Razantná ofenzíva Ruska zahnala USA do kúta

1 Comment

Nečakane rýchly a efektívny vstup Ruska do diania v Sýrii zaskočil prakticky celý svet. Koho milo a koho nemilo – to je už iná kapitola. USA, ktoré sa nechtiac ocitli na čele tých druhých, očividne nemôžu spracovať šok, ktorý im závratný sled udalostí za uplynulý mesiac spôsobil. Všetci účastníci tejto geopolitickej megahry si odteraz musia zvykať na novú situáciu: že jej pravidlá začal rozdávať nový spoluhráč.

Obamovi radia vyslať do Sýrie „vojenských odborníkov“

Poradcovia amerického prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti vyliezajú z anonymity len neradi a zväčša s odkazom, že si „neprajú byť menovaní“. Majú aj prečo. Zviditeľňujú sa totiž dostatočne cez jeho rozhodnutia a kroky, ktoré bývajú rozumné naozaj iba výnimočne. Tentoraz by podľa The Washington Post radi videli „obmedzený kontingent amerických vojsk pre zvláštne účely“ rozmiestnený bližšie k línii bojov s teroristami. K jeho zriadeniu v Sýrii by tak došlo prvýkrát za celé obdobie údajného boja USA proti Islamskému štátu.

Zatiaľ nie je jasné, koľko „vojenských odborníkov“ má byť do Sýrie presne vyslaných, podľa predbežných odhadov však americké úrady zvažujú údajne neveľký počet 20 až 30 osôb. Predpoklad znie, že budú podporovať tzv. umiernenú sýrsku opozíciu a zrejme i niektoré skupiny Kurdov, ktoré sa predtým vyznamenali úspechmi v boji s ISIL.

Aj keď je ťažké predvídať, či Barack Obama tlaku Pentagónu nakoniec podľahne, najnovšie vyhlásenia vládnych a vojenských činiteľov USA nenechávajú nikoho na pochybách, že za posilnením prítomnosti USA v Sýrii, Iraku a Afganistane je zámer vyvzdorovať si za každú cenu späť vedúcu pozíciu v strategickom regióne, ktorá sa im vo chvíľke nepozornosti nešikovne vyšmykla z rúk.

Carter a Milley sa navzájom predháňajú v agresivite

Zato bojovne naladený vodca Pentagónu Ashton Carter sa pod svoje názory podpisuje vždy menovite. Keby bolo len na ňom, najradšej by prikázal vojakom US-army, nech sa rozlezú po všetkých kútoch planéty vrátane konfliktných oblastí, kde už roky horia neuhasiteľné vojnové požiare, založené často práve stratégmi americkej svetovlády. A nebol by to Ashton Carter, keby sa z času na čas nevyznamenal svalnatým slovníkom, ktorý by nestranný človek asi len ťažko priradil k slušnému ministrovi civilizovanej vlády. „Nespolupracujeme s Ruskom a nedovolíme mu, aby zabránilo akciám medzinárodnej koalície v Sýrii a ovplyvnilo jej kurz,“ vyhlásil Carter nekonštruktívne v americkom senáte.

V snaživosti mu povážlivo stúpa na päty náčelník štábu pozemných vojsk USA generál Mark Milley, ktorý počas svojej návštevy v Nemecku vyzval Biely dom zvýšiť kvantitu vojenskej techniky a živej sily v Európe, aby odradili Rusko pred novými vojenskými útokmi. „Moskve treba dať jasne na vedomie, že jej agresia neostane beztrestná,“ vyznamenal sa Milley (The Times), ktorý dal bez ohľadu na názor Európanov pokyn na prehodnotenie údajov a čísiel o možnostiach americkej prítomnosti na ich kontinente. Takto to vyzerá, keď sa v Amerike nadriadený a podriadení predháňajú v tom, kto z nich je agresívnejší.

K prestíži svetového policajta neprispieva ani včerajšia informácia Financial Times vychádzajúca zo štatistiky samotného Pentagónu, podľa ktorej USA na pozadí ruskej operácie už 10 dní nebombardujú Sýriu. Ako v angličtine vychádzajúci denník poznamenáva, zníženie počtu leteckých úderov v regióne je pre Washington „poplašným signálom“, ktorý poukazuje na oslabenie pozícií Spojených štátov v regióne. Napriek výhovorkám Bieleho domu, že to má na svedomí zlé počasie, sú viacerí západní analytici presvedčení, že za znížením aktivity USA v Sýrii stojí razantná vojenská ofenzíva Ruska, ktorá ich zahnala do kúta.

Zdroj: cz.sputniknews.com

 

 

 

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...
One Response to "Razantná ofenzíva Ruska zahnala USA do kúta"
  1. Je dobre, ked je vo svete protivaha. V spolocnosti tuto ulohu plni pluralitna demokracia. A opak je totalita, strana jednej strany, kde skor ci neskor (vacsinou skor) nastane kolaps. Nechajme teda velmoci nech sa pretlacaju a tesme sa, ze tu mame, hoci stale krivkajucu, ale demokraciu…Tu, ktoru sme uz raz vdaka ZSSR stratili a ludi perzekvovali a popravovali uz aj za opacny nazor.

Pridaj komentár

& Časopis