Sedem príznakov hormonálnej nerovnováhy

Add Comment

Hormóny majú pre ľudské telo kľúčový význam. V prípade, že sa jeden z nich „vymkne z radu“, zasiahne to aj všetky ostatné, čím vzniká hormonálna nerovnováha. Hormonálnymi zmenami prechádzame všetci od narodenia až po smrť, pričom vznikajú v našom tele priebežne, vrátane reprodukcie, rastu a vývinu, metabolizmu či nálady.

Akú funkciu majú hormóny? Fungujú ako maličkí chemickí poslovia, ktorí sa preháňajú okolo krvného riečiska a dávajú orgánom i telesným tkanivám pokyny potrebné na to, aby si mohli plniť svoje funkcie.

Medzi varovné príznaky hormonálnej nerovnováhy patria:

1. Nespavosť
Ak trpíte nespavosťou a máte problémy so spánkom, môže to byť prejav hormonálnej nerovnováhy. Pokúste sa optimalizovať spánok a užívať antioxidanty. Konzumujte dostatok kvalitných chudých bielkovín, a to najmä na večeru.

2. Trvalá únava a slabosť
Únava je bežným príznakom hormonálnej nerovnováhy, a to najmä u žien počas a po menopauze. K zvýšenej únave často prispieva kortizol, hormón produkovaný v nadobličkách pri strese.

3. Nadmerné potenie
Ak trpíte nočným potením a návalmi horúčavy, môže ich spôsobovať práve hormonálna nerovnováha. Pravidelne si zapisujte, čo jete a pijete, ako sa cítite a aký druh emócií vám spôsobujú návaly tepla (vzostup teploty).

4. Depresie
Príznakmi hormonálnej nerovnováhy sú aj depresia a pocit, že vás okolie odmieta. Ak tieto pocity nemajú klinickú príčinu, môže to znamenať, že vaše telo nemá dostatok živín, ktoré potrebuje. Počúvajte svoje vnútorné ja a liečte svoje telo v dobrom slova zmysle zdravou stravou, cvičením a správnymi výživovými doplnkami.

5. Strata vlasov
Hoci sa vypadávanie vlasov častejšie vyskytuje u mužov, je spoločným symptómom pre ženy pred menopauzou, počas tehotenstva a po pôrode. Podľa americkej asociácie pre vypadávanie vlasov sa vtedy testosterón (mužský hormón, ktorý sa vyskytuje v stopových množstvách aj u žien), interakciou s enzýmami nachádzajúcimi sa vo vlasových folikuloch transformuje na jeho derivát dihydrotestosterón (DHT). Pri vypadávaní vlasov sa DHT začne správať k vlasovým folikulom ako k cudzím telesám, ktoré prenikli do tela. DHT potom na ne začne útočiť a vyraďovať vlasové folikuly z činnosti.

6. Suché oči
Syndróm suchého oka vzniká, ak vaše oči nemajú dostatočné množstvo sĺz na adekvátnu hydratáciu, alebo keď sú v nerovnováhe substituenty slzného filmu. Je to nepríjemné, dokonca často aj bolestivé, pričom príčinou tohto stavu môže byť hormonálna nerovnováha v tele. Hormóny pomáhajú regulovať funkciu zraku a majú priamy vplyv na zdravie očí.

7. Znížené libido
Nízke libido môže byť tiež jedným z príznakov toho, že máte hormonálnu nerovnováhu. Androgénnne hormóny (androgény) produkujú u mužov semenníky, u žien vaječníky. Nedostatok týchto hormónov môže viesť k nízkemu libidu, a to aj u žien.

Ponúkame vám 8 prirodzených spôsobov ako obnoviť rovnováhu hormónov:
– jedzte kokosový olej a avokádo,
– užívajte doplnky obsahujúce adaptogénne bylinky, ktoré pomáhajú zvládať stres (napríklad ázijský ženšen, ashwagandha a pod.),
– dbajte o vyrovnaný pomer omega 3/6 kyselín,
– uzdravte si črevnú mikroflóru,
– vylúčte toxické potraviny a kozmetiku (prípravky na pleť a telo),
– viac spite,
– obmedzte konzumáciu kofeínu,
– prestaňte užívať antikoncepčné tabletky.

Zdroj: http://blogs.naturalnews.com/7-warning-signs-hormones-balance-reset-naturally/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis