Rusko upevní s Indiou základy multipolárneho sveta

Add Comment

Sviatočné obdobie Vianoc a Nového roka odvádza pozornosť Slovákov a ostatných Európanov od svetského diania do sféry duchovnej, rodinnej a napokon zábavnej. Medzi udalosti, ktoré si zasluhujú pozornosť za každých okolností, patria stretnutia najmocnejších štátnikov planéty, i keď sa vyvrcholia na Štedrý večer. To bol prípad návštevy svetovej deviatky z Forbesovom rebríčka najmocnejších ľudí  u svetovej jednotky. Menovite Indického premiéra Naréndra Módího u ruského prezidenta Vladimira Putina. Priletel s početnou štátnou a obchodnou delegáciou a program si rozložil na dva dni. Prvý bol osobne ladený a vyvrcholil súkromnou večerou s ruským hostiteľom v Kremli. Druhý prebehol v znamení výročnej medzivládnej konferencie, na ktorej podpísali 16 obchodných dohôd strategického významu.

Skutočné strategické partnerstvo

„Rusko stojí pri nás za každých okolností. Máme strategické partnerstvo, skutočné strategické partnerstvo“, predniesol N. Modi. „Je mi potešením poznamenať a som tomu rád, že sústavne a s plnou dôverou rozvíjame privilegované strategické partnerstvo medzi Indiou a Ruskom“, odvetil s neskrývanou radosťou V. Putin.

Juhoázijský obor a západnými sankciami trestané Rusko (a pred ním Sovietsky zväz) stoja už vyše pol storočia navzájom bok po boku v takej dôležitej oblasti, akou je obrana a bezpečnosť. India, ktorá viedla dlhý boj proti britskému kolonializmu, si dávala po osamostatnení mimoriadny pozor, aby neupadla do neokoloniálnej závislosti na Angloameričanoch. Zbrojný priemysel si budovala v kľúčových oblastiach na sovietskej a neskôr ruskej technológií. Tú však krachujúce jeľcinovské Rusko natoľko zanedbávalo, že India musela prejsť pri modernizácii svojich ozbrojených síl v niektorých segmentoch závislých na elektronike na vyspelejšie západné technológie. Ruský zbrojný priemysel sa už dávnejšie odrazil odo dna a v odvetviach ako letectvo alebo raketový priemysel si udržiaval špičkovú úroveň po celý čas.

Široko medializovaný raketový systém protivzdušnej obrany, ktorý si ruské vojská nainštalovali v decembri 2015 pre vlastné potreby v Sýrii, má označenie S-400 a indický parlament odhlasoval pred Modiho cestou do Moskvy akvizíciu piatich S-400 za 4,5 až 7 miliárd dolárov. Čína, ktorá bola, je a bude rivalom Indie, podpísala zatiaľ ako jediná na svete memorandum o zakúpení niekoľkých batérií S-400 v apríli 2015. Na Štedrý večer k nej mala pribudnúť India, no nestalo sa tak. V Moskve uzavrela dohody o postavení ruských jadrových reaktorov, o spoločnom vývoji nadzvukovej rakety s plochou dráhou letu BrahMos, ako i stíhačiek novej generácie, dopravných lietadiel, o výrobe vrtuľníkov K-226T, dodávkach ropy a skvapalneného plynu, atď, no „obchod desaťročia“ s S-400 sa musel odložiť.

Odhodlanie do nového roka

Údajne z cenových dôvodov, no úlohu mohol zohrať i čínsky faktor, pretože Peking kupuje systémy S-400 na ochranu svojho vzdušného priestoru pred potenciálnou hrozbou z USA, ale i z Indie. Ruský prezident, ktorý rád vystupuje ako zmierovač oboch ázijských valibukov, pravdepodobne potrebuje doladiť s nimi podmienky predaja a používania nového systému do trojstranne prijateľnej podoby.

To by nemalo ostať neprekonateľnou prekážkou, keďže rusko-čínsko-indické trio je členom združenia BRICS i Šanghajskej organizácie pre spoluprácu. Obe tieto zoskupenia rozvíjajú činnosť na vyvažovanie dominantného postavenia USA vo svete a nahradenie jednopolárneho svetového poriadku multipolárnym. „Považujem Rusko za veľmi dôležitého partnera pri hospodárskej transformácii Indie a vytvorení vyváženého, stabilného, inkluzívneho a multipolárneho sveta“, povedal N. Modi na spoločnej tlačovej konferencii s V. Putinom. Indický premiér dal v Moskve jasne najavo, že to s premenou Američanmi nastoleného a kontrolovaného svetového poriadku na nový, spravodlivejší a rozloženejší myslí vážne. India si sadne vo februári 2016 na šesť mesiacov na predsednícku stoličku spolku BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika) a je pripravená pomôcť Rusku a Číne spevniť tento múr z piatich „brics“ (po slovensky tehál), aby poslúžil ako opora pri pretváraní sveta.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis