Rusko zvažuje úplný zákaz všetkých GMO produktov

Add Comment

Ruský premiér Dmitrij Medvedev nariadil prislúchajúcim agentúram, aby do 15.októbra preskúmali možnosť zákazu dovozu produktov obsahujúcich geneticky modifikované organizmy (GMO).

Nariadenie je adresované Rospotrebnadzoru, ministerstvu zdravotníctva, ministerstvu poľnohospodárstva a ministerstvu obchodu a ekonomického rozvoja.

Majú nariadené, aby „predložili návrhy na úpravy ruskej legislatívy zameranej na upevnenie kontroly nad obratom produktov obsahujúcich zložky získané z GMO spolu s prislúchajúcimi federálnymi výkonnými orgánmi.“

Vyššie spomínané agentúry majú taktiež nariadené, aby predložili návrhy „na možnosť zákazu dovozu takýchto produktov do Ruskej federácie“.

Zoznam nariadení premiéra bol koncipovaný tak, aby naplnil prezidentove príkazy vydané po schôdzi o socio-ekonomickom rozvoji Rostovskej oblasti, ktorá sa konala 18. septembra. Medvedevove nariadenia boli zverejnené na stránkach vlády, oznámila tlačová agentúra Interfax.

Rusko v súčasnosti zaujíma ku GMO tvrdý postoj – v auguste začal v Belgorodskej oblasti prvý nezávislý projekt na zisťovanie,  či ruský farmári nepestujú geneticky modifikované plodiny ilegálne.

NAGS (Národná asociácia pre genetickú bezpečnosť) uskutočnila prvé kontroly poľnohospodárskych plodín na prítomnosť GMO. Na žiadnom z polí v Belgorode sa  GMO rastliny nenašli.

Pripomíname Vám, že v súčasnosti je podľa ruských zákonov povolených v potravinách 19 GM línií, ale pestovanie GMO nie je povolené.

Po vstupe do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) je Rusko povinné zjednodušiť postupy k registrácii geneticky modifikovaných produktov, semien a potravín, aby sa zastavili ich bezpečnostné kontroly a kontroly ich distribúcie.

Preklad z sustainablepulse.com

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis