Protesty proti neoliberálnej ideológii pokračujú v Mexiku

Add Comment

Tento rok už protestovali alebo protestujú Argentína, Belgicko, Francúzsko, Japonsko, Srbsko, Čierna Hora… Najnovšie vzbĺkol oheň spravodlivého hnevu v Mexiku. Na protest proti neoliberálnym reformám vlády v školstve a brutálnym represiám polície prišlo desiatky tisíc demonštrantov. Protesty sú sprevádzané vlajkami symbolu kubánskej revolúcie – Che Guevarru.

Podľa Telesur bolo počas protestov v Oaxace zabitých 12 ľudí, čo vyvolalo súčasné masívne protesty. Stránka informujúca o protestných hnutiach ďalej uvádza, že protesty sa rozšírili po celej krajine a k učiteľom sa pripájajú aj pracovníci z iných odvetví. Učitelia a ich stúpenci sú odhodlaní ďalej bojovať za svoje práva. Protesty sú vedené zväzmi, študentskými skupinami, ženskými organizáciami a odbormi a je z nich cítiť obrovskú mieru solidarity.

Už 30. mája sa podľa RT.com konal protest proti násiliu na študentoch. Demonštranti oblečení v bielom držal čierne balóniky a mávali transparentmi vyzývajúcimi na ukončenie nepokojov a prešetrenie úmrtí študentov. 

Podpora z USA

Nie všetci Američania sú milovníci expanzívnej a štvavej politiky svojej vlády. Solidaritu s Mexicom vyjadrili podľa RT.com aj v USA, kde demonštranti z Chicaga zhromaždili transparenty s nápismi: „Zastavte zabíjanie,“ či „USA platí peniaze skorumpovanej mexickej vláde. Zastavte plán Merida.“

Video z protestu dokumentuje okrem RT.com aj Telesur. Okrem toho Telesur uviedli aj informatívne video o financovaní juhoamerických diktátorských režimov vládami Spojených štátov od roku 1954 až do súčasnosti.

Rebecca Myles (RT.com) píše: „Iniciatíva Meride je zmluva o bezpečnostnej spolupráci medzi USA, mexickou vládou a krajinami Strednej Ameriky s cieľom bojovať proti hrozbám obchodu s drogami, organizovanému zločinu a praniu špinavých peňazí. Táto pomoc zahŕňa školenie profesionálnych zabijakov. Kongres udelil 2,5 miliardy $ v rámci tejto iniciatívy (vrátane 22 lietadiel).“

Demonštranti sa domnievajú, že činnosť Meridy má súvis so streľbou na protestoch v Oaxace. Associated Press zverejnila fotografiu, ktorá ukázala federálnych policajtov ozbrojených v boji proti učiteľom. Reakcia federálnych policajtov bola, že „fotografie sú falošné,“ povedal pre RT Amerika mexický investigatívny novinár Anabel Hernandez.

Video z protestov v Oaxace:

Ako to prebiehalo

RT.com uvádza podrobnosti protestov. Protesty sú reakciou na brutálny zákrok mexickej polície voči pokojnej demonštrácii učiteľov, ktorá bola namierená proti reforme školstva. Reformy viedli k prepúšťaniu učiteľov a výchovných pracovníkov. Podľa RT.com masaker spôsobil 9 mŕtvych (učiteľov vo veku 18 až 25 rokov) a asi sto zranených (45 z nich bolo hospitalizovaných, 21 zatknutých a 23 zmizlo). Rôzne zdroje uvádzajú rôznorodé informácie. Podľa Indymedia spustilo protesty konajúce sa symbolicky počas výročia mexickej revolúcie zmiznutie 43 študentov. Podľa Globalnews.sk išlo o reakcie na streľbu neznámych útočníkov, ktorí mali cieľ vyvolať chaos. Podľa Afed.cz sa s vlnou odporu začalo už v roku 2008 a v súčasnosti sú hlavným dôvodom protestov násilnosti v Chiapas, Guerrere, Michoacáne a Oaxace.

Informácie z Mexika sú mimoriadne chaotické a neprehľadné (chaotickosť spôsobuje aj ich čerstvosť). Preto uvádzame aj zdroje, ktoré umožňujú podrobnejšie preštudovanie situácie. Protesty proti establišmentu v Mexiku nie sú ojedinelé. Počas mája sa zúčastnili stovky protestujúcich demonštrácie proti korporácii Monsanto. Do celosvetového boja proti nezdravým potravinám a agrobiznisu korporácie Monsanto sa vtedy zapojilo 46 krajín.

Telesur zverejnilaku aktuálnemu dianiu v Mexiku výstižnú fotografiu s čiapkou MEXIT: MAKE AMERICA MEXICO AGAIN.

Video z protestov proti Monsantu:

Zdroje: TelesurAvispa.orgsurdigital.com, afed.cz, globalnews.sk, RTIndymedia 

Lukáš Perný
Snažím sa hľadať pravdu a bojovať za lepší a spravodlivejší svet. Nosiť svetlo poznania aj v čase všeobecnej tmy.

Pridaj komentár

  & Časopis