Sedem užitočných spôsobov využitia levandule

Add Comment

Možno uvažujete o výsadbe levandule, pretože je krásnym doplnkom každého záhonu a pretože ju majú rady aj včely. Jej užitočnosť tým však nekončí. Tu je sedem spôsobov jej využitia v domácnosti, vonku alebo v krytej bylinkovej záhradke.

1. Ako odpudzovač proti moliam

Sušená levanduľa je populárnou prírodnou alternatívou prostriedkov proti moliam, obsahujúcim toxické pesticídy. V tejto oblasti je síce vedeckých údajov je pomerne málo, ale jedna štúdia zistila, že levanduľový esenciálny olej je efektívnym insekticídom proti špecifickým typom lariev mory, takže môžeme povedať, že to stojí za pokus. Naplňte malé vrecúška sušenou levanduľou a položte ich na poličku vášho šatníka alebo šatníkovej skrine. Či už problém s výskytom molí máte alebo nie, tieto vrecúška vám v každom prípade poskytnú dvojnásobnú službu tým, že zároveň navoňajú vaše oblečenie sviežosťou a čistotou.

2. Na výrobu voňavého dekoratívneho venca

V aromaterapii sa levanduľa používa na liečbu úzkosti a zlepšenie nálady, takže ak ju rozmiestnite po celom dome, pomôže vám si po dlhom dni odpočinúť. Ozdobte si byt vlastnoručne vyrobenými levanduľovými vencami, ktoré osviežia vzduch a vdýchnu kúzlo každej miestnosti.

3. Dezinfekcia rúk

Levanduľová silica má antibakteriálne účinky, preto je populárnou prísadou mnohých organických a domácich dezinfekčných prostriedkov na ruky. Na nete môžete nájsť veľa domácich receptov, ktoré spolu s levanduľovým olejom využívajú aj gél z aloe vera a hrab obyčajný.

4. Čistenie kontaminovanej pôdy

Niektoré štúdie zistili, že vysadiť levanduľu je efektívnym spôsobom ako očistiť a obnoviť kontaminovanú pôdu, napríklad v bývalých banských lokalitách, pretože z pôdy odstraňuje ťažké kovy a ďalšie znečisťujúce látky. Tieto nečistoty zároveň nemajú negatívny vplyv na kvalitu samotnej levandule, ani esenciálneho oleja z nej vyrobeného.

5. Na výrobu limonády

Levanduľa je tajomstvom výbornej osviežujúcej limonády. Stačí zmiešať levanduľu a cukor, pridať vodu a citrón a prirodzene ružovo fialová kvetinová limonáda, ktorá výborne hasí smäd, je hotová.

6. Aromaterapeutický kúpeľ

Už sme spomínali upokojujúci účinok levandule, pričom najlepším miestom, kde ho môžete naplno využiť, je vaňa. Z doma vypestovaných, alebo kúpených byliniek si vyrobte zmes rozmarínovo-levanduľovej soli do kúpeľa s uvoľňujúcim a ľahko povzbudzujúcim účinkom. Alebo levanduľu pridajte do domáceho šampónu.

7. Pomoc pri zaspávaní

Veda potvrdzuje to, čo ľudia už po stáročia vedeli: Vôňa levandule má upokojujúce, sedatívne účinky, ktoré pomáhajú pri zaspávaní. Urobte si pred spaním čaj z jej kvetov alebo vložte vrecúško s levanduľou do obliečky vankúša, pomôže vám na ceste za sladkými snami a tabletkám melatonínu môžete dať konečne bozk na rozlúčku.

Zdroj: http://www.prevention.com/health/ways-to-use-lavender

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis