Sprava nič, a zľava tanky

Add Comment

V 80. rokoch minulého storočia sme v rámci normalizácie boli pod faktickou vojenskou okupáciou ZSSR. Nestávalo sa to bežne, ale z času na čas sa šoférom mohol naskytnúť pohľad, ktorý v nich vyvolával buď bezmocnú zúrivosť alebo záchvaty čierneho humoru: premiestňovanie sovietskej vojenskej kolóny. V tých časoch, keď sa šofér na neprehľadnej križovatke alebo výjazde spýtal spolujazdca, či nič nejde, ten občas s dávkou irónie odpovedal: „Sprava nič a zľava tanky“. Stala sa z toho taká ľudová „hláška“.

V zásade však takéto stretnutia nikoho neprekvapili. O tom, že tu máme usalašených Rusov, všetci vedeli. Dnes sa však po našich železniciach premiestňujú tanky a iná vojenská technika NATO bez toho, aby národ o tom ktokoľvek informoval. Médiá a štátne úrady o tom mlčia. Nikto nás neinformuje, na základe akého povolenia a za akým účelom sa tu premiestňujú jednotky cudzích štátov, aj keď oficiálne spojencov (Rusi boli spojenci tiež).

Jeden z našich čitateľov nám ako dôkaz poslal sériu fotografií zo železničnej stanice v Sabinove, z 1. 6. 2016:

 

 

 

 

 

Na Facebooku sme objavili videozáznam zo stanice Kysak, z 3. 7. 2016. Pozrieť si ho môžete tu: https://www.facebook.com/100008693833987/videos/1578417545791358/

Medzi oboma záznamami je mesačný časový rozdiel. Znamená to, že vojenská technika sa zrejme premiestňuje dlhodobo. A smeruje zo západu na východ. Žeby kontingenty mierili priamo na Ukrajinu, kde sa očakáva zvyšovanie napätia a občas sa objavia špekulácie, že Kyjev údajne plánuje novú inváziu do Donbasu, nie je veľmi pravdepodobné. NATO by si sotva trúflo takto priamo a okato sa zapojiť do spiaceho ukrajinského konfliktu. Pravdepodobnejšie bude, že presuny smerujú z východu Slovenska do Poľska a na Pobaltie, kde sa NATO už dlhodobo snaží sústreďovať vojenskú silu ako obranu pred fiktívnou ruskou hrozbou.

Podstatou však je, že nevieme. Nikto sa nás nepýtal, ani si nedal tú námahu nás informovať. Argumenty typu „a čo robíte paniku, však sú to spojenci“ neobstoja, ak má byť Slovensko suverénnym štátom a nie opätovne okupovaným územím, slúžiacim záujmom cudzích mocností. Ktoré sa nás možno opäť raz snažia do niečoho zatiahnuť. A až to vyjde najavo, bude už neskoro klásť si otázky a protestovať.

Preto v najbližších dňoch oslovíme s našimi otázkami ministerstvo obrany aj slovenské železnice, a budeme sa dožadovať vysvetlenia. O tom, čo sme zistili, vás budeme informovať.

Marián Benka
Po predchádzajúcom pôsobení v rôznych tituloch ekonomickej tlače som napokon prešiel do redakcie Zem a Vek. Jednak preto, že som sa dostával k čoraz viac informáciám o pravej podstate a neudržateľnosti súčasného ekonomicko-politického systému. Jednak vďaka môjmu záujmu o prírodné duchovno, alternatívy všetkého druhu a vývoj spoločnosti ako takej.

Pridaj komentár

  & Časopis