Stres matky počas tehotenstva môže ovplyvniť biologické hodiny starnutia

Add Comment

Stres, ktorý niektoré matky zažívajú počas tehotenstva, môže ovplyvniť genetiku ich detí a eventuálne viesť k predčasnému starnutiu a k chorobám spojeným s vekom. Toto zistili vedúci výskumuTabea Send a Stephanie Witt z Centrálneho Inštitútu Mentálneho zdravia na Univerzite v Heidelbergu v Nemecku. Výskum bol publikovaný časopise Springer Nature’s journal Neuropsychopharmacology a zameral sa na ľudské sekvencie DNA, zvané teloméry, ktoré sú základom pre bunkové delenie.

Teloméry pomáhajú udržiavať integritu chromozómov a sú zložené z opakujúcich sa DNA sekvencií, ktoré chránia eukariotické chromozómy. Teloméry sa skracujú po každom delení bunky a časom dosiahnu kritickú dĺžku. To vedie k bunkovej smrti, alebo takzvanej apoptóze. Pretože teloméry sa skracujú postupne počas starnutia, vedci používajú ich dĺžku ako biologický indikátor starnutia. Dĺžka telomér (DT) pri narodení je teda indikátorom biologického starnutia a vekom zapríčinených chorôb.

Určujúce faktory, ktoré môžu ovplyvniť DT u novorodencov, boli dôležitou výzvou pre vedcov. Environmentálne vplyvy ako ultrafialové žiarenie a oxidatívny stres majú vplyv na dĺžku telomér, a ľudia so somatickými a psychickými chorobami, vrátane depresie a post traumatickej stresovej poruchy, majú kratšie DT. Zopár menších výskumov tiež ukázalo možné spojenie medzi DT a množstvom a typom stresu, ktorý matky prežili počas tehotenstva.

Súčasný výskum Sendovej a jej kolegov zmeral DT u 319 novorodencov a 318 matiek na troch pôrodných klinikách v Nemecku. Výskum zahŕňal rozhovory a dotazníky týkajúce sa životného štýlu a zvykov matiek, množstva stresu, s ktorým sa museli vyrovnať, psychologických chorôb a tiež informácií o otcovi dieťaťa. Vzorky slín od matiek a pupočníkovej krvi od deti boli získané okamžite po narodení na vykonanie genetickej analýzy.

Deti matiek, ktoré boli vystavené zvýšenému psychologickému stresu počas tehotenstva, mali kratšie teloméry. Ale DT detí matiek, ktoré trpeli psychologickými poruchami predtým počas svojho života, neboli takto postihnuté. Zaujímavé, že stres počas tehotenstva nemal žiadny vplyv na DT matky, ale celoživotné psychologické poruchy mali za následok skrátenie DT matiek.

Dievčatá majú výrazne dlhšie teloméry ako chlapci. Toto zistenie podporuje predchádzajúce dôkazy, že DT sa líši podľa pohlavia. Či matka počas tehotenstva fajčila alebo nie, ovplyvnilo jej vlastné DT, ale nie DT jej potomka.

„Hoci význam uvádzaných rozdielov DT pre neskoršie zdravie je nejasný, naše zistenia podčiarkujú potrebu špeciálnej podpory žien so zvýšeným rizikom stresu počas tehotenstva,“ zdôraznila Sendová.

Zdroj: http://neurosciencenews.com/stress-pregnancy-aging-6389

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Martin Urminský
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis