Skúška charakteru. Tentoraz v Španielsku

Add Comment

Španielov zrejme čaká v najbližších dňoch a týždňoch podobná dráma, ako tá, ktorú sami s napätím sledovali v priebehu odchádzajúceho roka v Grécku. Pôjde v nej o skúšku odvahy a pevnosti charakteru strany, ktorá vzišla z hnutia za sociálnu spravodlivosť. To španielske sa nazývalo „Idignados“ (v preklade „Rozhnevaní“, či „Rozhorčení“) a vzniklo v máji 2011 ako prejav odporu proti domácim a zahraničným mocenským kruhom, ktoré privodili na jeseň 2007 svetovú finančnú krízu a hlbokú hospodársku recesiu. Španielska vláda zavádzala pod tlakom nadnárodného kapitálu a bruselskej eurokracie tvrdé úsporné opatrenia pri súčasnom nalievaní desiatok miliárd eur do oddlžovania bánk.

Nádejná symbióza

Toto drastické odsávanie bohatstva zdola nahor, v prospech najmajetnejších, uvrhlo Španielov do biedy a utrpenia. Masovým pouličným prejavom nevôle došiel v priebehu roka dych a spoločnosť upadla do apatie. Hnutie Indignados sa atomizovalo. Aktívne ostali niektoré nezávislé odborové a študentské organizácie. Tie boli napojené na intelektuálske kruhy umelcov a akademikov. V univerzitnom prostredí v Madride najviac zaujal lektor politológie Pablo Iglesias Turrión, ktorý založil v januári 2014 ľavicovú stranu Podemos. Nebol to ktovieako novátorský počin. Ľavicových zoskupení sa rozsvecovalo a zhasínalo na španielskej politickej scéne viac než dosť. Aj názov „Podemos“, po slovensky „Môžeme“, zaváňal kopírovaním obamovského „Yes We Can“.

36-ročnému vysokoškolskému učiteľovi, ktorý býval ako študent členom Zväzu mladých komunistov a neskôr pôsobil ako poradca a konzultant v latino-ľavičiarskej Bolívii a Venezuele, hrala pri zakladaní Podemosu do karát užitočná časová zhoda. Zviezol sa na vlne nadšenia, ktorú vyvolávala grécka koalícia Syriza a jej charizmatický vodca Alexis Tsipras. Ako profesionálny politológ Iglesias Turrión usúdil, že Tsipras bude koňom, na ktorého sa oplatí vsadiť. A Tsipras, tiež svojho času komunistický mládežník, no vyštudovaný za stavebného inžiniera, vsadil na fundované rady odborníka na vedenie ľavicovej politiky, akým bol profesor Turrión. Symbiotické grécko-španielske spojenie Syriza-Podemos a kamarátstvo ich vodcov prospelo počas obdobia raketovej trajektórie Syrizy na politickom kolbišti obom stranám. Keď Tsipras vyhral voľby a vytvoril v januári 2015 vládu, podskočili aj preferencie Podemos v Španielsku. Stanovila si odvážne ciele: zvrátenie úsporných opatrení v prospech politiky rastu a stimulovania dopytu (i za cenu vyšších rozpočtových schodkov), zvýšenie dôchodkov, stanovenie základnej mzdy, ale i vystúpenie z NATO.

Keď je kamarát na obtiaž

Ostrá protikapitalistická rétorika A. Tsiprasa a jeho španielskeho poradcu vyprovokovala nadnárodný kapitál v lete 2015 k pritvrdeniu voči Grécku. Nebolo ťažké objaviť slabinu odbojného Gréka: strach z vylúčenia jeho krajiny z eurozóny. Stačilo využiť ten strach, pritlačiť cez Medzinárodný menový fond, Európsku komisiu a Európsku centrálnu banku na Atény a zlomený grécky hrdina padol na kolená.

Pre bystrého vodcu Podemosu to bol jasný signál k ústupu. Samozrejme deklarovanému ako taktický, nie kapitulačný. Postačilo pár rozhovorov so španielskou generalitou a výzvy k opusteniu NATO sa vytratili do stratena. Aj programový bod zníženia dôchodkového veku a zvýšenia dôchodkov sa odložil na neurčito. Podemos prestal nástojiť i na znárodňovaní venezuelským alebo bolívijským štýlom. Stačilo sústreďovať sa pred decembrovými parlamentnými voľbami na nešváry univerzálnej povahy, na ktoré nadávali mladí ľavičiari, pravičiari, i liberáli: na skorumpovaný oligarchický systém a prepojenie štátu s privilegovanými záujmovými skupinami a ich lobistami v Bruseli.

Nechajú sa kúpiť?

Španielski voliči počúvli toto protikorupčné bubnovanie a odmenili  pri volebných urnách bubeníkov zľava i sprava. Rozbili tradičný skorumpovaný mocenský duopol ľudovcov a socialistov a odovzdali výraznú časť hlasov protikorupčnej alternatíve: ľavicovému Podemosu, liberálno-pravicovým Ciudadanos (Občanom) a niekoľkým malým a regionálnym stranám. Ak mienkotvorné tlačové agentúry uvádzajú, že voľby vyhrala pravicová Ľudová strana (PP) súčasného premiéra Mariana Rajoya, nemýlia sa. Ľudoveckí poslanci obsadia v 350-člennej Poslaneckej snemovni skutočnej najviac – 123 kresiel. Predstavuje to pre nich ale pád z dosiaľ nadpolovičných 186 mandátov do postavenia, v ktorom sa nezaobídu bez koaličných partnerov. Kráľ Filip VI. nabádal vo vianočnom prejave k súdržnosti a hoci mal na mysli predovšetkým udržanie jednoty monarchie vo svetle zosilnenej odstredivej dynamiky Kataláncov (ktorú blokuje súd v Madride), vzťahoval sa jeho apel aj na povolebnú politickú scénu. 47-ročný monarcha, ktorý sedí na tróne od júna 2014, len úslužne reprodukoval volanie skutočných vládcov: nadnárodného kapitálu a bruselskej eurokracie. Tí navrhujú vytvorenie veľkej koalície, hoci aj na nemecký spôsob, aby sa upokojili trhy a investorské kruhy.

Podemos sa so svojimi 42 poslancami (dosiaľ nemali žiadnych) náhle stávajú jazýčkom na váhach pri úvahách o sformovaní ľavicovej koalície. Do pravicovej, s PP, Občanmi a inými stranami by nešli. Až tak sa diskreditovať do budúcnosti nechcú. A do ľavicovej so socialistami a menšími regionálnymi stranami? V tom spočíva ich veľká dilema. Socialisti ostanú súčasťou zabehaného systému upísaného Bruselu a nadnárodnému kapitálu. Prijímať do kompromisného spoločného vládneho programu niektoré volebné protikapitálové tézy Podemosu neprichádza pre nich do úvahy. To sa radšej spoja s ľudovcami.

Ostane tak na Podemos, či predá záujmy voličov a širokých vrstiev obyvateľstva, aby si vyhandloval ministerské posty v prípadnej koalícii – nominálne ľavicovej – na čele s Partido Socialista. Táto zdiskreditovaná, podľa mena socialistická strana, už nebude mať 110, ale iba 90 kresiel. Je to strana, ktorej trhy dôverujú. Podemosu zatiaľ nie. Intenzívne kuloárne rozhovory ale prebiehajú. Aj počas vianočných a novoročných sviatkov.

Zdroj údajov o volebných výsledkoch: http://resultadosgenerales2015.interior.es/congreso/#/ES201512-CON-ES/ES   

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis