Rusko zvažuje zaviesť spotrebnú daň z nezdravých potravín

Add Comment

Podľa vyjadrenia dvoch vládnych úradníkov, ktorých cituje hospodársky denník Vedomosti, uvažuje ruská vláda o zavedení spotrebnej dane z palmového oleja, nealko nápojov a zemiakových lupienkov. Opatrenia sú súčasťou plánu prinútiť Rusov jesť zdravšiu stravu, ale rovnako zvýšiť daňové príjmy. Návrh podporilo ruské ministerstvo poľnohospodárstva.

Tento zoznam by mohol obsahovať aj všetok tovar s nadmerným obsahom tuku alebo cukru. „Takéto opatrenia odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ako jeden zo spôsobov boja proti nadmernej spotrebe cukru a chorobám s tým súvisiacim,“ povedal úradník.

Palmový olej je prvým z tovarov, na ktoré sa spotrebná daň zavedie, pravdepodobne od 1. júla tohto roku. Jej výška by mohla byť stanovená na 200 dolárov za tonu. Štúdie spájajú konzumáciu palmového oleja s vyšším rizikom kardiovaskulárnych ochorení; môže zvyšovať hladinu cholesterolu v krvi a prispievať k ochoreniam srdca.

Palmový olej sa používa najmä pri príprave mliečnych a cukrárskych výrobkov. V období od januára do novembra 2015 sa do Ruska doviezlo 614 000 ton tohto oleja, čo predstavuje nárast o 31,7 percenta oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka.

Šesťdesiat percent ruských žien a 50 percent mužov trpí nadváhou, pričom podľa Nutrition Research Institute počet prípadov obezity v poslednom desaťročí neustále rastie.

Ruskí výrobcovia nealkoholických nápojov nazvali tento návrh neprijateľným. Nová daň bude mať negatívny finančný vplyv na výrobcov nealko nápojov a podľa šéfa ich združenia Dmitrija Petrova by mohla viesť k znižovaniu počtu pracovných miest.

Zdroj: https://www.rt.com/business/331402-russia-tax-junk-food/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis