a sprostredkovane na Slovensko, uvádza príklady z denníka Washington Post a tvrdenia z Human Rights Watch o tom, ako proruskí separatisti kradnú náklad prokyjevských novín a držia nože pod krkom novinárov a ohrozujú ich fyzicky. Dve tretiny článku sú o tom, ako proruská domobrana a federalisti ohrozujú zvestovateľov kyjevského Euromajdanu a na záver článku je zmienka, že aj druhá strana, ukrajinskí centralisti a radikáli strieľajú na novinárov, ale je to skôr náhoda, ako úmysel.

Tak na doplnenie, druhá strana demokratických US/EÚ neviniatok, ktoré už SMEtiari nespomenú, vypísala odmenu vo výške 10 000 dolárov, nie hrivien alebo euro, rezervná svetová mena je predsa len istota, na britského reportéra Grahama Phillipsa, ktorá v súčasnosti natáča reportáže na Ukrajine pre televíznu stanicu Russia Today. Reportéra varovala ukrajinská tajná služba SBU, že je na zozname Pravého sektoru (ukrajinská radikálna služba) za jeho antimajdanovské (reálne informovanie o dianí) postoje. Jeho bývalí ukrajinskí kolegovia poskytli Pravému sektoru jeho telefón i adresy. Niet nad kolegialitu úbožiakov bez profesionálnej cti, poplatných propagandistickému subjektivizmu – iný názor = môj nepriateľ na život a na smrť.  Graham Phillips vyhlásil: „ Dostal som vyhrážky – odmenu za moju hlavu, aby ma uniesli a že odmenu ponúkli z mesta Dnepropetrovsk sily napojené na Pravý sektor.“

Aj kameraman pracujúci pre RT v Odese dostal upozornenie, že ho sledujú ukrajinskí prokyjevskí radikáli. 

Čo nezaregistrovala izraelská spravodajkyňa mediálnych SMEtí je napríklad únos novinárov Lifenews Julie Šustrayovej a Michaila Pudovkina ozbrojenými členmi Ukrajinskej bezpečnostnej služby potom, čo nakrútili rozhovor s jedným z vodcov hnutia pre federalizáciu Ukrajiny. Zadržali ich a deportovali do Ruska.  

Predstavitelia ruských televíznych spoločností VGTRK, NZV, REN TV, Channel 5, RT a ďalších vyzvali organizácie na ochranu ľudských práv, aby obhajovali profesijné práva novinárov na Ukrajine. Vo výzve uvádzajú, že ukrajinské orgány uskutočnili nelegálne akcie s cieľom obmedziť činnosť ich zamestnancov – novinárov, ktorí mapujú krízu na Ukrajine a porušovali ich ľudskú dôstojnosť.     

Kto je tu teda agresívnejší? Ktorá strana je tá pozitívna, vysvetlí to školenie SMEtiarov? V centrále demokracie a US posolstva zabudli aj na pozitívny príklad objektívnosti spoza Atlantiku a nezverejnili ho v rámci svojráznej novinárskej profesionality. Robert Perry, americký spisovateľ a odborník na investigatívnu žurnalistiku vyjadril svoj názor, že najčítanejšie noviny The New York Times skresľujú informácie o udalostiach na Ukrajine. Obvinil tieto noviny, z ktorých nekriticky čerpajú slovenské mediálne kanály/stoky, že sa stávajú hlásnou trúbou propagandy.

Robert Perry píše, že od samého začiatku diania na Ukrajine, New York Times zaujal pozíciu propagovania nového režimu v Kyjeve a štátneho aparátu, ktorý viní za situáciu na Ukrajine ruského prezidenta Vladimira Putina. Pripomenul, že noviny od začiatku podporovali ukrajinský prevrat a výsledkom je dnešná situácia. Kyjevský režim môže pokojne vykynožiť etnických Rusov na rebelujúcom východe krajiny a N. Y. Times  mu v tomto vyjadrí podporu. R. Perry si preto kladie otázku – Čo zostalo z novinárskej cti? U nás máme odpoveď – zostali nám SMEti a mediálny hnus, na hony vzdialený nejakej cti.                     

Zdroj: SME, Freepub, RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply