Poslanci nás môžu odteraz beztrestne fackovať

Add Comment

Kto tvrdí, že aspoň raz v živote nedal niekomu facku, dozaista klame. Pravdou je tiež, že ak by bolo zaucho trestným činom, zariadenia na výkon trestu by kapacitne skolabovali. Iný rozmer však jedno a to isté dostáva v situácii, keď sa takéhoto skutku dopustí poslanec NR SR a ešte k tomu na verejnosti. Pravdupovediac, je to číra blamáž.

„Môžu nás za nadávky politici beztrestne vyfackať?“ – kladie si otázku alternatívny portál A-Spravodajstvo, citujúc združenie GINN bojujúce proti korupcii, klientelizmu, rodinkárstvu a nespravodlivosti. Ako je známe, povolaním lekár, vysokoškolský pedagóg a kontroverzný poslanec Peter Osuský (63), ktorý sa často zdviditeľňuje protitotalitnou rétorikou a zavše aj „mávaním americkou vlajočkou“, stratil v lete 2016 na proteste pred rezidenčným komplexom Bonaparte nad sebou kontrolu a po predchádzajúcej slovnej roztržke s aktivistom Rudolfom Vaským mu uštedril facku. Svojou ojedinelosťou išlo o vzácny úkaz: totiž fyzický útok verejného činiteľa na občana (áno – nie opačne).

„Pri posúdení všetkých okolností skutku primárnu provokáciu a nadávky oznamovateľa smerujúce voči podozrivému, následne jedna facka dlaňou ľavej ruky podozrivého oznamovateľovi, je možné jednoznačne skonštatovať, že závažnosť konania podozrivého je nepatrná a nenapĺňa znaky skutkovej podstaty prečinu výtržníctva podľa § 364 ods 1,“ zdôvodnila svoje rozhodnutie prokurátorka Okresnej prokuratúry Bratislava I JUDr. Lucia Kovarčíková. „Liberálny fašizmus dostal na Slovensku zelenú,“ uviedlo GINN v reakcii na zamietnutie sťažnosti podávateľa trestného oznámenia zo dňa 15. 7. 2016 Vaského proti zmene právnej kvalifikácie z prečinu výtržníctva len na priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.

Oprávňujú videá plné vulgarizmov šírené na internete a nadávanie do „fašistických svíň“ či „hajzlov“ poslanca najvyššieho zákonodarného zboru k tomu, aby sa na verejnosti uchýlil k fackovaniu ich autora, a ešte ho vydával za „výchovné“? Niekto si tu asi uzurpuje výhradné právo udeľovať ľuďom inakšieho zmýšľania fašistickú nálepku, no sám seba odmieta podrobiť akejkoľvek kritike. Obzvlášť takej, ktorá síce nie je v „politicky korektnom“ obale, ale môže byť pichľavo až bytostne pravdivá. Strana SaS, ktorá z nevysvetliteľných dôvodov ponúkla podpredsedovi skompromitovanej OKS miesto na svojej kandidátke (rovnakým skratom vo vedomí sa predtým vyznamenal Most-Híd), sa za jeho neototalitné, antiliberálne správanie očividne nehanbí. V opačnom prípade by sa od neho už dávno dištancovala.

Zaucho či facka môžu pôsobiť na deti a mládež, ktorá potrebuje z času na čas (a špeciálne v období puberty) usmernenie, výchovne a niekedy azda aj motivačne. Tragikomický nádych však nadobúda, keď ním riešia výmenu názorov medzi sebou dospelí. Ak prokuratúra prišla k záveru, že spoločenská závažnosť Osuského konania je v danej kauze „nepatrná“, nič nebráni tomu, aby sa našla ruka, ktorá mu názorne vysvetlí, že s jeho pravicovým fundamentalizmom či proamerickým aktivizmom je to už inak.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis