Saudská Arábia plánuje kúpiť podiely nemeckých firiem

Add Comment

Islamistická teokracia Saudská Arábia sa zapája prostredníctvom svojho ústredného fondu do nemeckých podnikov. Táto stratégia môže byť výsledkom vytvorenia novej geopolitickej konštelácie.

Vláda Saudskej Arábie chce aj naďalej napodobňovať svojich susedov z Dubaja, Kataru alebo Kuvajtu a investovať do nemeckej spoločnosti prostredníctvom štátneho investičného fondu. „Pozerali sme sa na päť alebo šesť investičných príležitostí v Nemecku, ale sme stále v počiatočnom štádiu,“ povedal veľvyslanec tejto krajiny v Nemecku, Awwad Alawwad, v stredu vo Frankfurte pri príležitosti návštevy hesenských firiem. Saudská Arábia si pod mikroskop vzala technologické spoločnosti, ako aj inštitúcie z finančného sektora. „Nie je to nič konkrétne. Možno v roku 2018 k niečomu dôjde,“ uviedol Alawwad.

Saudi identifikovali asi 300 „skrytých šampiónov“ v Nemecku s jedinečnou pozíciou na svojich trhoch, ktoré potrebujú viac kapitálu, aby dosiahli novú etapu vývoja, povedal veľvyslanec v minulosti okrem iného zodpovedný za investičnú stratégiu saudskej kráľovskej rodiny. Saudská Arábia má však k Nemecku iný prístup než Čína, ktorá už niekoľko rokov kupuje nemecké technologické spoločnosti. „Nechceme kupovať viac ako desať percent. Nemáme záujem o väčšinové vlastníctvo.“

Štátne investičné fondy z Perzského zálivu sa v posledných rokoch podieľali na nemeckých spoločnostiach ako Volkswagen, Daimler a Deutsche Bank. Avšak nikdy v nich nechceli otvorený vplyv. Saudskoarabský štátny fond PIF nedávno upútal pozornosť miliardovým vstupom do americkej spoločnosti Uber.

Investície sú súčasťou novej Vízie 2030, ktorá umožní Saudskej Arábii investovať do iných odvetví a sektorov služieb, menej závislých od ropy, povedal veľvyslanec. To zahŕňa plánovaný vstup ropného gigantu (IPO) Saudi Aramco na burzu, ktorý by mohol byť s objemom približne 100 miliárd dolárov najväčším v dejinách. „IPO Aramco je silným signálom, že chceme ukončiť našu závislosť od ropy. Musíme diverzifikovať,“ uviedol Alawwad.

Saudskoarabi však sú kľúčovými finančnými podporovateľmi islamistických žoldnierskych vojsk na Strednom Východe. Majú úzke spojenectvá s USA a EÚ. Nemecko poskytuje Saudom výzbroj.

Chúťky Saudov na nemecké firmy môžu tiež byť spôsobené meniacou sa geopolitickou situáciou: USA vykonávajú konzistentnú obchodnú vojnu, aby sa nemecké spoločnosti kvôli slabému euru stali atraktívnym cieľom. Je celkom možné, že Saudskoarabi by mohli zohrávať dôležitú úlohu v tejto stratégii.

Spojené štáty chcú spraviť so Saudskou Arábiou a Izraelom širokú vojenskú alianciu na Strednom východe, aby odstrčili Čínu.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Hlavné Správy

Pridaj komentár

& Časopis