Skupina V4 si ponechala „právo veta“ v podobe náhradného plánu

Add Comment

Ako predseda vlády SR zastupujem záujmy slovenských občanov a na V4 nechodím uspokojovať záujmy premiérov veľkých štátov,“ povedal Robert Fico na minulotýždňovom mimoriadnom summite V4 v Prahe. Podľa TASR tým narážal na reakciu Nemecka, ktorému sa nepozdáva úmysel zoskupenia rokovať v prípade zlyhania vonkajšej schengenskej hranice EÚ o náhradnom pláne. Línia ochrany by sa tak posunula z grécko-tureckej hranice k Macedónsku a Bulharsku, čo by zmarilo plán kancelárky Angely Merkelovej, ktorá chce migračnú krízu riešiť najnovšie v spolupráci s Tureckom.

Predmetom summitu V4, na ktorý pozvali tiež macedónskeho prezidenta Gjorge Ivanova a bulharského premiéra Bojka Borisova, boli obrovské masy migrantov prúdiace z Grécka najprv k nim a potom po tzv. balkánskej trase až do cieľového Nemecka či Švédska. Fico obviňuje Grécko z neschopnosti chrániť vonkajšie hranice EÚ, a preto by malo Schengen opustiť. „Chceme, aby vznikla zhoda medzi krajinami V4, že keď nefunguje Grécko, a ono skutočne nefunguje, tak je výhodnejšie investovať peniaze do ochrany hraníc, ktoré oddeľujú Grécko od Macedónska, Bulharska a od ďalších krajín v danej línii,“ zdôraznil slovenský premiér s tým, že vláda by v prípade realizácie plánu B poskytla obidvom spomínaným krajinám spolu 300 policajtov (už začiatkom februára ich do Macedónska vyslala 25).

„Nebudeme nikdy súhlasiť s núteným vytváraním komunít migrantov na našom území, preto budeme naďalej proti kvótam a pokračovať v žalobe, ktorú sme podali,“ vyhlásil po summite Fico a poukázal na fakt, že SR nepozývala migrantov na svoje územie, ani nedestabilizovala krajiny, odkiaľ prichádzajú. Mnohým európskym politikom chýba podľa neho zmysel pre realitu, pričom obvinenie V4 z nedostatku solidárnosti odmietol. „Vieme poskytnúť peniaze i inak pomôcť, ale nebudeme privážať ľudí, ktorí u nás nechcú byť,“ poznamenal predseda vlády, pre ktorého je bezpečnostná situáciu v dôsledku migračnej krízy najväčším rizikom celého vládneho obdobia.

Podľa iných zdrojov (Lidové noviny, aktuality.sk) však plán zrušiť balkánsku migračnú trasu odrezaním Grécka na bulharskej a macedónskej hranici padol ešte pred začiatkom summitu V4 a jeho hostí. Sofia údajne poslala odmietavé stanovisko českému premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi s tým, že nie je v záujme Bulharska, aby sa na jeho hranici s Gréckom vybudovala nepriestupná hrádza. Premiéri V4, Macedónska a Bulharska sa tak podľa českého premiéra dohodli na podpore hľadania spoločného „európskeho riešenia“ (akčného plánu medzi EÚ a Tureckom), ktorým je ochrana grécko-tureckej hranice. Ak však táto padne, ponúknu svoj náhradný plán. „Vyšehradská štvorka nikdy nestála pri vzniku žiadneho európskeho problému. Práve naopak, vždy sme sa snažili byť súčasťou riešenia,“ podčiarkol minister zahraničia SR. Podľa tlačového rezortu šéfovia diplomacie V4 (Miroslav Lajčák, Péter Szijjartó, Lubomír Zaorálek, Witold Waszczykowski)navrhli , aby sa pripravil spoločný projekt na pomoc sýrskym utečencom a ich hosťovským komunitám v Jordánsku a Libanone.

„Chceme na summite EÚ dosiahnuť finálne rozhodnutie, pretože to trvalo veľmi dlho. Ak do jari nenájdeme riešenie, následky môžu byť katastrofálne,“ varoval bulharský premiér Bojko Borisov a dodal: „Dokázali sme, že sme schopní ochrániť naše hranice lepšie ako niektoré schengenské krajiny. Chránime tým hranice EÚ.“ Maďarský premiér Viktor Orbán zopakoval plnú podporu Budapešti členstvu Bulharska v Schengene.S Macedónskom, ktoré pre spor s Gréckom o svoj názov čaká na prijatie už 11 rokov, by sa podľa neho mali začať rozumné diskusie o jeho vstupe do EÚ, pričom doterajšie politické blokovanie procesu odmietol ako nerozumné a neférové. „Od nás sa očakáva, že budeme zodpovednejší než niektoré členské štáty. Od tejto zodpovednosti neutekáme, ale aby sme ju mohli niesť, požadujeme od EÚ politické aj hospodárske záruky,“ upozornil macedónsky prezident Gjorge Ivanov.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis