Slovensko na prahu ďalšieho roka: otáznikov neubudlo

Add Comment

Jedni tomu hovoria konšpirácia, druhí propaganda, tretí depresia. No sú aj takí, čo odmietajú vzdať sa princípu hovoriť si za každých okolností pravdu. A tá, ak na chvíľu prerušíme rytmus každodennej honby za peniazmi, neposkytuje podmienky na dobrý spánok. Naopak, bilancia uplynulého roka spolu s očakávaniami na ten nastávajúci znepokojujú. Svetové spoločenstvo uviazlo v pavučine zložitej a z viacerých aspektov neriešiteľnej situácie. Neodbytný pocit, že doba je tehotná globálnym konfliktom, pretože ten tu už pridlho nebol, a z toho vyplývajúcu nevieru v možnosť zabrániť mu si osvojuje čoraz viac ľudí. Slovákov stojacich na rozhraní starého a nového roka nevynímajúc.

Predvolebný boj, ktorý v marci 2016 vyvrcholí aktualizáciou konfigurácie politickej moci na Slovensku, nezmení nič na jej bábkovej prapodstate. Tak ako doteraz, aj po voľbách sa bude pozornosť čoraz skeptickejšieho voličstva odvádzať nepodstatnými šarvátkami, aférkami či kauzami, aby sa v ňom pocit, že všadeprítomná korupcia je problém hierarchicky závažnejší ako odovzdanie zákonodarnej a výkonnej moci štátu cudzím elitám, zahniezdil ešte silnejšie a hlbšie. Minimálna až nijaká zodpovednosť, univerzálny alibizmus a mlátenie prázdnej slamy – to je nepochybne pohodlnejšie a bezpečnejšie, než odmietnuť nový proamericko-protiruský zahraničnopolitický vektor, ktorý stratégovia transatlantického neokolonializmu tomuto národu vnútili.

Vďaka eurofondom sme vyrástli – presviedča nás leitmotív masívnej mediálnej kampane, ktorej účelom je na úspešne zavŕšených projektoch demonštrovať benefity za lojálnosť SR voči bruselskej eurokracii. Keďže bilanciu toho, o čo sme týmto prokorupčným správaním štátu prišli a ešte len prídeme, zatiaľ nikto nešpecifikoval, spomínaná kampaň môže slúžiť ako učebnicový príklad toho, keď sa propagácia zvrhne na propagandu. Držhubné, ktoré sa pod inštitucionalizovanou záštitou orgánov EÚ takouto formou ponúka, zdoláva sporadický odpor predstaviteľov niektorých štátov voči myšlienke vzdať sa svojprávneho rozhodovania v otázkach národnej slobody, identity, hodnôt, bezpečnosti a zahraničnej orientácie.

Zdá sa však, že radový človek usilujúci sa o kariérny postup na rebríčku svojich pozemských ambícií túto hrozbu, že môže prísť o podstatne viac, než len o zamestnanie či o schopnosť splácať hypotéku za rodinný dom, nechce vnímať. S etickými kódexmi a manipulatívnymi spôsobmi domácich mienkotvorcov – či už údajných politológov, analytikov, mimovládnych, občianskych a ľudskoprávnych „aktivistov“, alebo ich mediálnych imidžmejkrov – sa už slušne zžil a k analogickým situáciám inštinktívne zaujíma postoje, ktoré majú k všeobecne platným názorovým prefabrikátom veľmi blízko. Na prahu nového roka 2016 teda otáznikov visiacich nad Slovenskom neubudlo. Pretože – povedzme si pravdu – veriť v jeho šťastnú budúcnosť je čím ďalej, tým ťažšie.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis