Saturn v okultnej symbolike III.

Add Comment

Astrologicky mal Saturn vždy spojitosť so zákonom, s právom. Gnostici identifikovali Saturna ako boha z raného Svätého písma, ktorého považovali za tyranského otca posadnutého prísnym dodržiavaním zákona.

Saturn vládne spravodlivosti a právu. To znamená, že chráni tých, ktorí mu slúžia. Ako to presne funguje, je ukázané vo filme Diablov advokát z roku 1997, kde Satan (alias Saturn) vládne právnemu systému. V súdnych sporoch vyhrávajú tí, čo posluhujú diablovi. Satan (herec Al Pacino), vládca práva a spravodlivosti vo filme Diablov advokát:

Ak sa pozrieme na etymológiu slova Kabbalah (Kabala), dostaneme slová Kabba – znamená kocka, a alah (allah) – znamená Boh. Slovo Kabbalah znamená Božia kocka – Saturnská kocka.

Had v symbolizme:

Vo filme Nekonečný príbeh (1984) máme hadí symbol Auryn, ktorý svojho nositeľa chráni. Aur/Or znamená svetlo. V ďalších filmových pokračovaniach Nekonečného príbehu Auryn dokázal materializovať želania nositeľa a v zlých rukách mohol spôsobovať chaos a utrpenie.


V gnostických textoch nájdených v Nag Hammadi v štyridsiatych rokoch dvadsiateho storočia sa píše, že demiurg Saturn je hraničnou planétou planetárnych sfér, a za Saturnom sa nachádza tzv. Leviatan – plaz či had, ktorý požiera svoj vlastný chvost. V Biblii sa Leviatan (je známy aj ako Uroboros) vyskytuje ako prastará morská príšera podobná hadovi. Podľa gnostikov musí duša človeka prejsť cez Leviatana, aby sa dostala do Raja.
Had Leviatan či Uroboros so solárnym Saturnom v strede:

Saturn je ústredným bodom hollywoodskeho filmu Zathura: Vesmírne dobrodružstvo z roku 2005, v ktorom si dvaja bratia zahrajú mysterióznu stolnú hru zvanú Zathura. Pri jej hraní dochádza k anomáliám v priestore a čase a k zhmotňovaniu výsledkov hry. Bratia sú napadnutí aj vesmírnymi mäsožravými plazími bytosťami, ktoré sú priťahované teplom života. Nechýba stretnutie s bizarnými kozami. Zathura je Satura, saturnská hra.
Jupiter bol najvyšším starorímskym bohom, ktorý bol neskôr stotožnený so starogréckym Diom. Jupiter je Iaopater, kde Iao, ktoré korešponduje so slovom Ju, je mystické meno pre solárneho boha, a pater znamená otec. Pojem Jupiter znamená slnečný otec. Ekleziastickí autori prekladajú Iao
ako slovo Jah. Boh Jahve je považovaný za Saturna. Starorímsky filozof Macrobius stotožňoval pojmy Jupiter a Sol. Sol je Helios a Apolón, solárni bohovia reprezentujúci Saturna. Najväčšia planéta slnečnej sústavy bola pomenovaná po rímskom bohovi Jupiterovi, ktorý je skrytým Saturnom.

Starorímski bohovia Jupiter a Saturn predstavujú to isté božstvo:

Názov filmu Jupiter na vzostupe z roku 2015 odkazuje na narastajúcu moc Saturna. Saturn, vo filme prezentovaný postavou menom Jupiter, má (tyransky) vládnuť veku Vodnára, ktorý je na svojom počiatku. Vo filme planéte Zem vládne mimozemský kráľovský rod menom Abrasax (synonymum pre solárne božstvo Saturn), pre ktorý obyvateľstvo Zeme predstavuje úrodu. Rímsky boh Saturn bol bohom úrody. Rodu Abrasax posluhujú zlovoľné plazie bytosti. Plazia bytosť (podobná drakovi) ako saturnský symbol z filmu Jupiter na vzostupe:

Symbolom Saturna je Darth Vader alias Anakin Skywalker z Hviezdnych vojen, okolo ktorého sa točí celý filmový príbeh. Slovo An (odkazuje na nebesia), Ki (predstavuje Zem) a Skywalker (znamená „ten, čo chodí po nebesiach“) sa vzťahuje k sumerskému slovu Anunnaki, čo znamená „tí, čo prišli z nebies na Zem“ a ktoré má spojitosť so Saturnom. Slovo kin je aj kódom pre pozemské kráľovské línie – tým vládne Saturn. Darth Vader, napoly človek a napoly kyborg, je oblečený do čierneho brnenia – čierna je farbou Saturna. Anakin (či skôr Anunnakin) Skywalker, údajný Spasiteľ sveta splodený nepoškvrneným počatím rovnako ako Ježiš Kristus, je hrdinný rytier Jedi naklonený svetlej strane Sily, ktorého nakoniec zviedla temná strana reprezentovaná Sithmi. V starom Egypte existoval rád zvaný Džedi (Jedi), kde „Dž“ v egyptčine označovalo hada, a máme aj slovo Džin, ktoré reprezentuje Saturn. Sith je Seth alias Satan.

Sith Darth Vader alias Anakin Skywalker:

Na falickej tarotovej karte navrhnutej britským okultistom Aleisterom Crowleym, ktorá má názov Diabol, je nakreslený cap a nad ním sú vyobrazené Saturnove prstence (symbolizujúce vagínu). Cap, obraz boha podsvetia, slnka v priepasti, je (spolu s hadom) tradične najpopulárnejší zvierací prototyp, ktorý sa spája s diablom. Významným zvieracím symbolom diabla je mačka (hlavne čiernej farby, spája sa s podsvetím a mágiou), netopier (z toho máme upírsku tematiku) či hyena. Hyena ako krvilačné zviera spolu s inými hybridnými tvormi symbolizovala diabla kvôli svojej duálnej povahe.

Vo filme Planéta opíc z roku 1968, v ktorom sa opice v priebehu času zmocnili vlády nad Zemou a prakticky aj nad ľudstvom, hlavný hrdina menom Taylor nazve vládcu opíc paviánom. Tento svetlovlasý vládca, doktor Zaius alias Zeus, oblečený do svetlého (solárneho) odevu, reprezentuje diabolského Saturna. Taylor sa domnieva, že doktor Zaius sa snaží skryť poznanie o skutočnej histórii ľudstva pred ostatnými. Je tu odkaz na svetovú kataklizmu, ktorá reštartovala ľudskú spoločnosť.

Opičí vládca z filmu Planéta opíc sa nazýva doktor Zaius. Zaius je Zeus, a Zeus predstavuje Saturna.

Posvätným zvieraťom jezidov, islamských uctievačov Šajtana alias Satana, je páv. Kvôli očiam, ktoré skrášľujú jeho roztiahnutý chvost, páv symbolizuje vševidiaci zrak. Jezidi uctievajú pávieho anjela menom Melek Taus, prostredníka medzi Bohom a ľuďmi. Je to pyšný archanjel a správca Zeme, ktorý vznikol z božskej žiare. Moslimami a kresťanmi je páví anjel Melek Taus stotožňovaný so Šajtanom či Satanom.

Páví anjel Melek Taus alias Satan. Na obrázku vľavo je v (slnečnom) kruhu zvýraznený dole žiarivý polmesiac:

V mnohých starovekých kultúrach bol lev považovaný za solárny symbol. Zaujímavé je, že lev je predovšetkým nočné zviera, ktoré loví hlavne za tmy, a to mu dodáva duálný aspekt. S levom sa spájajú vlastnosti ako moc, privilégium, postavenie, spravodlivosť, dominancia či autorita. V Egypte sa spájal s bohyňou Sachmet, ktorá bola známa ako oko slnečného boha Ré. V starovekom Grécku bol stotožňovaný s Dionýzom (reprezentujúcim Saturna) a bol považovaný za strážcu mŕtvych, palácov, brán a trónov. S božstvom sa spája taktiež v hinduizme. V Anglicku je lev symbolom panovníkov.

Lev z animovaného filmu Leví kráľ (1994) zvaný Scar, respektíve (O)scar Oscar, je symbolom egyptského solárneho Osirisa. Slovo Oscar/Oskar je používané ako synonymum pre slnko. Scar je vodcom skupiny hyen. Príbeh Levieho kráľa je recyklovaný egyptský mýtus o Osirisovi, Sethovi a Horovej pomste.

Jednorožec je keltským solárnym symbolom. Jeho roh predstavuje horiaci oštep (Birkelandov prúd) a je znakom solárnej sily. Jednorožec je považovaný za symbol „čistoty“, plodnosti, božskosti. Vo filme Legenda z roku 1985 musia posluhovači diabla zabiť jednorožcov – symbol svetla, aby mohla zvíťaziť temnota. Motív jednorožca spolu s levom sa používa v kráľovských erboch.

Britský kráľovský erb s levom a jednorožcom ako solárnymi symbolmi:

Orol v symbolike predstavuje upravenú verziu Fénixa, solárneho symbolu Saturna. Orol sa spája s dominanciou, kontrolou, príkazmi, akciou, autoritou, schopnosťou, silou, vládnutím, rozsudkom. Podľa domorodých amerických kmeňov je orol inkarnáciou nebeského vtáka búrliváka, z očí ktorého šľahali blesky na oblohe. Orol je vládcom oblohy. V alchymickej symbolike reprezentuje prahmotu. V aztéckej a mayskej tradícii je orol nositeľom závoja noci a rúška temnoty nad našou existenciou a uvedomením. V kresťanstve sa spája s Kristom alias nositeľom svetla (Luciferom), ktorý reprezentuje solárny Saturn.

Symbolika orla v nacizme, slobodomurárstve a na americkej jednodolárovej bankovke:

Svastika, slnečný kríž, je prastarým solárnym symbolom Saturnu. Stala sa súčasťou nacistickej symboliky, pretože nacizmus vo svojom vedení mal úzku spojitosť s okultizmom a uctievaním Čierneho slnka – Saturna. V tantrizme býva ako symbol mužského princípu používaná pravotočivá svastika a ako symbol ženského princípu ľavotočivá svastika.

Solárny symbol Saturna zvaný svastika a svastika ako hákový kríž použitá v nacistickej symbolike:

Saturn, v numerológii reprezentovaný číslom 8, býva symbolicky zobrazovaný ako pavúk. Pavúk má osem nôh a veľa očí, je starovekým symbolom tajomstva a sily. Pavúčia sieť reprezentuje štruktúru sveta. Pavúk sa spája s osudom, smrťou, cyklami, prefíkanosťou, znovuzrodením, tvorením, vynaliezavosťou. V domorodom americkom symbolizme je považovaný za učiteľa a ochrancu ezoterického vedenia. V Indii sa spája s májou – ilúziou prekrývajúcou skutočnosť.

Trojhlavý „pavúčí“ démon Bael alebo Baal z goetických okultných spisov zo 17. storočia:

Záver

Napriek tomu, že sú všetky tieto symboly a prejavy na prvý pohľad rôznorodé a vytvárajú ilúziu pestrosti a odlišnosti, všetky v skutočnosti odkazujú na entitu zvanú Saturn. Saturn je vedomý parazitický konštrukt, ktorý na energetickej úrovni vládne ľudskému vnímaniu. Sústredenie sa na symboly ako energetické stavy, ktoré sú všade okolo nás, prináša tejto bytosti energiu potrebnú na prežitie, vysáva nás a udržuje v klame, že svet je taký, aký ho vnímame. Nevieme o skutočnom svete nič a žijeme v tom, že vieme všetko. Ak aspoň toto pochopíme, môžeme sa posunúť o krok ďalej.
Pravda o Saturne bola pred nami skrývaná tisícročia. V súčasnosti sa tieto tajomstvá začínajú pomaly odhaľovať. Náš vzdelávací systém nás však nikdy nebude učiť o skutočnom význame Saturna, keďže naša kultúra bola v minulosti prepadnutá a je nastavená tak, aby odovzdávala kolektívnu energiu Saturnovi.

Zdroj: marioolah.blog.idnes.cz

Predchádzajúcu časť nájdete tu.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Mário Oláh

Pridaj komentár

& Časopis