Rusko pravdepodobne čoskoro podpíše dohodu o voľnom obchode s Izraelom

Add Comment

Moskva a Tel Aviv plánujú v blízkej budúcnosti podpísať dohodu o voľnom obchode, povedal minulý piatok novinárom Sergej Levin, námestník ruského ministra poľnohospodárstva.

„Cieľom rozhodnutia je čo najširšia spolupráca medzi Ruskom a Izraelom, pokiaľ ide o poľnohospodárstvo a nové technológie; zakladanie spoločných podnikov, ako aj perspektíva uzavretia dohody o zóne voľného obchodu, ktorej podpis vláda očakáva čo najskôr, „povedal Levin po stretnutí ruského vicepremiéra, Arkadija Dvorkoviča, s izraelskými podnikateľmi.

Uri Ariel, izraelský minister poľnohospodárstva, tiež vyjadril nádej, že dohodu čoskoro podpíšu obe krajiny.

Rusko má záujem vyvážať vajcia a mäso (obzvlášť hovädzie) a rozšíriť zoznam vyvážaných poľnohospodárskych produktov ako celok, podľa Levina.

Vysvetlil tiež, že Rusko je tradičným dodávateľom obilia do Izraela. „Pokrývame 17-18 percent dovozu obilia do Izraela, najmä pšenice,“ povedal Levin.

Rusko a Izrael informovali o začatí rozhovorov o zóne voľného obchodu v decembri minulého roka. V tej dobe Zeev Elkin, izraelský minister, povedal, že Tel Aviv má záujem na tom, aby k  uzavretiu dohody o voľnom obchode s EEU (Euroázijskou ekonomickou úniou, ktorú vedie Rusko) došlo čo najskôr.

Podľa neho by Izrael mohol zvýšiť objem obchodu s EEU o šesť až osem percent, zatiaľ čo Rusko získa nárastom investícií a transferom technológií.

EEU je obchodný blok, ktorý vznikol v roku 2015 na základe colnej únie Ruska, Kazachstanu a Bieloruska. V súčasnej dobe má päť členov: Rusko, Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, pričom ďalším jej perspektívnym členom je Tadžikistan.

Preložené z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis