Rusko do roku 2030 zvýši produkciu obilia o 25 percent

Add Comment

Ruské Ministerstvo poľnohospodárstva počíta so zvýšením produkcie obilia v priebehu nasledujúcich pätnástich rokov až na 130 miliónov ton, teda o 25 percent, v rámci strategického rozvoja trhu s obilninami.

Rast umožní rozšírenie plochy, na ktorej je vysadené obilie. Rozloha osevnej plochy sa zväčší  na 49 miliónov hektárov (490 tisíc kilometrov štvorcových), na rozdiel od súčasných 46 miliónov. Priemerný výnos sa odhaduje na 2,74 tony na hektár oproti súčasným 2,36.

Zároveň sa očakáva zvýšenie domácej spotreby obilia o 17,5 percenta na 81,1 milióna ton v dôsledku nárastu objemu chovu hospodárskych zvierat a spracovania surového obilia do produktov ako škrob alebo sirupy.

Rusko pravdepodobne ovládne viac ako 10 percent svetového trhu s obilím, keďže zvýši objem vývozu o 61 percent na 48,3 milióna ton. Krajina v súčasnosti vyváža do Turecka, Egypta, Saudskej Arábie, Iránu, Azerbajdžanu, Sudánu a Jemenu.

Vláda plánuje investovať 2,9 bilióna rubľov (38,2 miliardy dolárov) v nasledujúcich 15 rokoch, pričom súkromní investori poskytnú ďalších 3,1 bilióna rubľov (40,8 miliardy USD).

Avšak, niektorí experti naznačujú, že ruský poľnohospodársky sektor pomoc Kremľa nepotrebuje.

„Investície vlády nie sú nutné,“ povedal vedúci predstaviteľ ruskej výskumnej spoločnosti pre poľnohospodárske trhy „Sovecon“ Andrej Sizov pre Vedomosti. Opatrenia ako zrušenie  vývoznej dane na obilie a zvýšenie hospodárskej súťaže v odvetví dopravy, ako aj zavedenie pokút za nesprávne používanie železničnej dopravy by mali pre rozvoj odvetvia stačiť.

Hlavní producenti obilia tvrdia, že Rusi môžu na ďalších trhoch uspieť v prípade, že krajina dokáže ponúknuť nižšie ceny. Najsľubnejšími trhmi sú podľa vyjadrenia ruského ministerstva poľnohospodárstva Maroko, Indonézia, Filipíny, Južná Kórea a Čína.

Preložené z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis