Rusko zvažuje zákaz dovozu čokolády a kvetov z EÚ

Add Comment

Po pondelkovom predĺžení sankcií EÚ chce Rusko predĺžiť a rozšíriť ním zavedené potravinové embargo o zákaz dovozu kvetov a čokolády z EÚ, povedal hovorca ruského Úradu pre dozor nad kvalitou potravín, Alexej Alexejenko, v rozhovore pre Gazeta.ru.

Predĺženie sankcií EÚ proti Rusku nadobudlo platnosť v utorok a potrvá až do 31. januára 2016.

Rusko rýchlo zareagovalo na pondelňajšie rozhodnutie EÚ, keď premiér Dmitrij Medvedev nariadil šéfovi svojho štábu, aby požiadal prezidenta Putina o predĺženie ruských odvetných opatrení.

 „Mnoho iných krajín je ochotných nám dodávať kvety a v tomto prípade sa náš priemysel začne v tejto oblasti pomaly zotavovať, pokiaľ bude trvať embargo. Tiež už po dlhú dobu trvajú výzvy, aby sme kvety dovážali radšej priamo z Latinskej Ameriky, než z Holandska,“ povedal  Alexejenko v rozhovore zverejnenom v utorok.

Ako dopravný uzol vyváža Holandsko veľké množstvo kvetov a výrobkov z Európy a Latinskej Ameriky do Ruska. Podľa colnej štatistiky, Rusko v roku 2014 doviezlo 14.700 ton  kvetinových cibúľ, koreňov a iných kvetinových produktov v hodnote 38.000.000 dolárov. Hodnota dovozu ďalších 26.500 ton iných rastlín, ako sú rôzne odrezky, stromy a kríky predstavuje  58.300.000 dolárov.

Dodávky rezaných kvetov a pukov na kytice boli ešte väčšie, ako vlani Ruska doviezlo 30.700 ton v hodnote 225.400.000 dolár.

Tuzemskí výrobcovia požiadali aj o zákaz dovozu európskej čokolády.

Ruskí výrobcovia majú záujem o pozíciu na trhu, v súčasnosti obsadenú vysoko kvalitnou čokoládou z krajín EÚ, ako je Belgicko, Francúzsko a Nemecko, ktorá by sa prípadným embargom uvoľnila a majú schopnosť tak urobiť, podľa Alexejenka.

Podľa colnej štatistiky v roku 2014 vyviezlo Francúzsko 5600 ton čokolády v rôznych podobách v hodnote 37.500.000 dolárov. Počas rovnakého obdobia vyviezlo Belgicko čokoládové výrobky v hodnote  47.300.000 dolárov.

Ruské ministerstvo poľnohospodárstva uviedlo, že o zavedení zákazu dovozu čokolády z EÚ doposiaľ nerozhodovalo.

Nebudeme prijímať žiadne radikálne riešenia, ani opatrenia, zoznam zákazov dovozu je postačujúci, uviedol šéf ministerstva Alexander Tkačev.

Preložené z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis