Ruský zákonodarca sa snaží zakázať americký dolár

Kvôli ochrane Rusov pred “kolabujúcou americkou dlhovou pyramídou”, podal ruský zákonodarca návrh zákona o zákaze obehu meny v Rusku.

32 ročný Michail Degťarev, ktorý kandidoval aj vo voľbách na post starostu Moskvy prirovnáva americký dolár k celosvetovej Ponziho schéme, ktorej krach je plánovaný na rok  2017.

V predloženom návrhu zákona sa uvádza, že “ak bude americký štátny dlh pokračovať v raste jeho súčasným tempom, systém dolára sa zrúti v roku 2017”.

“Je to mimoriadne nebezpečné, s ohľadom na to, že dôvera medzi ruskými občanmi v americký dolár rastie” napísal Degtťarev vo svojej vysvetľujúcej poznámke pripojenej k návrhu zákona.

Návrh zákona by mal uviesť do praxe zákaz dolárov do jedného roka od jeho zavedenia a každý súkromný občan ktorý je držiteľom dolárových účtov by buď musel peniaze minúť, alebo ich previesť na inú menu. Návrh neobsahuje žiadny zákaz eura, britskej libry, jenu, alebo juanu.

Ak niekto nevymení, alebo neprevedie doláre do jedného roka, doláre budú zabavené úradníkmi a nahradené rubľami do 30 kalendárnych dní .

Podľa navrhovanej právnej úpravy by Rusi stále mohli používať doláre v zahraničí a mať zahraničné bankové účty, rovnako ako by mohli v dolároch nakupovať tovar na internete.

Ruská vláda, Centrálna banka, Ministerstvo zahraničných vecí, Federálne ministerstvo financií, Federálna bezpečnostná služba a ďalšie štátne inštitúcie by boli zo zákona vyňaté.

Kvôli ochrane ruských štátnych príslušníkov Degťarev navrhuje ukončiť dolárové transakcie a vklady v ruských bánkách, čo by viedlo k posilňeniu rubľa a ukončilo závislosť na dominantnej svetovej mene.

Jedným z cieľov návrhu zákona je aj obnova prestíže rubľa, ktorý kvôli boju ruskej ekonomiky s infláciou a pomalým rastom oslabil.

Zvýšenie prestíže rubľa potopením cudzej meny nie je nová myšlienka, dialo sa to aj v obodbí Sovietskeho zväzu, kedy bolo držanie cudzej meny nezákonné. Podobný “anti-dolárový” návrh bol predložený poslancom Štátnej dumy v roku 2003, ale úplne prepadol.

Moskva, rozvíjajúce sa finančné centrum, je domovom niekoľkých medzinárodných korporácií a mnoho firiem platí svojich zamestnancov v dolároch, resp. ich platy v rubľoch sú viazané na dolár.

Ak návrh získa dostatočnú podporu, pred nadobudnutím platnosti bude prechádzať tromi čítaniami.

Degťarev sa dostal do povedomia s jeho nezvyčajnými návrhmi – od možnosti dať ženám viac dní dovolenky počas menštruácie až po jeho vyhlásenie, že Rusko povedie boj pri porážke antikrista. Zastáva miesto predsedu Výboru pre vedu a technológie v dolnej komore Dumy.

Populistická Libelárne demokratická strana (LDPR) je politická platforma Vladimira Žirinovskeho, ktorý je známy svojimi politickým vyvádzaním a nezvyčajnými návrhmi.

V rovnaký deň, 13. novembra, Bielorusko po tom, ako opozičná skupina informovala o zákaze obehu mien, ktorým sa malo zbaviť eura aj dolára v priebehu dvoch mesiacov, vydalo vyhlásenie popierajúce správy, že  zvažovalo podobný zákaz meny.

Interfax informoval, že nepodložené správy boli vzhľadom na krajinu s otvorenou ekonomikou “absolútny nezmysel”, citujúc Alexandra Timošenka, zástupcu bieloruskej národnej banky.

Doláre sú žiadané

Keďže rubeľ pokračuje vo svojej pomalej devalvácii, dopyt verejnosti po zahraničných bankovkách, najmä dolároch, sa v Rusku výrazne zvýšil.

Ruská centrálna banka (CBR) uviedla, že verí, že sa rubeľ stabilizoval, avšak ani to nepresvedčilo investorov, súkromných ​​ani verejných natoľko, aby sa nezbavovali rubľov.

Ako vyplýva z údajov zo septembrovej správy zverejnenej na stránke banky, celkový dopyt po zahraničnej mene sa v septembri 2013 zvýšil na 9,1 miliardy dolárov, čo predstavuje od augusta nárast o 7 percent.

Banka nechala rubeľ prúdiť voľnejšie aby pomohla zahraničným investíciám a finančným trhom, ale to vytvorilo pre CBR ťažké podmienky pre udržiavanie inflácie v rovnováhe.

Dopyt po dolároch sa v septembri 2013 zvýšil na 5,9 miliardy dolárov, čo je od augusta nárast o 11 percent. Za posledný rok agregovaný dopyt po dolároch klesol o 1 percento, ale vyskočil o 12 percent pri nákupe a zmene zelených bankoviek.

Denné obchodovacie rozpätie rubľa, ktoré regulátor v utorok zvýšil je 32,45-39,45. Banka v snahe zabrániť ďalšiemu oslabovaniu nakupuje ruble, za deň  ekvivalent v rozmedzí 200 až 400 miliónov dolárov. O 20:15 moskovského času, bolo obchodovaných 32,7643 rubľov pripadajúcich na jeden americký dolár.

Spotrebiteľské ceny sa medziročne od októbra zvýšili o 6,3 percenta, čo je v cieľovom rozmedzí inflácie banky vo výške 5-6 percent. Obavy z inflácie však zabránili banke zníženie oficiálnej úrokovej sadzby za posledný 14 mesiacov.

V septembri prúdilo do autorizovaných ruských bánk v cudzej mene viac než 13,3 miliardy dolárov a takmer 13,1 miliardy dolárov tieklo von.

V cudzích menách bol v septembri celkový dopyt po dolári 65 percent a 34 percent po eure.

Preklad z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply