Potrebuje Nemecko atómovú bombu?

Add Comment

Na našich (nemeckých) hraniciach sa zlostí ruský medveď a Donald Trump nechce stáť pri nás – preto potrebuje Nemecko vlastné atómové zbrane. Takto sa dá rozumieť nebezpečnej, s ohňom si zahrávajúcej debate, ktorú viedol pred niekoľkými týždňami establišment.

ARD – Magazin Panorama sa od roku 1961 radil k mediálnym posilám mierového hnutia. Až po roku 2011, keď strana SPD obrátila kurz proti Putinovi, zmenila sa línia vysielania, obzvlášť očividne pri príspevkoch k ukrajinskej kríze. No 2. februára 2017 nasledovalo prelomenie tabu, ktoré zatlačilo všetko ostatné do úzadia. Panorama otvorila pred miliónovým publikom diskusiu o údajnej nutnosti atómového zbrojenia Nemecka. Tým sa vytrhli korene mierového hnutia, pretože na jeho začiatku uprostred 50. rokov stál „Göttinger Appell“ uznávaných prírodovedcov, ktorí sa vzbúrili proti nukleárnym fantáziám bývalého ministra obrany Franza Josefa Straussa. Státisíce vyšli na ulicu. Budú opäť oživené atómové ambície muža z CSU s ľavicovým vetrom v chrbte, presne zo smeru, ktorý stál kedysi proti?

V relácii „US-Atombomben in Deutschland – Trumps berechenbare Macht“ (Atómové bomby USA v Nemecku – Trumpova nevypočítateľná moc) prináša Ulrich Kühn, okrem iného činný v Inštitúte pre mierový výskum a bezpečnostnú politiku, senzačný návrh: „V podstate máme teraz problém s americkým prísľubom odstrašenia, pretože Trump sa jednoducho nezaujíma o to, či treba v Európe takýto systém, ktorým sa dá Európa obrániť.“ Moderátorka zachytila „hodenú loptičku“: „Ak by Trump stiahol svoje atómové zbrane z Eifelu (pohorie v blízkosti amerických základní), bolo by Nemecko bez atómových zbraní. Znie to na prvý pohľad dobre, ale to asi nie je riešenie! Mohlo by ísť o otázku, ktorá bola doteraz veľké tabu. Nemecká atómová bomba.“ Ešte raz Kűhn: „Idea nemeckej alebo európskej atómovej bomby nie je úplné absurdum (…) Ak by sa mala v nasledujúcich rokoch situácia výrazne negatívne zmeniť, potom by som nevylúčil, že sa aj v Nemecku začne uvažovať, ako sa musíme brániť proti Rusku.“

Následne sa asi museli rozžeraviť telefónne linky v redakcii – Panorama musela v priebehu hodín na svojej webovej stránke svoj „atómový flirt“ vysvetľovať: „Máme porozumenie, keď nám diváci píšu, že politika odstrašovania je veľmi nebezpečná, dokonca nehumánna, a k tomu ešte hlúpa. Avšak debata o nukleárnom odstrašení je teraz reálna. Potláčaním naliehavých otázok a diskusií sa dosiahne presne opak.“

Beda ale, ak by chcel niekto klásť „naliehavé otázky“ o uzatvorení našich hraníc – ten by asi nemal rátať s tým, že by mohol tak priateľsky ako tento Kühn viesť rozhovor v Panorame, ale bol by ako pravicový populista postavený na pranier. Všimnite si: Otvorenosť diskusie sa týka len tém, ktoré vnášajú do diskusií výlučne elity.

Pretláčanie v smere atómové zbrane sa otvorilo už v novembri 2016, keď predseda frakcie pre zahraničnú politiku CSU/CDU v parlamente Roderich Kiesewetter obhajoval v nemeckom rozhlase myšlienku vlastnej nukleárnej obrany v EU. V decembri 2016 pokračoval FAZ (Frankfurter Allgemeine Zeitung). Vydavateľ Berthold Kohler nariekal nad tým, že Trump necháva Európanov „v štichu“, čo nepoznajú od roku 1945. „Preto je nutné vziať do úvahy  otázku vlastnej schopnosti nukleárneho odstrašenia (…). Francúzske a britské arzenály sú v ich súčasnom stave slabé. Ale Moskva vyzbrojuje.“

Ľavicovo-liberálny Tagesspiegel urobil koncom januára koniec všetkým pochybnostiam o tom, kadiaľ má ísť cesta. Pod titulom „Nemecko potrebuje atómové zbrane“ urobil zo svojho srdca vražednú jamu politológ Maximilian Terhalle. Okrem iného pracuje pre Medzinárodný inštitút strategických štúdií (IISS) v Londýne a je členom Nemeckej atlantickej spoločnosti, v ktorej sa schádzajú bezpečnostní politici všetkých etablovaných strán. Ukážka: Nemecko, ktoré chce obmedziť Putinovo Rusko, aby udržalo nezávislú a tým prakticky politicky pevnú Európu, ktorá udržuje našu vnútornú a zahraničnú voľnosť pohybu obchodu, to musí urobiť vojensky a teda nukleárne. Všetko ostatné je ilúzia, pretože sa tým naivne podceňujú Putinove rastúce revizionistické nároky na moc v Európe, ktorá nie je chránená USA.

Potom prišlo vysielanie Panorámy a potom boli na rade opäť FAZ. Deň pred návštevou Angely Merkelovej vo Varšave (6. februára) vydali noviny rozhovor s Jaroslavom Kaczynskym, najmocnejším mužom vládnej strany Právo a spravodlivosť. Podporil myšlienku vyzbrojovania EÚ: Vlastná atómová veľmoc by mohla vydržať (tempo) s Ruskom.

Tak získava na váhe možnosť vlastného nemeckého siahnutia za bombou, čo sa spomenulo aj v médiách. Jediná mierovo-politická alternatíva, Trumpove stiahnutie vojsk z Európy ako historická možnosť vyrovnania sa s Ruskom, je ofenzívne propagovaná len novou stranou AfD. Táto ľavicová, s Putinom sympatizujúca strana prešla na kurz proti Trumpovi a mohla by byť ako opozičná sila ochromená.

Napínavé bude čakanie na stanovisko CSU: Horst Seehofer stojí  ako každý Bavor v tieni Straussa, ale ukázal sa priateľský k Trumpovi a úprimný voči Putinovi.

Zdroj: Jürgen Elsässer, Compact 3/2017

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Mária Hutirová
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis