Prezident SR vnáša do platformy V4 konflikt

Add Comment

„Za historicky najlepšími vzťahmi Slovenska a Maďarska stojí vôľa politikov,“ vyhlásil 5. 12. v Budapešti po stretnutí so svojím maďarským náprotivkom Jánosom Áderom prezident SR Andrej Kiska. Ktorých, to už nešpecifikoval. Pri troške dobrej vôle by totiž musel pripustiť, že v prvom rade Roberta Fica a Viktora Orbána. „Aj na našom príklade vidno, aký nesmierne dôležitý je tón a prístup, ktorý my ako politici udáme,“ neodpustil si plurál a Áderovi, ktorý má spolu s ďalšími dvomi kolegami z V4 (poľským a českým) na migračnú krízu trochu iný názor, pripomenul naliehavosť jej riešenia.

„Pokladám za dôležité hovoriť o solidarite s ľuďmi, ktorí skutočne utekajú pred vojnou a smrťou, ale aj o solidarite s našimi partnermi v rámci EÚ. Vždy musíme, pravdaže, uvažovať aj o bezpečnosti, ale solidarita je to základné slovo,“ povedal Kiska tak, ako keby solidarita stála nad bezpečnosťou. Maďarský hostiteľ bol oproti svojmu slovenskému hosťovi pragmatickejší a poukázal na potrebu umožniť, aby cudzincov, ktorí do Európy prídu s cieľom zabezpečiť si lepší život, bolo možné vrátiť späť, a tých, čo chcú páchať trestné, prípadne teroristické činy, bolo možné vyfiltrovať.

Je od hlavy maďarského štátu obdivuhodné, že po tom, čo sa odohralo 14. 10. na stretnutí prezidentskej štvorky V4 v poľskom Rzeszówe, dokázala svojho partnera z Bratislavy vôbec prijať. Ako je známe, Andrej Kiska tu vtedy vyhlásil, že má k utečeneckej kríze úplne odlišný postoj. Svojich ostatných troch kolegov vyzval „spoločne pôsobiť na najvyšších politikov, aby nepoužívali V4 ako štít na svoje vnútropolitické zámery“, čo vyvolalo, pochopiteľne, ich údiv. Miloš Zeman mu napríklad zaoponoval výrokom, že v súvislosti s migrantmi vníma „V4 ako múdrejšiu než zvyšok EÚ“.

Jeho slovenský partner, známy príklonom k bruselskej optike, sa však nedal. „Asi v žiadnom období nemala Vyšehradská štvorka taký zlý obraz v Európe, ako má v týchto dňoch,“ šokoval Kiska zhadzujúcou mienkou a po oficiálnom programe odletel bez toho, aby prijal pozvanie na slávnostný obed. Pokiaľ toto gesto na niekoho zapôsobilo ako povýšenecké či arogantné, niet sa prečo diviť. Nadšením z toho, že hlava slovenského štátu vniesla do platformy konflikt, nehýrili ani politológovia, ktorí sa voči jej výrokom vymedzovali spravidla rezervovane až zhovievavo. Podľa nich „prezident nemá právomoci meniť zahraničnú politiku SR, keďže to je vecou premiéra a šéfa diplomacie“ (Michal Horský) a „V4 je v súčasnosti na vrchole vnímania a rešpektovania, má v rámci EÚ najväčší vplyv od svojho vzniku“ (Ján Baránek).

Otázka znie, ako chce Andrej Kiska pokračovať vo funkcii prezidenta Slovenskej republiky ďalej. Či aktivitami, ktoré idú proti zahraničnopolitickej línii regiónu V4, ako i členského štátu, ktorý oficiálne reprezentuje, alebo hľadaním kohéznych prvkov s ich záujmami. Odpoveď už musí nájsť on sám, v súčinnosti so svojím poradným tímom.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis