Rusko má ropu na menej ako tri desaťročia

Add Comment

Rusku dôjde v roku 2044 ropa, podľa ministerstva prírodných zdrojov a životného prostredia, pričom objem ťažby začne klesať už v roku 2020.

„Naše vyťažiteľné zásoby ropy predstavujú približne 29 miliárd ton. To sú tie, ktoré by sa teoreticky mohli extrahovať zo spodnej pôdy. Ťažba ropy (bez kondenzátu) v roku 2015 podľa  predbežných odhadov predstavovala asi 505 miliónov ton. Tieto rezervy vystačia približne na 57 rokov, “ povedal Sergej Donskoj, hlava ministerstva, pre Rg.ru.

„ Objem overených zásob je však podľa odborníkov len polovica z toho, približne 14 miliárd ton. Preukázané zásoby teda vydržia len 28 rokov, „dodal.

Podľa Donského začne od roku 2020 objem ťažby ropy v Rusku nevyhnutne  klesať. Zároveň vzrastie podiel ťažby ťažko dostupnej ropy, pretože tradičné zdroje sa začnú vyčerpávať.

Ťažba bude tým pádom aj drahšia, povedal. „To je dôvodom, prečo pokračujeme vo  vykonávaní prieskumných prác,“ dodal Donskoj.

Prieskum ložísk ropy je sťažený poklesom cien ropy, ktorá od roku 2014 prišla o dve tretiny svojej hodnoty. Ruské spoločnosti však zatiaľ neobmedzia  prieskum, ktorý zostane na minuloročnej úrovni, uviedol minister.

„Rosneft  má za cieľ zvýšiť množstvo prieskumných vrtov o 40 percent v porovnaní s minulým rokom. Zároveň 1,5 násobne vzrastú aj náklady na pozemný prieskum,“ povedal. Donskoj, pričom dodal, že Surgutneftegaz zatiaľ nemá žiadne plány na obmedzenie rozsahu prieskumnej činnosti, zatiaľ čo Bašneft do značnej miery kompenzuje zníženú výťažnosť  ropy zvýšením jej zásob.

Rusko má tiež veľké plány na uskutočnenie prieskumu v Arktíde. Krajina podala v auguste žiadosť o rozšírenie hranice svojho kontinentálneho šelfu v tomto regióne. Objem nevyužitých zásob ropy a zemného plynu môže v tejto oblasti dosahovať až 5 mld. ton v hodnote až 30 biliónov dolárov.

Donskoj uviedol, že posúdenie žiadosti bude trvať tri až päť rokov, vzhľadom k jej veľkému rozsahu. „Tieto materiály boli veľmi dobre pripravené a dávajú nám všetky šance na schválenie žiadosti. Dokončenie geologických, geofyzikálnych a hĺbkových prác bude dôležitým vedeckým príspevkom k štúdiu Arktídy,“ povedal.

Preložené z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis