Ruská vláda schválila pokuty za nesprávne označovanie potravín obsahujúcich GMO

Add Comment

Ruský kabinet schválil návrh zákona, ktorý zavádza vysoké pokuty pre podnikateľov, porušujúcich pravidlá o povinnom označovaní potravín obsahujúcich geneticky modifikované produkty. 

Návrh zákona vypracovala Štátna agentúra pre práva spotrebiteľa Rospotrebnadzor. Týka sa všetkých potravín a nápojov, ktoré obsahujú geneticky modifikované organizmy, alebo ich časti, alebo ktoré sú vyrobené s použitím týchto organizmov. Podnikateľom, ktorí neoznačia výrobky, ktoré predávajú, alebo narušiť údaje, uložia pokutu vo výške od 20.000 do 150.000 rubľov (od 555 do 4150 US dolárov). Kontrolné orgány môžu tiež zabaviť neoprávnene označený tovar.

Súčasné ruské zákony nariaďujú jasne viditeľné označovanie všetkých tovarov, v ktorých GMO tvoria 0,9 percenta hmotnosti. Neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa výšky obratu alebo objemu výroby potravín obsahujúcich GMO.

Ruskí zákonodarcovia a úradníci z ministerstva Poľnohospodárstva sa už predtým sťažovali, že v predpisoch týkajúcich sa obratu produktov GMO absentovala ich riadna vymáhateľnosť a navrhla dočasný zákaz všetkých geneticky upravených produktov v krajine.

Ostatné vládne agentúry, vrátane Rospotrebnadzor tvrdili, že odkedy Rusko vstúpilo v roku 2012 do WTO, možno obchodné obmedzenia uložiť len v prípade, že sú vedecky dokázané nebezpečné účinky zakázaného tovaru. Zároveň citovali štatistické údaje, podľa ktorých len za posledných 10 rokov klesol podiel GMO v ruskom potravinárskom priemysle z 12 percent na 0,01 percenta a v súčasnosti je v krajine zaregistrovaných len 57 potravín obsahujúcich GMO.

Väčšina ruských zákonodarcov tlačí na zmenu existujúcich právnych predpisov o bezpečnosti a akosti zažívacieho výrobkov zavedením normy stanovujúcej maximálne povolený obsah transgénnych a geneticky modifikovaných zložiek. Iniciátori hnutia požadujú, aby bola táto norma pre všetky potraviny, vyrobené v Rusku, nulová.

Vo februári tohto roka zvolal premiér Dmitrij Medvedev zasadnutie vlády venované tomuto problému, na ktorom povedal, že Rusko vytvorí svoju vlastnú základňu pre výskum geneticky modifikovaných organizmov, ktorá by úradom poskytla odborné informácie umožňujúce ďalšie legislatívne kroky a rozhodnutia výkonných orgánov štátnej moci.

Medvedev varoval pred vnímaním produktov obsahujúcich GMO ako „absolútneho zla,“ poznamenal však, že vláda ich využívanie v potravinársksom priemysle nepodporuje.

Preklad z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis