Príbeh Edwarda Snowdena na filmovom plátne

Do filmových požičovní na celom svete (vrátane Slovenska) sa distribuuje politický thriller o utečencovi z USA, bývalom agentovi tajnej služby CIA, Edwardovi Snowdenovi. Režisérom filmu Snowden je trojnásobný držiteľ Oscara Oliver Stone, ktorý ho nakrútil podľa knihy ruského advokáta Anatolija Kučerenu.

Ako je známe, Snowden požiadal o azyl v Rusku v roku 2013 po ceste z Hongkongu na Kubu, keď americká vláda spustila naňho poľovačku. Vo vlasti hrozí Snowdenovi ťažký trest, možno aj odsúdenie na smrť. Pochopiteľne, veď svetu odkryl praktiky amerických tajných služieb pri nezákonnom a totálnom sledovaní nielen amerických, ale aj zahraničných občanov, používajúcich telefóny a počítače. CIA cielene sledovala aj spojencov USA: odpočúvali sa osobné telefóny nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, troch francúzskych prezidentov, prezidenta Brazílie a Mexika, desiatky diplomatických zástupcov vo Washingtone, kontrolovali sa počítačové siete Japonska atď.

O využívaní týchto možností v boji proti terorizmu sa veľa nehovorí. Avšak udivuje, ako jednoducho, pomocou špeciálnych programov, môže súkromný život obyčajného človeka prestať byť súkromný. A dokonca nie iba pracovníkmi tajných služieb. Snowden vo svojich dokumentoch tieto nekalé praktiky podrobne popísal. Pravda, bývalý agent chce v terajšom azyle hovoriť výlučne so západnými novinármi. Hovorí, že s Ruskom ho nič nespája, s ruskými tajnými službami nespolupracuje a zostáva americkým patriotom. „Mojou prvoradou úlohou je zlepšiť stav vecí v mojej vlasti, pretože práve jej som najviac odovzdaný,“ povedal Snowden v rozhovore pre americké noviny Financial Times pred premiérou filmu. Obrátil sa na dosluhujúceho prezidenta Baracka Obamu so žiadosťou o milosť.

Film sa vyznačuje veľkou sympatiou voči Snowdenovi a môže byť dobrým dôvodom na to, aby sa za exagenta prihovorili medzinárodné ľudskoprávne organizácie i ľudia známi na celom svete.

Snowdenovi bývalí kolegovia však nevystupujú v otázke jeho návratu domov práve v rukavičkách. Niekdajší šéf americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) Michael Heiden zaželal nedávno svojmu bývalému podriadenému doslova, aby „zdochol opitý v Moskve, v depresiách a osamelosti. Zdá sa, že cestovať Snowden tak skoro nebude, keďže Washington zatlačil všade, kde má vplyv, aby utečencovi neposkytli azyl (toto stanovisko už deklarovali dve desiatky štátov). Hneď po prekročení ruskej hranice hrozí Snowdenovi vydanie do USA. Stačí spomenúť, ako Američania v roku 2013, opľujúc všetky zákony a dohody, neváhali po vynútenom pristátí vo Viedni dokonca prehľadať lietadlo prezidenta Bolívie letiace z Moskvy, podozrievajúc ho, že na jeho palube preváža amerického exagenta.

Dnes Snowden, získajúc v roku 2014 na tri roky azyl v Ruskej federácii, rozpráva skúpo o svojom živote v Rusku. Hovorí, že nechce publicitu, hoci ho vidno občas na ulici, akoby slobodne sa pohybuje v Moskve a vycestuje aj za hranice hlavného mesta. Chodí do reštaurácií a naučil sa po rusky tak, že si môže objednať jedlo. Odovzdávajúc „pozdrav” Heidenovi hovorí, že nepije. Žije podľa amerického času. Väčšiu časť dňa strávi na internete, zaoberá sa svojou nadáciou na podporu slobody slova a kritizuje za porušenie ľudských práv nielen americké, ale aj ruské, anglické, francúzske a čínske úrady. „Všetka moja práca je v anglickom jazyku. So všetkými, s ktorými komunikujem, hovorím anglicky. Spím v Rusku, ale žijem vo svojom svete,“ hovorí Snowden. Moderné technológie, na rozdiel od čias studenej vojny, to umožňujú. Listy, pravda, treba šifrovať, no v tomto je veľkým špecialistom.

Stali sa priepustné aj hranice: do Moskvy k Edwardovi pricestoval otec a priateľka Lindsy Millsová (podľa niektorých informácií sa úplne presťahovala do Ruska). Na konci zaujímavého filmu vidíme namiesto herca Josepha Gordon-Lewitta, zdá sa, skutočného Snowdena. Túži po svetlej budúcnosti bez všadeprítomných tajných služieb, sedí v útulnom drevenom dome s veľkými oknami, ktoré pozerajú do lesa. Podobá sa to na Podmoskovsko. No kto si trúfne povedať, že to je horšie, ako americké väzenie?

Zdroj: Ruský týždenník Argumenty i fakty

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply