Rusko je sklamané z ďalších sankcií EÚ

Add Comment

Moskva vyjadrila sklamanie z novo uložených sankcií EÚ voči Rusku,  zdôrazňujúc pritom,  že pre Európsku úniu nie sú dôstojné a primerané.

„Namiesto snahy situáciu riešiť deeskaláciou, odzbrojením Pravého sektora, zlepšením dialógu medzi kyjevskými úradmi a ukrajinskými regiónmi ukazujú  kolegovia v EÚ  jednostrannú a jednorozmernú politiku, ktorá je pre Európsku úniu nedôstojná a neprimeraná,“  citovala agentúra Itar-Tass Sergeja Rjabkova, námestníka ministra zahraničných vecí.

V pondelok boli zavedené ďalšie sankcie na základe výsledkov referenda, ktoré sa konali v regiónoch  Doneck a Lugansk, v ktorých, ako sa ukázalo,  väčšina voličov podporuje samosprávu, uprostred intenzívnej vojenskej operácie pri Kyjeve, v dôsledku ktorých umrelo niekoľko ľudí. 

Ministri zahraničných vecí krajín  EÚ  rozšírili svoje sankcie uvalené na  ruské akcie na Ukrajine pripísaním dvoch krymských firiem a 13 ľudí na  „čiernu listinu.“

Sankcie vstúpia do platnosti v utorok. Už predtým postihlo  48 Rusov a Ukrajincov   zmrazenie  aktív a zákaz víz kvôli marcovému  pripojeniu sa Krymu k Rusku. 

Medzi jednotlivcami, ktorí majú zakázaný vstup do EÚ,  je krymská hlavná  prokurátorka Natalija Poklonskaja a jej kolega zo Sevastopole, Igor Ševčenko. V zozname sú zapísaní vplyvní jednotlivci, akými sú zástupca vedúceho prezidentskej administratívy, Vjačeslav Volodin, veliteľ výsadkových vojsk Vladimir Šamanov, zástupca Štátnej dumy Vladimir Pligin, šéfovia Krymskej správy a šesť proautonómnych aktivistov vo východnej Ukrajine, uviedla agentúra Itar – Tass.

V nadväznosti na výsledky referenda sa Donecká ľudová republika vyhlásila za suverénny štát a požiadala Moskvu, aby zvážila jej  ​​vstup do Ruska. 

Rusko si s reakciou na túto žiadosť Doneckej ľudovej republiky dáva na čas a zároveň vyzýva k dialógu medzi Kyjevom a východnými oblasťami. 

Preklad z RT Foto: meetmarket.ru

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis