Rusko a Taliban spoločne proti Islamskému štátu

Add Comment

Staroveké porekadlo, že nepriateľ môjho nepriateľa nemusí byť mojím nepriateľom, sa stáva podľa všetkého pre Rusko skutočnosťou nielen v Sýrii, ale už i v Afganistane. Vyplýva to z agentúrnych správ, podľa ktorých Rusko udržiava styky s afganským fundamentalistickým hnutím Taliban na úrovni tajných služieb za účelom výmeny informácií potrebných k boju proti spoločnému nepriateľovi. Tým je radikálne extrémistické hnutie Islamský štát (ISIL) s hlavnou základňou na dobytom území v Sýrii a Iraku. Z nej rozširuje pôsobenie budovaním základní a podnikaním útokov v mnohých častiach islamského sveta.

Nadnárodný superbiznis s ópiom a narkotikami

Na rozdiel od ISIL obmedzuje radikálne islamistické hnutie Taliban bojovú a teroristickú činnosť na Afganistan a okrajovo na susedný Pakistan. Tým, že nie je teritoriálne expanzívnym, stáva sa pre Ruskú federáciu a jej susedov menším zlom ako krajne výbojný Islamský štát. Ten prenikol už aj do Afganistanu, kde preberá kontrolu nad niektorými územiami ovládanými Talibanom. S pomocou podrobených a spriaznených kmeňových náčelníkov sa pokúša zlučovať rozkúskované povstalecké územia do kvázi štátneho celku – tzv. Islamského emirátu.

Nový votrelec – hnutie Islamský štát – mu robí čiaru cez rozpočet snahou o budovanie islamského kalifátu, akéhosi ešte islamskejšieho a ortodoxnejšieho štátneho útvaru. Taliban prichádza o príjmy z vyberania daní a o podiely z ilegálneho obchodovania. Urputný boj medzi oboma teroristickými hnutiami prebieha i v zákulisí. Ide o nadnárodný superbiznis s ópiom a narkotikami. Predstavitelia Talibanu, ISIL a afganskej bábkovej vlády sa od neho, samozrejme, oficiálne dištancujú.

Zvieravá obruč okolo južného podbrušia

Taliban objavuje v ISIL neľútostného konkurenta, na vytesnenie ktorého vlastnými silami je prislabý. Tu prichádza na pomoc úhlavný nepriateľ Talibanu z predošlých desaťročí: Rusko. Tento nástupnícky štát Sovietskeho zväzu zisťuje, že má s Talibanom spoločného nepriateľa: Islamský štát, zhubne sa šíriaci po Afganistane.

Moskva z hrôzou pozoruje, ako odtiaľ metastázuje do postsovietskych stredoázijských republík. S Afganistanom hraničia tri: Tadžikistan, Turkménsko a Uzbekistan. Posledné dve delí od matičky Rusi našťastie Kazachstan. Upevňovanie odolnosti stredoázijských štátov pred infiltráciou oddielov ISIL má pre Moskvu strategický význam. Je presvedčená, že nájomní bojovníci, ktorých si Islamský štát verbuje z celého sveta s tichou pomocou nemenovanej zaoceánskej superveľmoci a jej petrodolárových klientskych štátov, vytvárajú pozdĺž južných a juhozápadných hraníc Ruska široké nástupné predpolie.

Priznanie o spojenectve je veľavravné

Je preto prirodzené, že spravodajské služby Talibanu a Ruska si začínajú vymieňať poznatky o pohyboch Islamského štátu v Afganistane a okolí. Menia sa na partnerov a spojencov. Účelových a s otáznou výdržou, ale za daných okolností vzájomne užitočných. Pochopiteľne, historická pamäť na vojnu Sovietskeho zväzu proti povstalcom vedených Talibanom (1979-1989) bráni otvorenej spolupráci Moskvy s týmto hnutím, ktoré navyše ostáva na medzinárodnom zozname teroristických organizácií.

I tak je však priznanie predstaviteľov Kremľa a Talibanu o výmene spravodajských informácií veľavravné. „Neuznávajú Islamský štát, ani Al-Bagdádího ako jeho kalifa. Ich záujmy sa zhodujú s našimi. Ako som už povedal, máme otvorené kanále na výmenu informácií, citovala arabská televízna stanica Al Jazeera splnomocnenca ruského prezidenta pre Afganistan Zamíra Kabulova. Ťažšie to mal pred televíznou kamerou s hľadaním primeraných slov hovorca Talibanu: „Vedieme rozhovory, no nie o boji proti IS,“ vyšlo z neho. A dodal s neodmysliteľnou istotou mediálneho profesionála, že ISIL je vraj hŕstkou bojovníkov, ktorí nepredstavujú pre Taliban vážnejšiu hrozbu.

Chystá sa cunami s afganskou trikolórou

Jeho sebaistotu podkopáva pozoruhodná správa z nemenovaného zdroja vo veliteľskom štábe Talibanu. Zverejnil ju britský Sunday Times. Ruský prezident Vladimír Putin sa podľa nej tajne zišiel v polovici septembra na ruskej vojenskej základni v Turkménsku s vodcom Talibanu mullahom Mansúrom a sľúbil mu zbrane i financie pre boj s ISIL. Z Ruska potečú značné prostriedky aj do Turkménska na zmodernizovanie a sprofesionalizovanie jeho silových zložiek.

Príprava na obranu pred prenikaním ISIL do Afganistanu a do stredoázijského predpolia Ruska beží na plné obrátky. Zintenzívnenie občianskej vojny v ešte schaotizovanejšom Afganistane zasiahne aj Európu. Predvídateľným spôsobom. Nasmeruje na ňu rozsiahlu utečeneckú vlnu. Už teraz opúšťa Afganistan mesačne do stotisíc osôb. Nemecké médiá v súčinnosti s OSN medzitým pripravujú verejnú mienku, aby avizovanú ľudskú cunami z Afganistanu prijímala s pochopením a bez odporu. Budú to predsa vojnoví utečenci.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis