SaS dementuje informácie o jej podpore odchodu Slovenska z EÚ

Add Comment

A opäť v tom majú prsty Rusi! Niektoré ich médiá totiž začali údajne šíriť dezinformáciu, že najsilnejšia opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) podporuje vystúpenie SR z Európskej únie. Bez vetra sa vraj ani lístok nepohne, ale až takáto nehoráznosť? Ide o medializovanú lož, voči ktorej sa jej vedenie dôrazne ohradilo. Podľa portálu Pluska.sk to majú mať na svedomí ruské noviny Izvestija odvolávajúce sa na petíciu za vyhlásenie referenda o odchode Slovenska z EÚ, ktorú organizuje ĽSNS Mariana Kotlebu, ako aj na údajnú podporu zo strany SaS.

„Strana SaS nikdy nebola a nie je za vystúpenie Slovenska z EÚ a predseda Richard Sulík sa proti takémuto kroku osobne niekoľkokrát vyjadril,“ uviedli v dementi liberáli. Únia je podľa nich pre občanov životný priestor na národnú emancipáciu, ekonomický rozmach a ochranu ľudských práv, ktoré boli počas existencie tzv. východného bloku pod vedením ZSSR brutálne pošliapavané. Ako ubezpečili, ich kritika nadmernej byrokracie, regulácie, centralizácie a slabej akcieschopnosti Únie v bezpečnostných otázkach nemá nič spoločné so slovenskými extrémistickými silami, ktoré sa dožadujú vystúpenia SR z EÚ. „Tieto snahy hodnotíme ako nebezpečné populistické avantúry, ktorých dôsledkom by bolo zásadné poškodenie záujmov občanov SR, ako aj slovenskej štátnosti, vyvíjajúcej sa v demokratickom rámci,“ dodala SaS.

Polčas rozpadu vlády na čele so SaS – či už v dúhovom alebo jednofarebnom zložení – patrí medzi najviac provokujúce, no najmenej zodpovedateľné otázky. Názory jej šéfa a väčšiny jeho floskule uprednostňujúcich spolupartajníkov na lisabonskú zmluvu, euroval, grécky dlh, migračnú krízu, brexit či na vojenské intervencie USA alebo Donalda Trumpa sa niekedy až diametrálne rozchádzajú. To isté platí aj vo vzťahu k eurofunkcionárom. Richard Sulík je živým symbolom a stelesnením hlbokej hodnotovej nekompatibilnosti tak vo vnútri vlastnej strany, ako aj medzi západnou a východnou časťou Európy.

Potvrdzuje to aj svojou pravidelnou účasťou v politickej talkshow Maybrit Illner nemeckej TV stanice ZDF. Líder SaS a europoslanec, ktorý svojim európskym kolegom ustavične (a márne) pripomína, kto zákony Únie nedodržiava, ich usvedčuje z falošnosti a neúprimnosti v chápaní pojmov európske hodnoty, humanizmus či solidarita, pričom za vinníka nelichotivého stavu eurozóny opakovane označil politiku európskych socialistov. Ako im nie raz odkázal, výraznú väčšinu moci v Bruseli držia v rukách nedemokratické inštitúcie, ktorých predstavitelia neboli nikdy na svoje posty zvolení občanmi.

Tézu, že by bolo pre SR rozumnejšie a celkovo výhodnejšie vystúpiť z EÚ, Richard Sulík síce explicitne nikdy nevyslovil, na druhej strane spôsobom i obsahom svojej argumentácie vždy nepriamo naznačoval, že by bolo pomerne zvláštne, keby na zotrvaní krajiny v členskom stave za každých okolností trval. Napätie okolo rozpustenia najväčšej nadnárodnej inštitúcie na svete stúpa a skeptická atmosféra začína pripomínať niekdajšie spochybňovanie vedúcej úlohy KSČ či jednoty svetovej socialistickej sústavy.

Nielen pre Sulíka a SaS, ale pre celú domácu politickú scénu vrátane Ficovho Smeru-SD by bolo poctivejšie priznať si, že v otvorenej demokratickej spoločnosti niet miesta pre žiadne tabuizovanie tém, o ktorých by sa nedalo legitímne diskutovať. Najmä ak sa čím ďalej, tým viac ukazuje, že Slováci môžu akceptovaním svojho nesvojprávneho postavenia v EÚ čoskoro podstatne viac stratiť, než získať.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis