Slovenskí vojaci sú už v Lotyšsku. Pri ruských hraniciach budú cvičiť tri mesiace

Add Comment

„Jedna posledná, úprimná prosba: vráťte sa nám domov všetci živí a zdraví.“ Týmito slovami odprevadil minister obrany Peter Gajdoš 149 slovenských vojakov na misiu do Lotyšska. Slovenský kontingent bude v nasledujúcich troch mesiacoch cvičiť na území Lotyšska pri ruských hraniciach spolu s jednotkami ďalších štátov.

Vyslanie vojakov je naplnením záväzku, ktorý Gajdoš vyslovil na minuloročnom samite NATO vo Varšave. Krajiny V4 sa v trojmesačných intervaloch vystriedajú na výcvikových misiách pri ruských hraniciach vo všetkých troch pobaltských krajinách – Estónsku, Lotyšsku a Litve. Slovenskí vojaci budú od apríla do júna v Lotyšsku. Táto iniciatíva krajín V4 prichádza v čase napätých vzťahov NATO a Ruska.

Maxim: Rusko je nepriateľom

Slávnostná rozlúčka s vojakmi sa konala v Leviciach, kde sídli 13. mechanizovaný prápor. Podľa slov Náčelníka Generálneho štábu OS SR Milana Maxima táto jednotka bola vybraná zámerne. Je to prápor, ktorý sa pripravuje na plnenie budúcich úloh, pretože bude zohrávať dôležitú úlohu, keď prevezme úlohu takzvanej mechanizovanej prápornej skupiny,“povedal Maxim prítomným médiám. Ďakujeme za túto výcvikovú príležitosť, pretože budeme pracovať v medzinárodnom prostredí, komunikovať v anglickom jazyku a aj týmto spôsobom si zlepšíme naše spôsobilosti,“ uviedol pred odchodom veliteľ slovenskej misie v Lotyšsku major Vladimír Moško.

Stakmer stopäťdesiatimi vojakmi vysielame do Lotyšska aj niekoľko desiatok kusov vojenskej techniky – terénnych a nákladných áut či bojových vozidiel pechoty BVP-1 a BVP-2, ktorá dorazila do dedinky Garkalne, približne dvadsať kilometrov od hlavného mesta Riga. Ešte pred vojakmi V4 prišlo začiatkom roku do Poľska a pobaltských republík viac ako 4000 vojakov NATO – najmä z USA, Veľkej Británie, Kanady a Nemecka. Toto číslo by však nemalo byť konečné. Na druhej strane hranice má Rusko v rámci Západného vojenského okruhu 330 tisíc vojakov.

Napriek tomu, že predstavitelia slovenského ministerstva obrany, ako aj bezpečnostní analytici z mimovládnych inštitúcií, upozorňujú na fakt, že slovenskí vojaci prichádzajú do Pobaltia iba cvičiť, náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim pred časom verejne označil Rusko za nepriateľa slovenskej armády. Povedal to v relácii Večera s Havranom v januári tohto roku. Podobné vyjadrenia pritom v poslednom období nie sú ojedinelé – v októbri Rusko za jednu z najväčších hrozieb označil aj český generál Petr Pavel, predseda vojenského výboru NATO.

Príprava na vojnu?

V týchto dňoch zároveň Vláda SR pristúpila k prekvapujúcemu kroku – schválila tzv. Plán použitia Ozbrojených síl SR v čase vojny. O jeho vytvorení rozhodla, podľa informácií ministerstva obrany, ešte v septembri.

„Plán, ktorý je utajovaným materiálom, bol spracovaný na základe platnej legislatívy, strategických dokumentov, medzinárodných zmlúv a dohôd s ohľadom na operačné spôsobilosti ozbrojených síl. Zároveň je východiskom na spracovanie ďalších dokumentov v oblasti obrany Slovenskej republiky a tiež kolektívnej obrany na nadnárodnej úrovni v zmysle článku 5 Washingtonskej zmluvy,“ napísalo na svojom webe ministerstvo.

Je to prvýkrát, čo vláda SR schválila podobný dokument.

Zdroje:
https://www.facebook.com/Latvijasarmija/videos/1266045766766126/?hc_ref=NEWSFEED
https://www.facebook.com/pg/RTRussian/videos/?ref=page_internal

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Artur Bekmatov
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis