Rusko a Saudská Arábia sa dohodli na stabilizácii trhu s ropou

Add Comment

Moskva a Rijád našli po rokovaní v saudskoarabskej metropole spoločnú reč ohľadom prípadnej dohody s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a plánu stabilizácie ceny ropy.

Ruský minister energetiky Alexander Novak sa stretol s predstaviteľmi Saudskej Arábie a ďalších významných regionálnych producentov ropy na konferencii Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC), ktorá sa konala 23. 10. v Rijáde. Rokovali o možných prostriedkoch stabilizácie klesajúcich cien ropy. Strany podľa všetkého dospeli k dohode.

„Diskutovali sme o otázkach týkajúcich sa zmrazenia výroby ropy v Rusku a v ďalších krajinách, ktoré sa môžu pripojiť,“ napísal Novak na Twitteri. „Je však príliš skoro na to, aby sme hovorili o konkrétnych číslach. Do 30. novembra, dokedy plánuje OPEC nájsť spoločné riešenie, však ešte máme čas.“

Novakov náprotivok zo Saudskej Arábie sa tiež javil byť optimistickejší. „Saudská Arábia začala hrať dôležitú úlohu pri koordinácii medzi Ruskom a OPEC, najmä v krajinách Perzského zálivu,“ uviedol na tlačovej konferencii podľa agentúry Reuters saudskoarabský minister energetiky Khalid al-Falih a dodal: „Dnes sa nám podarilo vytvoriť spoločnú predstavu toho, čo môžeme dosiahnuť v novembri.“

„Rusko je jedným z najväčších svetových producentov ropy a je jednou zo strán ovplyvňujúcich stabilitu trhu s ropou,“ uviedol Falih na úvod konferencie GCC.

Členovia OPEC sa majú stretnúť 30. novembra vo Viedni, kde budú diskutovať o znížení produkcie s cieľom zvýšiť ceny ropy, alebo ich aspoň udržať stabilné. Pokles cien ropy odrádza od investícií do priemyslu a má negatívny dopad na svetovú ekonomiku, vrátane ruskej. Na predchádzajúcej konferencii v Alžíri si OPEC stanovila za cieľ znížiť objem výroby na 32,5-33 miliónov barelov denne, hoci podrobnosti sa musia ešte doladiť. Kartel dúfa, že tým, že na palubu priberie aj nečlenov OPEC, svoj program zefektívni.

Zdroj: https://www.rt.com/business/363856-opec-russia-saudi-arabia-oil/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis