Prekvapivý zvrat v prípade smrti Putinovho poradcu a „otca“ RT

Add Comment

Michail Lesin, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina a muž, ktorý mal podiel na tvorbe televíznej siete Russia Today (RT), bol v novembri minulého roka nájdený mŕtvy na hornom poschodí hotela Dupont Circle vo Washingtone DC. Lesin bol v rokoch 1999-2004 Putinov mediálny poradca a minister tlače, televízie a rozhlasu. V roku 2013 prevzal úlohu manažéra spoločnosti Gazprom Media.

Už v čase udalosti vyvolávali podozreniemediálne vysvetlenia, v ktorých bol ako dôvod smrti opakovaný a všadeprítomný „infarkt“. Podľa RT, Lesin trpel ťažkou chorobou. Ruská spravodajská agentúra RIA Novosti pre zmenu citovala člena rodiny, ktorý „infarkt“ potvrdil. Pri dokresľovaní širších súvislostí príbehu Sputnik News napísal, že Lesin bol zapojený do špinavých mediálnych hier na konci 90.rokov. Mediálny guru mal hrať kľúčovú úlohu pri tvorbe kompromitujúceho materiálu na bývalého prokurátora Skuratova, ktorý bol protivníkom Borisa Jeľcina a vyšetroval niekoľko väčších prípadov vládnej korupcie. Vypustenie tohto materiálu a následný škandál mal vyústiť v Skuratovovu rezignáciu.

Po Lesinovej smrti napísal portál Zero Hedge: „Nie sme žiadni lekári a nenaznačujeme, že Lesin nebol chorý, ale obzvlášť divné v mainstreamovom pokrytí tohto príbehu (a týka sa to aj ruských médií) je, že nikto sa nezamýšľa nad faktami ako smrť ruského mediálneho magnáta v izbe washingtonského hotelu na zdanlivý „infarkt“, najhoršie vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom od Studenej vojny a rastúca obľúbenosť médií RT a Sputnik medzi západnými čitateľmi uprostred kremeľskej leteckej operácie v Sýrii. Navyše nikto nevie, prečo vo Washingtone Lesin vôbec bol“.

Odstupom času však dochádza k šokujúcemu zvratu udalostí. Čo vydal pred pár dňami americký Wall Street Journal? Podľa hlavného súdneho lekára nemala Lesinova nevysvetliteľná smrť nič spoločné so srdcovým infarktom, ale bola výsledkom „silných úderov do hlavy tupým predmetom“. Inými slovami, bol zavraždený. Washingtonský patológ vydal o svojich zisteniach krátku lakonickú správu, ktorá tiež uvádza, že „ostatné príčiny“ smrti zahŕňali „poranenia krku, trupu, horných a dolných končatín tupým predmetom“. Prečo sa Lesin ubytoval v relatívne lacnejšom hoteli Dupont Circle, zostáva stála nejasné.

Hoci sa časť západného mainstreamu snaží navodiť atmosféru, že je to „len ďalší Putinov nepriateľ“ potichu odstránený ruským prezidentom, táto teória má obvyklú chybičku krásy. Tentoraz znie, že Lesin mal s Kremľom výborné vzťahy a s Putinom obzvlášť. Okamžitým súdom, tzv. pravdám a obvineniam bez uváženia nenapomáha ani jeho minimálny mediálny profil.

Jediný krát sa Lesin objavil na americkej scéne, keď republikánsky senátor z Mississippi žiadal federálne orgány o prešetrenie jeho ziskov nehnuteľností. Senátor Roger Wicker nabádal ministerstvo spravodlivosti, aby preskúmalo Lesinove nákupy a možné porušenie zákona o korupčných praktikách. V jeho požiadavke napísal, že „pán Lesin sa po svojej štátnej službe presunul s najbližšou rodinou do Los Angeles a získal niekoľko rezidencií v hodnote viac ako 28 miliónov dolárov, čo vyvoláva vážne otázky“. Je zvláštne, že žiadny americký politik nenamieta, keď čínskí „verejní činitelia“ skúpia za „horúce“ peniaze polovicu San Francisca alebo New Yorku.

Portál Zero Hedge mal pravdu, keď v novembri predpovedal, že „srdcový infarkt“ bola lož. Pravdepodobne ďalším pravdivým proroctvom bude, že vraha sa nikdy nepodarí vypátrať.

Zdroje: Zero Hedge, Washington Post, Sputnik News, Wall Street Journal

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

& Časopis