Ropný gigant BP klamal o veľkosti ropnej škvrny v Mexickom zálive

Add Comment

Ropný gigant BP je obvinený z toho, že klamal o objeme surovej ropy, ktorý unikol do Mexického zálivu po výbuchu vrtu v roku 2010.

Obvinenia boli žalobcom vznesené na začiatku druhej časti procesu s ropnou spoločnosťou, pričom obžaloba tvrdí, že BP na takúto situáciu ani nebola pripravená.

Žalobca Brian Barr tvrdí, že BP len zhoršila celý problém, keď mylne uviedla, že z vrtu uniklo 2,4 milióna barelov ropy, zatiaľ čo odhad amerického Ministerstva spravodlivosti sa pohybuje okolo úrovne 4 miliónov.

Podľa obžaloby spoločnosť nevynaložila žiaden čas ani peniaze nato, aby zabránila výbuchu a úniku ropy.

Advokáti BP odmietli obvinenia s tým, že je v predstihu nemožné pripraviť sa na takúto udalosť, ktorá sa navyše odohrala jeden a pol kilometra pod morským dnom. Advokát Mike Brock tvrdí, že spoločnosť mala vypracovaný reakčný plán, ktorý bol plne v súlade s americkými štandardmi pre pripravenosť na únik ropy.

Únik ropy z apríla 2010 je jednou z najhorších environmentálnych katastrof v dejinách Spojených štátov. V Mexickom zálive vtedy explodoval vrt spoločnosti BP, ktorý nasledujúce tri mesiace do Zálivu chrlil ropu. Celá udalosť vrátane potopenia vrtu si vyžiadala 11 obetí.

Spoločnosť tvrdí, že jednou z príčin nehody bola zlá statika vrtu, pričom nasledovala strata hydrostatickej kontroly nad vrtom. Potom už nebolo možné kontrolovať tok vnútri vrtu ani za pomoci vybavenia na prevenciu proti nekontrolovanému úniku ropy, čo malo za následok uvoľnenie toku a následné vzplanutie uhľovodíkov. Napokon ani po úvodnej explózii nedošlo k uzavretiu vrtu.

Obžaloba ďalej tvrdí, že ropný gigant si bol tiež vedomý nemožnosti zastaviť únik ani pomocou núdzového riešenia, ktorým je upchatie vrtu pomocou vrtných kalov a iných materiálov, nakoľko tok ropy bol príliš silný, no aj tak neupovedomila federálne orgány. Následne len situáciu zhoršovala, keď klamala o skutočnom objeme unikajúcej ropy.

Advokát BP obvinenia odmieta s tým, že oneskorené uzavretie vrtu nesúviselo so zavádzaním o objeme unikajúcej ropy. Podľa neho spoločnosť konala v danej chvíli najrozumnejšie, ako sa dalo. Možné pokuty pre ropného giganta v dôsledku katastrofy sa môžu vyšplhať až na 18 miliárd dolárov.

Preklad z presstv

Slobodný Vysielač
„Slobodný vysielač“ je najväčší a najkomplexnejší projekt slobodného a nezávislého média v histórii Slovenska.

Pridaj komentár

& Časopis