Rádioaktívny mrak nad Európou? Radšej to už nefajčite

Add Comment

V uplynulých dvoch mesiacoch namerali v ovzduší Európy prítomnosť rádioaktívneho jódu 131. Najväčšie hodnoty zistili v Poľsku, ani tam však neboli nebezpečné, hlavne pre dospelých. U nás nenamerali nič. Médiá neinformovali o súčasnom úniku škodlivejšieho rádioaktívneho olova. Toho však fajčiar škatuľky denne schytáva viac. Ujde sa aj pasívnym fajčiarom.

Nepatrne zvýšené hodnoty jódu 131 namerali v Nórsku, Fínsku, Poľsku, Nemecku, Francúzsku, Španielsku a Česku. Tento izotop jódu nie je prírodný, je to rádionuklid s polčasom rozpadu 8 dní. Jeho únik je teda zrejme čerstvý. Podľa francúzskeho inštitútu IRSN hodnoty namerané vo Francúzsku (podobné hodnotám z Česka) nepredstavujú hrozbu pre ľudské zdravie. Predsedkyňa Státního úřadu pro jadrovou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová tvrdí, že sa niet čoho obávať. Také situácie nastali aj v minulosti a ako zdroj bola napríklad identifikovaná výrobňa rádioizotopov pre lekárske účely. „Slovenský hydrometeorologický ústav nenameral na Slovensku zvýšené hodnoty radiácie,“ tlmočil jeho hovorca Ivan Garčár.

Zdroj aktivity zatiaľ neidentifikovali a zrejme sa tak už ani nestane. „V čase meraní panovalo nepriaznivé počasie, takže nemôžeme určiť konkrétne miesto. Merania z niekoľkých miest v Európe môžu naznačovať, že to prišlo z východnej Európy,“ uviedla Astrid Lilandová z nórskeho úradu radiačnej ochrany. Mohol sa do ovzdušia dostať po incidente v jadrovej elektrárni, no pri takých nehodách sa uvoľňuje s izotopmi cézia, inertnými plynmi a prípadne stronciom, telúrom a rubídiom. Pri tomto neznámom úniku namerali v ovzduší len častice pevného rádiojódu, nie plynnú formu. Zvyčajne pri úniku jódu býva tri- až päťkrát viac plynného. Radiojód sa využíva v lekárstve, preto môže tento nedávny únik súvisieť s jeho výrobou pre medicínske účely. Všetci prevádzkovatelia jadrových reaktorov alebo inštitúcií, ktoré ho používajú na liečebné účely, majú detektory pre vonkajšie úniky rádioaktivity.

„Merania na niekoľkých miestach v Európe môžu znamenať, že pochádza z východnej Európy (…) V severnom Nórsku, severnom Fínsku a Poľsku sa v druhom týždni zvýšili hladiny jódu v ovzduší – a v ďalších európskych krajinách počas nasledujúcich dvoch týždňov,“ tvrdí Lilandová. „Keďže tam našli tento izotop a žiadne iné rádioaktívne látky, myslíme si, že pochádza z výroby liekov,“ povedala tiež. No francúzsky inštitút informoval aj o zvýšených hodnotách radiácie olova 210 a napríklad koncom októbra minulého roka v Nórsku unikol rádiojód z malého výskumného jadrového reaktora (aký kedysi plánovali postaviť aj za matfyzom v Bratislave), nikto však nebol zranený a nebolo ohrozené ani okolie. Nórsko nemá žiadnu jadrovú elektráreň, iba dva takéto reaktory. Tento je umiestnený v horskej jaskyni neďaleko mesta Halden na hraniciach so Švédskom. Švédi zvýšenú radiáciu nenamerali. Išlo o technickú porucha incident zaradili do kategórie jedna na stupnici od jedna do sedem, pričom plný počet bodov dostali Černobyľ aj Fukušima.

Štítna žľaza potrebuje jód natvorbu hormónov a ak s bežným jódom absorbuje aj rádiojód, hrozí jej rakovina. Izotop 131 totiž uvoľňuje nebezpečné rýchlo sa pohybujúce elektróny, poškodzujúce DNA. Po černobyľskej katastrofe v roku 1986 ochorelo na rakovinu štítnej žľazy vyše 6 000 ľudí. Nedávny rozsiahly výskum zorganizovaný OSN ukázal, že ľudia dostali rakovinu štítnej žľazy najskôr z kontaminovaného mlieka. Jód 131 však neohrozuje dospelých. U ľudí starších ako 15 rokov sa zaznamenal len malý nárast rakoviny štítnej žľazy, no pravdepodobnosť jej výskytu sa zdvojnásobuje pri každom poklese veku o 5 rokov.

