Rozpočtová politika Kremľa je potvrdením dôvery v ruskú ekonomiku

Add Comment

Vláda Ruskej federácie požiadala ministerstvo financií, aby pripravilo rozpočet na obdobie rokov 2017 až 2019. Návrat k trojročným rozpočtom sa vníma ako znamenie dôvery, že sa ruská ekonomika po negatívnych dopadoch medzinárodných sankcií a klesajúcej ceny ropy stabilizovala.

Rusko malo trojročné rozpočty v období od roku 2007 do roku 2015, pred prechodom k ročnému plánovaniu rozpočtu z dôvodu akútneho poklesu cien ropy a neistoty na svetových finančných trhoch. Podľa obchodného denníka Kommersant je rozpočet na trojročné obdobie už pripravený a ministerstvo by malo v marci a v apríli tohto roku predložiť predbežné návrhy výpočtov.

Rozpočet na rok 2017 – 2019 bude pravdepodobne spojený s opravami rozpočtu na rok 2016 v apríli až máji. Ministerstvo financií predloží do 21. septembra vláde konečnú verziu spolu s návrhom prognózy rozpočtov do roku 2030.

Rusko prešlo k dlhodobým rozpočtovým plánom v roku 2007, keď schválilo finančný plán na obdobie rokov 2008 – 2010. Podľa Alexeja Kudrina, ktorý bol v tom období ministrom financií, by mal trojročný rozpočet pomôcť znížiť závislosť ekonomiky na rope a zemnom plyne. V marci 2009 vláda túto schému v dôsledku globálnej krízy z roku 2008 dočasne opustila a vrátila sa k ročnému rozpočtu.

V roku 2015 bol Kremeľ nútený kvôli prepadu cien ropy vrátiť sa k plánovaniu na jeden rok. Tento rok sa cena ropy po prudkom náraze na dno – 27 dolárov za barel v januári – pozviechala, pričom v marci dosiahla až 40 dolárov za barel.

Zdroj: https://www.rt.com/business/335760-russia-budget-planning-economy/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis