Rusko: Správa OSN o chemickom útoku v Sýrii nepreukazuje, kto je vinný

Add Comment

Zástupca Ruskej federácie v OSN, Vitalij Čurkin, včera na tlačovej konferencii v budove OSN v New Yorku uviedol, že čerstvo vydaná správa inšpektorov OSN o chemickom útoku z 21.augusta v Sýrii neposkytuje žiadne jasné dôkazy alebo závery o tom, kto útok nariadil. Podľa Spojených štátov a Veľkej Británie správa dokazuje, že za útokom stojí sýrsky vládny režim.

Čurkin o správe povedal, že je vypracovaná dôkladne, avšak priveľmi technicky. Vyhýba sa kategorizovaniu a vyvodzovaniu dôsledkov a je potrebné si ju dôkladne preštudovať. Každý si podľa neho môže zo správy vyvodiť vlastný záver, no ten by nemal byť motivovaný politickými záujmami.

Poradkyňa amerického prezidenta Baracka Obamu pre národnú bezpečnosť, Susan Riceová, uviedla, že technické dôkazy v správe o použití vysokoúčinného sarínu posilňujú dohady Obamovej administratívy, že tieto útoky má na svedomí sýrsky režim, nakoľko je to jediný subjekt v krajine, ktorý má možnosti vykonať útok takéhoto charakteru.

To isté povedala aj vyslankyňa Washingtonu pre OSN, Samantha Powerová, ktorá sa takisto domnieva, že za útok, kde vyhaslo 1400 životov, môže sýrska vláda. Britský minister zahraničia William Hague je toho názoru, že nález v správe je plne zhodný s predchádzajúcim britským postojom, ktorý označil za vinníka rovnako ako Spojené štáty režim Bašara al-Assada.

Vitalij Čurkin naopak dodáva, že netreba zabúdať na možnosť, že útok bol len provokáciou zo strany rebelov.

38-stranová správa bola zostavená tímom expertov OSN, ktorí navštívili sýrsky Damask koncom minulého mesiaca a odobrali vyše 30 vzoriek z obetí a okolia. Jej autori tvrdia, že obsahuje jasné a presvedčivé dôkazy o použití rakiet zem-zem, ktoré obsahovali nervový plyn sarín a boli použité v relatívne veľkom rozsahu. Správa ale neobviňuje ani jednu zo znepriatelených sýrskych strán.

Generálny tajomník Pan Ki Mun označil incident za „vojnový zločin.“

Čurkin taktiež upozornil novinárov, aby nerobili unáhlené závery. Odpovedal tak na otázku, či nápisy v cyrilike na použitých raketách dokazujú, že išlo o výzbroj vládnych síl. Podľa Čurkina nemali závery USA a Veľkej Británie o tom, že rebeli nedisponujú možnosťou vykonať takýto útok, reálny základ.

Minulý týždeň Rusko a Spojené štáty predniesli návrh, ktorý od Sýrie požaduje, aby odovzdala svoje chemické zbrane medzinárodnej kontrole. Sýria taktiež požiadala o možnosť zapojiť sa do Dohody o chemických zbraniach, čo je medzinárodná konvencia, ktorá reguluje zničenie zbraní chemického charakteru.

Preklad z RT

Slobodný Vysielač
„Slobodný vysielač“ je najväčší a najkomplexnejší projekt slobodného a nezávislého média v histórii Slovenska.

Pridaj komentár

& Časopis