So zistením zvýšenej rádioaktivity vo vzduchu súvisí najskôr aj prílet zvláštneho lietadla Boeing WC-135 amerického vojenského letectva do Británie, vybaveného prístrojmi na meranie rádioaktivity a zisťovanie jej pôvodu. Ďalší taký sa nachádza čoby kameňom dohodil od Severnej Kórey. Britský bulvár The Sun prišiel s verziou, podľa ktorej je príčinou radiácie ruský tajný test jadrových zbraní v Arktíde, zdrojom hrozby však môžu byť aj ruské jadrové ponorky. Píšu aj o rastúcom znepokojení vo vojenskom vedení USA ohľadom toho, že Rusko testuje svoj jadrový potenciál pred budúcim konfliktom. Domnievajú sa, alebo to aspoň predstierajú, že rádioaktivita dokazuje obnovenie jaderných skúšok na ruskom súostroví Nová zem. Iní upozorňujú, že nenamerali seizmickú aktivitu a ja som takisto presvedčený, že je to len propaganda na hlinených nohách.

Šíri(la) sa aj verzia, že nad Európou sa valí rádioaktívny mrak z výbuchu vo francúzskej jadrovej elektrárni. Konšpiračný web aeronet.cz, ako ho označujú na sme.sk, okrem šírenia takejto správy vyzýva ľudí, aby nakúpili čím skôr jódové tablety a dozimetre (čo sa však tak skoro nepokazí). Na sme.sk správne uvádzajú, že vo francúzskej jadrovej elektrárni Flamanville došlo k požiaru 9. februára podľa úradov nehrozil únik rádioaktivity. Nazývajú správu na Aeronete za hoax, ja by som skôr povedal, že išlo o zbrklú, chybnú úvahu a zveličenie. I keď ktovie, na Aeronete vyslovene dezinforovali, že v druhom frebruárovom týždni v zaregistrovalo tento mrak Nórsko a potom nasledujúce státy, vrátane Českej republiky, pričom ako vidno z dátumov uvedených na priloženom obrázku, až na meranie na juhu Fínska všetky hodnoty boli získané už v januári a aj tá juhofínska v týždni pred udalosťou vo Flamanville.

Český teoretický (strunový) fyzik a známy odporca propagandy globálneho otepľovania Luboš Motl sa pre Zem a vek k celému incidentu vyjadril: „LOL, rádioaktívny mrak je asi trochu silný výraz. Mrak by mal b vidieť, toto sa dá namerať len polovicou najpresnejších prístrojov.“ Pripomenul, že v roku 2011 unikol jód 131 aj z maďarskej továrne na medicínske účely. Aktivita zdroja sa meria v bequereloch (Bq), 1 bequerel znamená jeden rádioaktívny rozpad za sekundu. Motl dodal: Svetové médiá sú tiež plné rádioaktívnych diviakov na Šumave, žerúcich chlpaté huby – podľa hubárov nejedlé – 5 cm pod zemou. rádioaktívnaj 31 rokov po Černobyli. Polovica diviakov na Šumave je rádioaktívnych. Nepíšu však, že na výrazné zvýšenie rizika rakoviny musí človek zjesť 50 kg takej diviny ročne.“ Diviaky prekračujúce stanovený limit 600 Bq/kg musia b vylúčené z potravinového reťazca, desiatke namerali nadlimitné hodnoty rádioaktivity v priemertakmer 4 000 Bq/kg. (Na obrázku kontaminácia Pacifiku fukušimským únikom.)

Vo Francúzsku pri tejto nafúknutej udalosti časticový rádiojód dosiahol koncentráciu (alebo objemovú aktivitu) 0,31 mikrobequerelu na kubický meter. Koncentrácia olova 210, nachádzajúceho sa aj v cigaretovom dyme, podľa francúzskeho IRSN dosiahla v januári 1,6 milibequerelu, čo je štvornásobok pozadia (olovo 210 je na rozdiel od jódu 131 prírodný rádionuklid). Navyše polčas rozpadu olova 210 nie je týždeň, ale vyše 22 rokov, pričom sa rovnako uvoľňujú elektróny, tzv. beta žiarenie. Okrem toho sa v tabakových listoch aj v tabakovom dyme nachádza aj žiarič alfa častíc polónium 210 (ktorým otrávili agenta Litvinenka a nedávno sa pokúsili otráviť Trumpovho podporovateľa Rogera Stonea). Olovo 210 aj polónium 210 (s polčasom rozpadu 138,4 dňa) sú produktmi rozpadu uránu 238. Olovo 210 sa rozpadá na bizmut 210 (má polčas rozpadu 5 dní, teda kratší ako jód 131) a ten na polónium 210. V závislosti od konkrétnej značky, prítomnosti a kvality filtra fajčiar vdýchne od 5 do 37 % obsahu polónia 210 v cigarete. Tie majú mernú aktivitu 3 až 37 mBq/g. Časť rádioaktivity vdychujú aj pasívni fajčiari. Niekoľkonásobok pozadia namerali v zafajčených baroch, krčmách a na diskotékach. Preto by si fajčiari mali vstúpiť do svedomia. Ak nevedia skoncovať so závislosťou na nikotíne a nezdravým míňaním peňazí, majú o dôvod viac prejsť na elektronické cigarety. Koniec hasenia.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Viktor Memfer
Získal doktorát z jadrovej a subjadrovej fyziky na Fyzikálnom ústave SAV v Bratislave. Publikoval zbierku básní v próze Kacír v čižmách (Ars Poetica, 2007), preložil do češtiny knihu Martina W. Balla (Bůh v těle, Eugenika).

Pridaj komentár

  & Časopis