Poľsko – krajina „rozumných pravičiarov“

Add Comment

Konflikt medzi Poľskom a Európskou úniou sa vyostruje. V Bruseli a v Berlíne maľujú na stenu nebezpečenstvo diktátorského vývoja a hrozia krajine od sankcií až po pozastavenie členstva v EÚ. Ale sú tieto ich výčitky oprávnené?

Človek často reaguje oveľa citlivejšie na symbolické maličkosti ako na katastrofy. Nová predsedníčka vlády Poľska Beata Szydlová nechala odstrániť z konferenčnej miestnosti na prvej tlačovej konferencii vlajky EÚ.

Jej vystúpenie malo prebiehať „na pozadí tých najkrajších bielo-červených zástav – teda poľských“ – povedala šéfka vlády. To bolelo. Toto ešte doteraz nespravil žiadny člen v EÚ. Možno neboli zástavy EÚ všade vyvesené, ale odstrániť tie po ruke, to bol vedomý útok.

Vodcovia EÚ nenašli na adresu národnokonzervatívnej strany PiS (Právo a spravodlivosť) jedného dobrého slova, a to ani pred parlamentnými voľbami. Po celej EÚ sa snažili koncernové médiá víťazstvo strany okolo expredsedu vlády Jaroslava Kaczynského nebrať vážne. Na ich zdesenie zvíťazila PiS s vysokým náskokom a s 37,6 % dobyla absolútnu väčšinu kresiel v parlamente. Doteraz vládnuca občianska platforma PO stratila plných 15 % a dostala sa s 24,1 % na druhé miesto.

Pravicová natruc založená sila Kukiz ´15 punkrockera Pawla Kukiza nastúpila, tak ako aj neoliberálna strana Nowocsesna (Moderna), do volieb prvýkrát a s 8,8 % a 7,7 % dosiahli 3. a 4. miesto. Popri neoliberálnej PO patrí postkomunistická Zjednotená ľavica k najväčším porazeným vo voľbách: v Sejme už nie je vôbec zastúpená.

Ale je to celé aj pravda?

„Pravicový posun v Poľsku!“ kričali euromagnáti zhrozene. Bývalý liberálny prezident Bronislaw Komorowski už svetu nerozumel, v jeho očiach prežila krajina pod vedením strany PO zlaté obdobie. „Poľsko je krajina, ktorá sa hospodársky dobre vyvíja,“ dala mu za pravdu bývalá peemiérka Ewa Kopaczová. Aj nemeckí komentátori boli tejto mienky: „Veď odkedy je občianska platforma vo vláde, krajina od roku 2007 vlastne vzrástla,“ napísal 23. 5. 2015 nadšene korešpondent východnej Európy z FAZ (Frankfurter Allgemeine Zeitung) Konrad Schuller. „Hospodárstvo napriek kríze neprestajne rástlo, mesačný príjem v podnikateľskom sektore vzrástol zo 710 eur v roku 2007 na 944 eur v roku 2013.“

V krajine koluje vtip: Jeden pán sa ide poprechádzať so svojím psom. V priemere majú tri nohy. Poľskí experti rádia Poľska upravili prepočty korešpondenta z FAZ: v štatistike, ktorú uviedli, nie sú nízke platy v ťažkých pracovných podmienkach lopotiacich sa zamestnancov zohľadnené – a to je presne 5 miliónov ľudí ! Mnohí z nich dostávajú len základnú minimálnu mzdu – okolo 420 eur brutto mesačne. Okrem toho štát znížil výdavky zvýšením veku odchodu do dôchodku a skrátením sociálnych dávok. Škrty boli prijaté i napriek veľkorysému použitiu eurofondov. V rokoch 2007 až 2013 natieklo z Bruselu do Varšavy 70 miliárd eur. Asi polovica poľského rastu sa vzťahuje na tento konjunktúrny program financovaný EÚ.

Poliaci vymierajú rýchlejšie ako Nemci

Ako druh teplomera pre zdravie spoločnosti platí demografický vývoj. V našej susednej krajine je diagnóza zdrvujúca: Poliaci vymierajú od začiatku údajného „zlatého obdobia“ ešte rýchlejšie ako Nemci! „Miera pôrodnosti sa ustálila na 1,33 detí na jednu ženu. Aby sa obyvateľstvo udržalo na súčasnej úrovni, bolo by potrebných 2,1. Keď sa toto číslo nezlepší, stratí Poľsko v priebehu jednej generácie (asi 35 rokov) tretinu obyvateľstva. O 100 rokov by zostalo z dnešných dobrých 38 miliónov Poliakov menej ako 10 miliónov. S takouto mierou natality stojí Poľsko v medzinárodnom hodnotovom rebríčku (CIA- Factbook) na 216. mieste z 224. Okrem toho asi tri milióny väčšinou mladých a dobre vzdelaných Poliakov vycestovali z krajiny za prácou.

Záchranný program strany PiS

Zoči-voči tomuto vývoju volila väčšina Poliakov nie iracionálne „za posun doprava“, ale celkom racionálne za svoje záujmy. Strana PiS sľúbila zníženie veku do dôchodku, vyššie sociálne dávky, zvýšenie sumy oslobodenej od daní, zníženie dane z príjmu pre malé firmy, podporu farmárov, vyššie zdanenie dividend, program na výstavbu bytov, ako aj prácu pre 1,2 milióna mladých ľudí. Minimálna mzda má vystúpiť na 3 eurá za hodinu. Sumou 500 zlotých (asi 115 eur v Nemecku) prispeje štát každému novonarodenému dieťaťu (pri skupinách s bohatšími príjmami až od druhého dieťaťa) a dôchodcovia by mali dostávať lieky zadarmo. Dalo by sa povedať, že ide o rozumnú ľavicová politika realizovanú pravicovou stranou.

Pri voľbách hrala, samozrejme, úlohu aj diskusia o utečencoch. Šéf PiS Jaroslaw Kaczynski zdvihol politikom multi-kulti tlak. Stále sa vyjadroval proti prijímaniu azylantov a všeobecne proti politike, ktorá by viedla k podriadeniu Poľska pod diktát Bruselu. Jadro myšlienky sformuloval nový poľský minister zahraničia Witold Waszczykowski: „Veľká väčšina týchto ľudí sú vysťahovalci, no napriek tomu sa s nimi zaobchádza ako s utečencami.“ Voliči dali svoju podporu zjavne aj týmto vyjadreniam.

Je právny štát ohrozený?

Z pohľadu Európskej únie sa poľský parlament prednedávnom dopustil dvoch „chýb, ktoré ohrozujú právnu štátnosť krajiny“. Po prvé: ochromil ústavný súd, čo sú údajne zločinecké pravidlá. Rozhodnutia súdu majú byť prijaté s dvojtretinovou väčšinou. K tomu musia byť prítomní pri dôležitých rozhodnutiach najmenej 13 ústavní sudcovia z 15 (doteraz stačilo 9 sudcov). Znie to ako „úder štátu“, ako si myslel predseda Európskeho parlamentu Marin Schulz.

Druhý zločin: „Nezávislosť verejnoprávnych médií bude obmedzená,“ a síce tým, že mandáty doterajších dozorných rád a členov predstavenstva (tie, ktoré udelili práve odvolaní liberáli) majú prepadnúť a o novom obsadení rozhodne vedenie PiS. Príčinu vysvetlil minister zahraničia: Pod vedením predchodcov bol vraj sledovaný určitý politický koncept, podľa ktorého „akoby sa musel svet automaticky pohybovať podľa marxistického vzoru len v jednom smere – k novej zmesi kultúr a rás, jednému svetu cyklistov a vegetariánov“. A preto bolo potrebné starých našepkávačov z oblbovacej bedne zosadiť.

Ottinger chce mať Varšavu „pod dohľadom“

Prezidentská kancelária odmietla kritiku Bruselu a Berlína. „V posledných ôsmich rokoch nebol vo verejných médiách žiadny pluralizmus a žiadny komisár EÚ to vtedy neľutoval“. Tomasz Lis, jeden z tých, čo museli TV opustiť, písal ukrivdene: „Nikto mi nezatvorí ústa!“ a vyhrážal sa, že pôjde do vysielania „na druhú stranu“. To ale znamená, že sloboda prejavu a tlače nie je v Poľsku ohrozená. Niekto môže svoj post v štáte stratiť, ale niekde inde nejaké určite miesto dostane.

Teraz sa vyhráža Brusel donucovacími opatreniami. Nemecký eurokomisár Günter Ottinger si chce zobrať Varšavu „pod dohľad“. V takom prípade bude EÚ sledovať stav zákonov a dodržiavanie ústavy v krajine. Ak pritom uvidí „znaky závažného ohrozenia právneho štátu“, stanoví krajine termín, aby problémy vyriešila. Medzi ďalšie zamýšľané nástroje patria: odňatie hlasovacieho práva na vrcholných zasadnutiach ministrov EÚ, uvalenie peňažných trestov, zastavenie bruselských subvencií a nakoniec suspendovanie, resp. dočasné pozastavenie členstva v EÚ.

Týmto dokázalo volebné víťazstvo pravých konzervatívcov prinajmenšom jednu výhru: demonštrovalo Poliakom a všetkým Európanom, že peniaze z EÚ netečú zadarmo. Každá členská krajina sa musí na oplátku vzdať svojej suverenity. EÚ je pre národy ustanovizeň na trestom vynútené vzdelávanie prispôsobivých členov snaživej európskej spoločnosti – polepšovňa.

Vďaka odvážnym Poliakom za tento poznávací zisk! Na Zeit-Online bol článok s nadpisom „Nie, Poliaci nie sú žiadni hlúpi pravičiari“. To súhlasí. Ide o múdrych pravičiarov.

Poznámka prekladateľky: V Nemecku sú ľavičiari (Linke, SPD) hodnotení ako v Česku tzv. „sluníčkáři“, protizemanovci, zástancovia utečencov, čiže pravica. U nás sa ako nemeckí ľavičiari správajú väčšinou predstavitelia bývalej pravice, čiže proamerickí podporovatelia všetkého z EÚ a takisto obhajovatelia utečencov bez rozdielu.

Autor Viktor Timtchenko je nemecko-ukrajinský spisovateľ a žije od 1990 v Lipsku. V Compacte píše pravidelne o východoeurópskych témach.

Zdroj prekladu: Compact / Magazin für Souveränität 2/2016

Mária Hutirová
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis