Psychologická operácia Pokémon GO

Add Comment

Výraz „chlieb a hry“ vyjadroval už prístup rímskych cisárov v období úpadku Rímskej ríše, keď si uvedenými prostriedkami získavali priazeň ľudu. Tú potom využili na vlastné účely. Prečo však na svoje účely nevyužiť rovno správne „rozohrané“ (spravodajské) hry? Tak ako pred rokom zachvátila svet mánia mimoňov s celou slobodomurárskou maškarádou, ktorú s radosťou podporil aj „antifico“ prezident Kiska, tento rok na nás zovšadiaľ vyskakujú japonské vreckové príšerky z rozšírenej reality (PokéMon je skratka pre pocket monsters). Termín rozšírená realita označuje reálny obraz doplnený digitálnymi objektmi, ide teda o zobrazenie reality (napr. budovy nasnímané fotoaparátom v mobile) s následne pridanými prvkami.

Hra Pokémon GO bola pre verejnosť spustená 6. júla tohto roku v USA, no je už dostupná aj u nás. Vyvoláva závislosť a má dosah na celý smartfón. Núti užívateľov hrať neustále, následkom čoho dochádza k narušeniu ich osobného aj pracovného života. Okrem údajov o svojej polohe a prístupu ku kamere umožnili hráči Pokémon GO aj plný prístup do účtu na Google. Konkrétne išlo napríklad o čítanie elektronickej pošty, odosielanie emailov v mene používateľa, prístup k dokumentom v službe Google Disk, prezeranie histórie vyhľadávania a navigácií v Google mapách a prístup k súkromným fotografiám. Podľa tvorcov hry vraj išlo o „chybné požadovanie plného prístupu“. Objem dát je však i naďalej obrovský. Hoci je hra bezplatná, tvorcovia zarábajú na dokupovaní doplnkov za virtuálne pokémince. Čo sa týka ochrany súkromia, aplikácia sa netají tým, že môže poskytnúť hocakú získanú informáciu o hráčovi alebo jeho hrajúcom dieťati vláde, vymáhačom práva alebo súkromným osobám.

Pokémon GO stvorili spoločnosti Niantic, Nintendo a The Pokémon Company, vlastniaca značku Pokémon. Netreba byť šéfom tajnej služby, aby si človek domyslel využitie tejto a podobných mánií na spravodajské účely. Bývalý generál FSB Alexander Michailov však doslova uviedol pre agentúru RIA Novosti: „Predstavte si, že tieto stvorenia sa neobjavia v mestských parkoch, ale v tajných zariadeniach, ktoré nováčik alebo personál vyfotí svojou kamerou sám od seba. Toto je ideálna schéma, s ktorou môžu tajné služby zbierať informácie. A nikto by nedával pozor, pretože je to taký obľúbený koníček. Nikto si nemôže byť istý, že vojak alebo civilista nevyužije túto aplikáciu v práci… Hoci tajné služby pravdepodobne nespolupracovali na vývoji Pokémon GO, určite využijú túto príležitosť na získanie informácií.“

Ako v článku na gawker.com z 11. júla uviedla Ashley Feinbergová, spoločnosť  Niantic úplnou náhodou založil istý John Hanke, ktorý tiež pomohol založiť spoločnosť Keyhole (v preklade kľúčová dierka). Webová stránka Keyhole je však presmerovaná na Google Earth, pretože v roku 2004 ju Google získal. Ešte predtým však Keyhole prijal finančné príspevky od vládou kontrolovanej venture kapitálovej firmy In-Q-Tel. Tieto fondy prevažne pochádzali z Národnej geopriestorovo-spravodajskej agentúry (NGA), ktorej prvoradou misiou je „zhromažďovanie, analýza a distribúcia geopriestorového spravodajstva“. V podnikovom časopise agentúry NGA s názvom Pathfinder sa píše: „Spoločnosti získavajú informácie o zákazníkoch pomocou sociálnych médií, mobilných aplikácií a zákazníckeho softvéru“. In-Q-Tel celkovo investuje prevažne do spoločností a výrobkov zbierajúcich údaje pre spravodajsko-priemyslový komplex (aj do Googlu a Facebooku).

Pokémon GO oficiálne potrebuje súradnice hráča na to, aby ho umiestnil na mapu a prístup ku kamere využíva na to, aby do jej záznamu vložil prvky rozšírenej reality. Firma Niantic tak má prehľad o tom, kde sa v reálnom čase nachádzajú milióny ľudí, v koho spoločnosti sa nachádzajú, čo sa v ich blízkosti odohráva a kam majú namierené.

Pre spravodajské služby môžu Google mapy slúžiť ako dátová kostra, no získanie väčšieho množstva údajov, najmä z ulíc a interiérov, je logistickou nočnou morou. Podobne ako vedcom pri získavaní niektorých údajov (napr. svetelný a zvukový šum) pomáhajú nadšenci z radov „občianskych vedcov“, aj tajní sa zrejme rozhodli využiť ľahkomyseľných priaznivcov rozšírenej reality. Umiestnia príšerky na určité, pre nich inak ťažko dostupné miesta a získané zábery poputujú aj so súradnicami GPS a gyroskopickými údajmi do databáz, kde sa zložia do väčšieho obrazu. Ak napriek tomu chcete hru skúsiť, mali by ste použiť falošný Google profil a platenú službu VPN na presmerovanie pripojenia na sieť.

I tak je však táto hra nebezpečná. Ako zhrnul server Hlavné správy, hráči si nevšímajú, čo sa okolo nich deje a následkom ich zníženej pozornosti vznikajú rôzne ohrozenia v bežnej, „nerozšírenej“ realite. Napríklad skupina mladíkov v Missouri využila hru na vylákanie hráčov na miesto, kde ich okradli. Zbieranie pokémonov počas jazdy môže viesť prinajmenšom k škodám na majetku, v kalifornskom meste Encinitas zasa dvojica hráčov spadla z útesu. Štyria Angličania sa na love príšeriek stratili v rozľahlej sieti jaskýň, odkiaľ ich vyslobodili až požiarnici. Keď sa v newyorskom Central parku objavil raritný pokémon, zaplavili ho hráči vyskakujúci z áut. Síce sa trocha prešli po vlastných, ale s pohľadom upretým na smart obrazovku. V Rusku je už hra dostupná tiež, banka Sberbank dokonca pre hráčov vytvorila špeciálne poistenie. Je pritom potrebné dôkladne mobilom nasnímať miesto, kde došlo k poistnej udalosti.

Nie každému sa však chce za pokémonmi do močiara alebo doprostred diaľnice a tak niektorí príčetnejší „pokéľudia“ zrejme uvítajú najnovší zlepšovák – Pokédrone. Na dsl.sk avizovali, že tento špeciálny minidron má umožniť podvrhnutím falošnej GPS polohy dostať sa na požadovanú lokalitu, pričom komunikuje so smartfónom cez wi-fi. Následne sa v hre použije GPS poloha dronu a obraz z jeho kamery. Maximálna vzdialenosť dronu od smartfónu je však výrazne obmedzená.

Zdroje: gawker.comdsl.sk, wertyzreport.czhlavnespravy.sk.

Viktor Memfer
Získal doktorát z jadrovej a subjadrovej fyziky na Fyzikálnom ústave SAV v Bratislave. Publikoval zbierku básní v próze Kacír v čižmách (Ars Poetica, 2007), preložil do češtiny knihu Martina W. Balla (Bůh v těle, Eugenika).

Pridaj komentár

& Časopis