Prezident SR ignoruje historické fakty

Add Comment

Z iniciatívy Andreja Kisku a v spolupráci s Ozbrojenými silami SR sa 8. 5. 2017 uskutočnili oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom v obci Kalinov pri pamätníku Oslobodenia. Pri príležitosti 72. výročia ukončenia druhej svetovej vojny udelil prezident SR štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža III. triedy dvom ruským a dvom ukrajinským vojnovým veteránom, ktorí sa zúčastnili na bojoch za oslobodenie Slovenska: Vitalijovi Viktorovičovi Rybalkovi, Nikolajovi Alexandrovičovi Melnikovi, Ivanovi Ivanovičovi Selifonovovi a Bronislavovi Sergejevičovi Adamovičovi.

Ako uviedol portál Kancelárie prezidenta SR, Kiska vzdal úctu hrdinom, ktorí neustúpili zlu a dali nám šancu rozvíjať spoločnosť založenú na hodnotách humanizmu. Zároveň varoval pred silnejúcou podporou fašizmu a extrémizmu v súčasnosti: Toto zlo nemôžeme prehliadať, nemôžeme byť k nemu ľahostajní. Musíme zakročiť. Všetkými dostupnými zákonnými prostriedkami. Slobodná demokratická spoločnosť má právo brániť sa, aby zostala slobodnou a demokratickou. Aj proti fašistom pochodujúcim po uliciach v zelených tričkách, aj proti poslancom parlamentu šíriacim nenávisť a neznášanlivosť v nažehlených oblekoch.

Veľké oslavy na Slavíne (9. 5.) pritom hlava štátu prehliadla. Pravdepodobný dôvod? Musela by pripustiť, že množstvo sovietskych vojakov, ktorí položili svoje životy za oslobodenie Bratislavy od nemeckého fašizmu, je historický fakt. Z ustavičného popierania alebo ignorácie historických faktov – napríklad v podobe zámeny dátumov – však vzniká časom usústavnená lož a jej nežiaduci produkt: dejinný falzifikát. Posledná veta Kiskovho prejavu v Kalinove („Aby sme to neboli my, kto premárni druhú šancu, ktorú sme 8. mája 1945 dostali.“) môže byť toho zlovestnou predohrou.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis