Ramaphosa a besnenie rasistického marxizmu v Južnej Afrike

Tagged With: , , , 1 Comment

Nehanebná a rasistická iniciatíva na zabratie pôdy bielym farmárom bez kompenzácie bola navrhnutá marxistickou stranou Bojovníkov za ekonomickú slobodu (EFF) a rýchlo prevzatá Africkým národným kongresom (ANC). Ten tvrdí, že musí konať, aby vyriešil masívne rasové rozdiely vo vlastníctve nehnuteľností. Susedné Zimbabwe sa pokúšalo o to isté na prelome storočia, ale zo známych dôvodov opatrenie zlyhalo, preto sa nová vláda snaží túto politiku zvrátiť a naopak bielych poľnohospodárov láka späť do krajiny. Nová juhoafrická vláda medzitým robí opak, čo niektorí jej stratégovia považujú za prospeš né pre budúci volebný rok.

Súčasný prezident Cyril Ramaphosa, kedysi odborár-aktivista a dnes miliardár, môže navyše mať ďalšie zámery. Z najnižších revolučných priečok sa predral až na prezidentské kreslo, keď sa najprv stal vodcom strany ANC za sporných okolností na konci minulého roka a bývalého prezidenta Zumu nahradil za podobne kontroverzných podmienok. Pre svoje „zlegitimizovanie“ zrejme odvedie pozornosť masy takým smerom, aby sa príliš nezaujímala o politicky nepohodlné fakty, ktoré ho obklopujú. Preto by nové opatrenie mohlo odpútať záujem obyvateľstva zjednotiť krajinu okolo spoločnej témy, ktorá by zmobilizovala rasovú väčšinu na ekonomickom základe, hoci väčšina nepocíti žiadny hmatateľný prínos z konfiškácie pôdy jej majiteľom.

Jedným z následkov opatrenia môže byť útek zahraničných investorov kvôli potenciálnemu tlaku „zdola nahor“ a ohrozeniu ich majetku zo strany EFF a „pouličných priaznivcov.“ Ak sa odštartuje krok ako proti bielym farmárom zacielené zaisťovanie pozemkov bez kompenzácie, mohla by byť náročná kontrola, keďže prirodzene inšpiruje väčšinu krajiny, aby mala nerealisticky veľké nádeje, a tak môže spôsobiť reťazovú reakciu, ktorá povedie k nepredvídateľným následkom pre iniciátorov opatrenia.

Pramene:
[1] ‘Time for reconciliation over’: South Africa votes to confiscate white-owned land; RT, 28.2.2018
[2] Zimbabwe invites exiled white farmers to return; autor: Aislinn Laing; The Times, 3.2.2018
[3] Some South Africans still think along racial, tribal lines – academic; autor: Amanda Khoza; News24Wire, 23.6.2016
[4] ‘You could hear the bones breaking’ – South Africa haunted by racially charged murders; TheJournal.ie/Agence France-Presse, 27.12.2017
[5] South Africa’s ANC picks Cyril Ramaphosa as leader in defiance of president Jacob Zuma; autori: Jackie Bischof & Lynsey Chutel; Quartz Media – Africa, 18.12.2017
[6] South Africa: The Rise of Ramaphosa; autor: Andrew Korybko; Radio Trendstorm/Sputnik News, 23.12.2017

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Richard Strážan
(*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...
One Response to "Ramaphosa a besnenie rasistického marxizmu v Južnej Afrike"

Pridaj komentár

  & Časopis